۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۱۹
کد خبر: 82919076
۰ نفر
خرازی: اروپا با پرداخت به یورو تحریم ها را دور بزند

رم - ایرنا - كمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی و وزیرخارجه پیشین ایران در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی 'كوریره دلاسرا' گفت: اروپا می تواند با پرداخت به یورو تحریم ها را دور بزند.

به گزارش روز جمعه ایرنا، این روزنامه ایتالیایی افزود: خرازی از جمله افراد دارای اعتبار و نفوذ در ایران است . وی كه در همایشی به ابتكار ژان-پیر رافارین، نخست‌وزیر اسبق فرانسه، برای كمك به توسعه روابط بین المللی و گفتگو در خصوص صلح در هفته گذشته در پاریس شركت كرده بود در پاسخ به این سوال كه 'امریكا تهدید كرده كه كشورهایی را كه با ایران مناسبات اقتصادی داشته باشند تحریم خواهد كرد. واكنش شما چه خواهد بود؟' گفت: مانند همیشه خواهیم توانست از خود دفاع كنیم. این تهدید نیز بر خلاف منافع اروپاست. اروپا می بایست تمامی تدابیر لازم را به كار ببندد تا از مناسبات و تبادلات تجاری و اقتصادی خود دفاع كند.
'ما در فكر انجام تمامی مبادلات تجاری به یورو هستیم و تدابیر دیگری نیز در دست بررسی هستند. ایتالیا موضوع مكانیسم های اعتباری برای كمك به مبادلات اقتصادی را در مد نظر گرفته است. اگر اروپا در برابر این تهدید از خود دفاع نكند، آینده پیچیده تر خواهد شد.'
وی گفت: هدف امریكایی ها همواره نابودی انقلاب ما بوده كه موفق به انجام آن نشده اند. برعكس، ایران امروز در دنیا قدرتمندتر و بانفوذتر و محترم تر از گذشته است و توانسته به اتحادهای مستحكمی دست پیدا كند. اما برخی از كشورهای عربی كاملأ وابسته به امریكا هستند. چنین وضعیتی به خطر درگیری، بی ثباتی و گسترش تروریسم دامن می زند.
وی تاكید كرد: ایران به تمامی شروط برجام عمل كرده و كنترل ها را انجام داده است. تصمیم آمریكا یك تصمیم سیاسی و در راستای منافع و راهبردها و اتحادهای آن كشور در خاورمیانه است. حفظ توافق هسته ای به رفتار كشورهای اروپایی بستگی دارد. می بایست امیدوار بود كه اروپا بتواند از استقلال و وجهه و منافع خود كه با امریكا یكی نیست، دفاع كند.
خرازی همچنین در پاسخ به این سوال كه 'آیا فكر می كنید كه هنوز امكان یافتن راه حل برای خروج از كانون های بحران وجود دارد؟ به نظر می رسد كه وضعیت خاورمیانه رو به وخامت بیشتر گذاشته است' گفت: مشكل فلسطین بزرگترین مشكل است و تصمیم امریكا مبنی بر انتقال سفارتش به بیت المقدس به آن دامن زده است. حقوق فلسطینی ها به نفع منافع نامشروع اسرائیل پایمال می شود. این باعث افزایش خشم فلسطینی ها و تمامی مسلمانان در جهان می شود كه البته پیامدهای بسیار سنگینی به همراه دارد. تصمیم امریكا نتیجه سیاستی یك جانبه است كه در حوزه های مختلف به مرحله اجرا گذاشته شده و هر چه بیشتر نیازمند برخورد چندجانبه ای است كه نقش سازمان ملل و پایبندی به قوانین بین المللی را هر چه بیشتر برجسته سازد.
وی در پاسخ به اینكه ' كشور شما به حمایت از گروههای تروریستی فعال در لبنان، سوریه، یمن و فلسطین كه به اسرائیل حمله می كنند متهم شده است. ' افزود: ایران از دوستان و همسایگان خود دفاع می كند. این امریكا و كشورهای عربی خلیج فارس و پیش از همه عربستان سعودی هستند كه از گروه های تروریستی حمایت می كنند. بی ثباتی مناطقی با موازنه های بسیار پیچیده منشاء پدیده تروریسم بوده و این وضعیت غیرقابل انكار را ما از افغانستان گرفته تا عراق شاهد هستیم. در سوریه دولت آن كشور موفق شد با كمك ایران و روسیه با تروریست های داعش مقابله كند.
خرازی در پاسخ به این سوال كه 'یكی از انتقاداتی كه بیشتر به كشور شما وارد می شود به استانداردهای دموكراسی و حقوق زنان مربوط می شود. شما یك اصلاح طلب به شمار می آیید. آیا امكان بهبود شرایط در مدت زمان معقول وجود دارد؟' گفت: هر كشوری دارای آداب و رسوم و ارزشهای خود است. ما توقع احترام داریم. احترام اساس گفت وگو ها است. در پارلمان ما و در كشور ما تمامی ادیان از جمله یهودیان و همچنین گروه های قومی حضور دارند و به آنها احترام گذاشته می شود. همیشه در دیگر كشورها چنین نیست. در خصوص شرایط زنان باید گفت كه هیچ كشور اسلامی با ایران قابل مقایسه نیست. زنان در ایران حضور بسیار بالایی در تمامی سطوح اقتصادی و مدنی دارند و در دانشگاه های ما، بیش از 60 درصد محصلان را دختران تشكیل می دهند كه خود، نشان دهنده وجود اراده رشد و پیشرفت است.
خرازی در پایان در پاسخ به این سوال كه 'زنان می خواهند به ورزشگاهها هم بروند، اما هنوز جنجال برانگیز است...' افزود: تیم فوتبال زنان ایران در بازیهای آسیایی مدال طلا گرفت. به نظرم این دلیل افتخار است. از نظر شما چطور؟
اروپام**461 ** 1908