۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۰۶
کد خبر: 82919291
T T
۰ نفر

1600 «مادر شایسته» ایران شناسایی شدند

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، ۱۷:۰۶
کد خبر: 82919291
1600 «مادر شایسته» ایران شناسایی شدند

تهران- ایرنا- مدیر بنیاد فرهنگی - بین المللی مادر با تاكید بر ارج نهادن به مقام مادری، گفت: تاكنون 1600 مادر شایسته از سراسر كشور برای تجلیل از آنها شناسایی شدند.

غلامرضا محمدی امروز(جمعه) در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود: مادران این سرزمین قهرمانان گمنامی هستند كه با ردیابی افراد موفق می توان دریافت، با مهر و محبت بی دریغ بانوانی كه عمری را صرف فرزندانشان كرده اند، به درجات عالی رسیده اند.
وی اضافه كرد: در حالی كه از افراد شایسته در هر زمینه ای همواره تقدیر و تجلیل می شود، تاكنون نسبت به ارج نهادن مقام مادری توجه شایانی نشده است.
مدیر بنیاد فرهنگی - بین المللی مادر در این رابطه به مادر خوزستانی (رامهرمزی) اشاره كرد كه به علت معلولیت همسرش، در معدن های سنگ كار می كند تا هزینه زندگی خانواده هشت نفری را تامین كند.
وی افزود: همچنین مادری از راه قالیبافی و با جمع كردن بلوط از جنگل های دامنه زاگرس در استان فارس، مخارج 11 فرزندش را تامین می كند؛ مادر نامدار دیگری در استان كهگیلویه و بویراحمد، هفت فرزندش به مدارج عالی رسیده كه هركدام در رشته های پزشكی و دانشگاهی شناخته شده هستند.
محمدی گفت: نمونه های زیادی از زنان موفق در این سرزمین هستند كه باید آنها را به جامعه معرفی كرد و دستان آنها را بوسید.

** شاخصه های انتخاب مادر نمونه
وی در ادامه به شاخص های انتخاب مادر نمونه اشاره كرد و گفت: یك مادر نمونه باید «فرزند شایسته ای برای پدر و مادرش، همسری همدل برای شوهرش، مادری نیكو برای فرزندانش، شهروندی مردم دار برای اطرافیانش و همچنین فردی موفق در جامعه» باشد.
مدیر بنیاد فرهنگی - بین المللی مادر اضافه كرد: در هر شهرستان با همكاری نهادهای بومی و فرهنگی منطقه، 10 مادر به بنیاد معرفی شدند و با بررسی های هیات داوران یكی از آنها انتخاب شده است. وی گفت: تلاش داریم تا با انتخاب و معرفی مادران نمونه و برگزاری آیین نكوداشت و تجلیل از آنان، مراتب قدرشناسی از جایگاه والای مادری را در جامعه نشر دهیم زیرا آنها یك عمر زندگی شرافتمندانه خود را وقف فرزند و خانواده كرده اند و لازم است با معرفی به جامعه، فرهنگ مادرانگی و مهرورزی تقویت شود.
محمدی، آشنا كردن جامعه و به ویژه نسل جوان با جایگاه و نقش والای مادری و ارتقاء و بازآفرینی ارزش های مقدس مادرانگی را یك ضرورت دانست و گفت: این روند، ضمن تقویت نشاط اجتماعی و امید و مثبت اندیشی در جامعه، از وقوع بسیاری از مشكلات و آسیب های اجتماعی جلوگیری می كند.
وی «بنیاد فرهنگی - بین المللی مادر» را سازمانی مردم نهاد دانست و گفت: معتقدیم «مادر» به بشریت تعلق دارد؛ اگر هر سازمان مردم نهاد، برای پرداختن به یك امر خاص تشكیل می شود و فعالیت می كند اما موضوع «مادر و مادرانگی» برای همه افراد جامعه و به دور از هرگونه تبعیض در رنگ، نژاد، قوم، زبان، دین، عقیده و ملیت است.
مدیر بنیاد فرهنگی - بین المللی مادر با توجه به اهمیت نقش مادران در خانواده و جامعه یادآور شد: مادران منشاء تحولات بزرگ اجتماعی هستند؛ برای ساختن جامعه ایده آل، «تقویت جایگاه مادری و مادرانگی» ضروری است.
وی، همه مادران را شایسته و لایق ستایش و قدردانی دانست و گفت: در واقع معرفی مادران شایسته و تجلیل از آنها، به نمایندگی از همه مادران است.
به گزارش ایرنا، بنیاد مادر یك نهاد فرهنگی بین المللی غیردولتی است كه اهداف مختلفی همچون «پر رنگ تر ساختن مسئولیت های جامعه به ویژه فرزندان در قبال حقوق ارزشمند مادران»، «آموزش مسئولیت های خطیر مادری به خانم های جوان در قبال فرزندان و رفتار متقابل آنان نسبت به مادران» و «ایجاد مراكز مشاوره برای مادران به منظور رفع تنگناهای آنان از نظر فرهنگی، اجتماعی، حقوقی، درمانی، معنوی و خانوادگی» را دنبال می كند.
این بنیاد كه دفتر مركزی آن در شیراز است، با شعار «مادرانی متعالی، جهانی خوشبخت» اهداف خود را پیگیری می كند.
اجتمام**3229** 2023
۰ نفر