5 اثر تاريخي سلماس در حال مرمت و بازسازي است

اروميه- ايرنا- مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي گفت: پنج اثر تاريخي سلماس شامل سنگ نگاره ساساني خان تختي، كليساهاي هفتوان، روستاي ‌درشك و ‌آخته خانه و حمام شيخ در حال مرمت و بازسازي است.

جليل جباري روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با تاكيد بر اتمام عمليات مرمت اين آثار در موعد مقرر، افزود: كارگاه هاي مرمت اين ابنيه هاي تاريخي حتي در شرايط نامناسب جوي در هفته هاي اخير نيز تعطيل نشد.
وي ابراز اميدواري كرد كه با احياي اين آثار و ابنيه هاي تاريخي، حضور گردشگران خارجي و داخلي در اين منطقه افزايش يافته و اقتصاد سلماس متحول شود.
وي افزود: براي احيا و مرمت كليساها و آثار تاريخي سلماس اعتباري بالغ بر 2500 ميليون ريال از محل اعتبارات ملي و استاني تامين شده است.
به گزارش ايرنا به نقل از كارشناسان، سنگ ‌نگاره خان ‌تختي مربوط به دوره ساسانيان بوده و در كيلومتر ۱۵ جاده سلماس به اروميه و بر ديواره كوه پيرچاووش واقع شده است؛ اين اثر در تاريخ ۱۵ دي ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۶۱ به‌ عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
سلماس كنوني در دوره اشكانيان يكي از مناطق حايل بين ايران و امپراتوري روم بود و پس از آن به محل درگيري‌هاي نظامي 2 قدرت شاهنشاهي ايران ساساني و امپراتوري روم بدل شد؛ سنگ ‌نگاره خان ‌تختي يادگار يكي از پيروزي‌هاي ايرانيان بر روميان است و در آن تصوير اردشير پاپكان و وليعهدش شاپور يكم در بازگشت از فتح ارمنستان و پيروزي بر سپاهيان روم در حالي كه 2 تن از حكمرانان ارمني هدايايي به آنان تقديم مي‌كنند، قابل مشاهده است.
كليساي هفتوان سلماس نيز در روستاي هفتوان در سه كيلومتري جنوب شهر سلماس واقع شده كه به دستور شاه عباس صفوي احداث شده است؛ اين كليسا كاملا از سنگ‌هاي سياه آذرين تراش ‌دار و با دقت خاصي كار شده است.
گنبد مركزي آن به صورت هرم دوازده تَرك بوده و بناي آن بر روي چهار ستون سنگي قرار گرفته است؛ در قسمت ورودي كليسا چندين كتيبه به خط ارمني و نقوش مذهبي ديده مي‌شود كه نشان‌دهنده ساخت اوليه بنا در قرن 13 و 14 ميلادي است؛ اين بنا در اثر زلزله سال 1930 ميلادي خسارت سنگيني ديد و پس از آن بازسازي شد.
كليساي روستاي درشك سلماس نيز يكي از كليساهاي قديمي ارامنه مربوط به دوره قاجار بوده كه در تاريخ ۱۹ اسفند ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۸۴۰ به ‌عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيد.
كليساي آخته خانه سلماس مربوط به ۱۸۹۰ ميلادي بوده و در روستايي به همين نام واقع شده و در هفتم مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۱۵۹ به‌ عنوان يكي از آثار ملي ايران به ثبت رسيد؛ قدمت آن طبق نوشتهٔ موجود در لوح سردرب ورودي به سال 1890 ميلادي مي رسد.
حمام شيخ يكي ديگر از آثار تاريخي سلماس است كه در مركز اين شهرستان قرار دارد كه در زمان پهلوي اول و با بهره ‌مندي از معماري سنتي ايراني احداث شده است؛ محمد طسوجي نام باني اين اثر تاريخي است كه با پيگيري و تلاش وي پروسه ساخت آن از سال ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۲ و به مدت سه سال به طول انجاميد.
اين حمام به مديريت حاج شيخ مجتبي انتظاري اداره مي‌شد و به همين دليل به اين نام شهرت يافت و در سال 1379 به شماره 3475 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيد.
3072/8135