واكاوی «پست تشریفاتی» زنان در امور فدراسیون‌ها

تهران - ایرنا - نایب رئیس اول كمیته ملی المپیك با بیان اینكه جایگاه مدیریتی پست نایب رئیسی شماری از فدراسیون های ورزشی امروز جنبه تشریفاتی به خود گرفته است، علت آن را علاوه بر ضعف «مدیریت فدراسیون ها»، خود بانوانی می داند كه این مسوولیت را بدون قدرت اجرایی می پذیرند.

«طاهره طاهریان» كه یكی از بنیانگذاران اصلی ورزش زنان ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است، با ورود به سازمان تربیت بدنی وقت توانست نقش پررنگی را در بهبود وضعیت ورزش زنان ایفا كند.
وی كه سابقه 47 سال مدیریت در عرصه ورزش كشور را در كارنامه خود دارد، توانست نخستین دوره رقابت های بانوان كشورهای اسلامی را برگزار كند و در مقطع ای نیز سمت دبیركلی و نایب رئیسی فدراسیون ورزش بانوان كشورهای اسلامی را بر عهده بگیرد.
این خبره ورزشی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا و در پاسخ به این پرسش كه چرا با وجود روند رو به رشد زنان در عرصه ورزش، جایگاه مدیریتی پست نایب رئیسی شماری از فدراسیون های ورزشی امروز جنبه تشریفاتی به خود گرفته است، می گوید: بخشی از این ضعف از مدیریت فدراسیون ها ناشی می شود كه به زنان در این جایگاه فقط مسئولیت داده، اما اختیار نداده اند.
وی از نگاه دیگری، این ضعف را متوجه زنان دانست كه برخی از نائب رئیسان، چون مطالبه نمی كنند، بر شدت این ضعف جایگاه مدیریتی می افزایند.
سومین مدیر ورزشی زن پس از انقلاب اسلامی متذكر شد: شماری از فدراسیون ها با تفویض نكردن اختیارات به زنان مانع رشد آنها می شوند. اما وقتی نائب رئیس با تجربه اختیاری نداشته باشد، «ماندنش هم صلاح نیست.» در عین حال برخی از نائب رئیسان زن با وجود اینكه جایگاه قانونمندی در این پست ندارند، ولی اختیار را به دست گرفتند و با قوت بیشتری برای احقاق حق این قشر تلاش می كنند.
طاهریان «نداشتن اعتماد به نفس» زنان در جایگاه مدیریتی را سومین دلیل پست تشریفاتی جایگاه نائب رئیسی دانست. در حالی كه امروز زنان توانمندی وجود دارند كه باید فدراسیون ها از آنها در راس امور استفاده كنند تا آنها هم به جایگاه واقعی خودشان در این عرصه دست یابند.
نائب رئیس كمیته ملی المپیك در تكمیل توضیحات خود به اقدام نادرست فدراسیونی كه مدیریت آن اخیرا تغییر یافته، اشاره و گلایه كرد كه این فدراسیون به نایب رئیس، فقط مسئولیت بدون اختیار داد تا در اقدامی غیر منطقی و به بهانه استفاده از جوان گرایی در تیم، مربیان كاركشته و باتجربه این رشته ورزشی را كنار بگذارد. در حالی كه «جوان گرایی حذف تجربه های با ارزش نیست.»

** ممكن بود در سال 96 انتخاب نشوم
طاهریان در بخش دیگری از سخنان خود به اساسنامه این كمیته ایراد وارد كرد و گفت: در اساسنامه، بندی به نام اینكه یك زن باید نایب رئیس شود، وجود ندارد. یعنی ممكن بود كه در انتخابات 96 نه من و هیچ زنی رای نیاورد. چرا باید در انتخابات فقط 2 خبره ورزشی زن و یك رئیس فدراسیون زن حضور داشته باشد.
وی به بررسی پیش نویس اساسنامه فدراسیون های ورزشی در كمیسیون اجتماعی دولت اشاره كرد و افزود: بیشتر این تغییرات در پیش نویس اساسنامه مربوط به زنان است كه یكی از دستاوردهای دولت در خصوص فعالیت ورزش زنان، تایید همین اساسنامه خواهد بود.

** اختصاص سهم حداقل 30 درصدی برای زنان
طاهریان در پاسخ به پرسشی كه آیا كمیته ملی المپیك به سهم خود به زنان عضو كمیسیون های این نهاد ورزشی هم اختیار داده است؟، گفت: هیات اجرایی در گام نخست با حداقل 30 درصد مسئولیت به زنان در این كمیسیون ها موافقت كرد و در قبال مسئولیت، اختیار هم داده است زیرا این كمیسیون ها بازوان مشورتی و فكری كمیته هستند.
عضو هیات رئیسه كمیته ملی المپیك اظهار داشت: حتی مصوب شد كه 30 درصد از كادر اجرایی كاروان ایران به بازی های آسیایی جاكارتا باید از زنان باشد، تا از این حضور برای كسب كرسی های آسیایی بهره جویند. بنابر این بانویی كه هیچ فعالیتی ندارد، نباید انتظار گرفتن این امتیاز را هم داشته باشد.

** نایب رئیسان، می توانند سرپرست تیم های اعزامی شوند
طاهریان به افزایش حضور زنان ورزشكار در جاكارتا اشاره كرد و گفت: زنان توانمند یا نایب رئیسان می توانند سرپرستی برخی تیم ها را بر عهده بگیرید. همان طور كه رئیس فداسیون می تواند سرپرست تیم شود، نایب رئیس زن هم می تواند.
وی این را هم گفت كه معرفی و حضور زنان برای سرپرستی تیم ها بر عهده وزارت ورزش و جوانان بوده و این دستگاه ورزشی هم تاكید دارد تا در این كاروان سرپرست زن برای تیم اعمال شود كه چه بهتر از نایب رئیسان زن فدراسیون ها باشد.

** به آینده زنان وزنه بردار خوشبینم
نایب رئیس كمیته ملی المپیك درباره اعزام تیم وزنه برداری زنان به جاكارتا با توجه به موفقیت اخیر آنها گفت: وزنه برداری زنان ایران در رقابت های اخیر نتیجه ارزشمندی كسب كرد اما برای حضور موفق تر در میدان بازی های آسیایی نیاز به تجربه بیشتر دارند، البته فدراسیون هم پیشنهادی در این باره مطرح نكرده است.

** انتخاب پرچمدار زن و تاثیر آن در افكار عمومی جهان
عضو هیات رئیسه كمیته ملی المپیك درباره تصمیم هیات اجرایی برای معرفی پرچمدار كاروان ایران به جاركارتا گفت: هنوز این موضوع مطرح نشده، اما انتخاب پرچمدار بر اساس یكسری ویژگی هاست كه نگاه كمیته ملی المپیك در دوران فعالیت خود به ورزشكار زن و مرد یكسان است. اما در هیات اجرایی با توجه به یكسان نبودن شرایط میدان رقابت بین زنان مردان، تمام قد دفاع خواهم كرد.
طاهریان افزود: هرگاه یك زن پرچمدار كاروان ایران در عرصه های آسیایی و جهانی شود با اثرات مثبت افكار بین المللی روبرو خواهد شد كه این به رشد ورزش زنان افزود می شود.

** حضور ورزشكاران زن خودجوش در رقابت ها پذیرفتنی نیست
استاد رشته تاریخ ورزشی و تربیت بدنی با رد تبلیغات منفی رسانه های غربی كه وانمود می كنند زنان ورزشكار ایران امروز خودجوش در میدان رقابت حاضر می شوند، اظهار داشت: اگر این ورزشكاران تاكنون حمایت نمی شدند، چگونه پیشرفتشان امروز روند صعودی داشت.
طاهریان گفت: بدنه دولت به شدت موافق رشد زنان در ورزش و جایگاه های مدیریتی كشور بوده و هست. هر چند در برخی از فدراسیون ها نگاه متوازنی بین ورزشكاران زن و مرد وجود نداشته و كم لطفی كرده اند، اما نمی پذیریم كه زنان ورزشكار خودجوش در میدان رقابت حاضر می شوند بلكه پشت موفقیت هر ورزشكاری حمایت مسئولان وجود دارد.

** با كلیات احیای فدراسیون كشورهای اسلامی موافقت شد
نخستین معاون ورزش زنان پس از انقلاب، در ادامه به تلاش این كمیته بر احیای فدراسیون زنان كشورهای اسلامی گریزی زد و گفت: ایران به عنوان یك پیشرو در ورزش زنان مسلمان توانست زمینه را برای حضور در مسابقات بین المللی و جهانی فراهم كند كه متاسفانه عده ای فعالیت این فدراسیون را غیر ورزشی جلوه دادند و احیای آن در سال های گذشته از سوی مسئولان ورزشی مسكوت ماند.
مشاور معاون رئیس جمهور در دولت یازدهم در امور ورزش دختران افزود: اگر فعالیت این فدراسیون متوقف نمی شد امروز جایگاه ورزش زنان در بعد قهرمانی ارتقا بیشتری می یافت. «اكنون ما آن حامیان را از دست داده ایم.»
طاهریان گفت: اما این كمیته با اصل این موضوع موافقت كرده است كه امكان دارد در شیوه اجرا پیشنهاداتی مطرح شود.

** ذائقه مطالبات زنان ورزشكار تغییر كرده است
نایب رئیس كمیته ملی المپیك گفت: زنان ورزشكار امروز به دنبال مربی خوب و قدرتمند خارجی زن در بخش قهرمانی هستند تا بتوانند با حضور در مجامع بین المللی كرسی های زیادی كسب كنند.
وی گفت: اما متاسفانه در گذشته به این موضوع بی توجهی شده و به طور معمول برای كسب كرسی «مردان» را معرفی كردند. حال كه نگاه شورای المپیك آسیا به توانمندی زنان ورزشكار ویژه تر شده است، باید از این فرصت برای افزایش حضور زنان در مجامع نهایت بهره را جست.
ورزشی**9250**1597