۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۲۴
کد خبر: 82919783
T T
۰ نفر
آمار فوتی های قارچ سمی در كرمانشاه به هفت نفر رسید

كرمانشاه - ایرنا - رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه گفت: آمار فوتی ها بر اثر مصرف قارچ سمی در استان تا روز شنبه 29 اردیبهشت به هفت نفر رسیده است.

دكتر صائب مدرسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آمار فوتی ها تا روز پنجشنبه 27 اردیبهشت پنج نفر بود كه متاسفانه در همان روز 2 نفر دیگر فوت كردند و آمار فوتی ها اكنون به هفت نفر افزایش یافته است.
وی افزود: در اردیبهشت امسال تاكنون 316 نفر براثر مسمومیت ناشی از مصرف قارچ سمی به مراكز اورژانس استان مراجعه كرده اند كه از این تعداد 18 نفر به دلیل مشكلات كبد به مراكز درمانی شهر شیراز اعزام شده اند.
مدرسی اضافه كرد: همچنین از مجموع آمار مسموم شدگان اكنون چهار نفر در بخش بستریهای ویژه، 6 نفر در بخش اورژانس و 22 نفر در بخش عمومی مراكز درمانی استان بستری هستند.
وی گفت: بیشترین آمار بیماران مربوط به شهر كرمانشاه است و همچنین در بیمارستان امام خمینی (ره) كرمانشاه نیز بیشترین تعداد مسمومان بستری شده اند.
قارچ مورد مصرف 'آمانیتا فالوئیدس' (نام علمی: Amanita phalloides) نام دارد كه مشهور به كلاهك مرگ و از مرگ‌آورترین نوع قارچ‌های چتری است.
این قارچ معمولا در كنار درختان بلوط و مخروطی می‌روید و شبیه قارچ‌های خوراكی است اما مملو از سم 'آلفا-آمانیتین' است كه كبد و كلیه را از بین می برد.
درد شكم، تهوع، استفراغ، ضعف و بی حالی از عمده ترین نشانه های مسمومیت با این قارچ است.
مصرف قارچ سمی آمانیتا، درمان یا پادزهر خاصی ندارد اما اگر بیمار به موقع به بیمارستان رسانده شود با شستشوی معده بیمار، تجویز سرم و چند اقدام درمانی دیگر خطر رفع می شود.
امسال به دلیل بارندگی های مستمر بخصوص در اردیبهشت ماه و وقوع رعد و برق های متعدد، رویش قارچ های كوهی به نسبت سال های گذشته در استان كرمانشاه افزایش داشته است.
هر سال با وجود هشدارهای كارشناسان بهداشت و درمان عده ای از مردم استان كرمانشاه بخصوص روستاییان به علت مصرف قارچ كوهی، مسموم و راهی بیمارستان می شوند.
یك میلیون و 717 هزار هكتار از مساحت استان 2 میلیون نفری كرمانشاه، منابع طبیعی است كه 527 هزار هكتار آن را جنگل و یك میلیون و 190 هزار هكتار دیگر را مراتع تشكیل می دهند یعنی حدود 1.5 درصد از وسعت منابع طبیعی كشور.
این استان با 24 هزار كیلومتر مساحت در غرب كشور واقع شده و به دلیل میزبانی از رشته كوه های زاگرس، مملو از جنگل های بلوط است.
كرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 32 شهر و 2 هزار و 622 روستا است.
3033/8066