۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۶
کد خبر: 82918635
۰ نفر
مركل: اروپا خواهان حفظ برجام است

تهران-ایرنا- صدراعظم آلمان روز پنج شنبه گفت كه كشورهای اتحادیه اروپا بر این مسئله توافق دارند كه برجام توافق كاملی نیست، اما تاكید دارند این توافق باید حفظ شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آنگلا مركل صدراعظم آلمان امروز همزمان با ورودش به نشست سران اتحادیه اروپا در شهر صوفیه بلغارستان افزود: اشخاصی در اتحادیه اروپا این دیدگاه یكسان را مطرح می كنند كه توافق هسته ای كامل نیست، اما ما باید در این توافق بمانیم و مذاكرات بیشتری با ایران بر پایه مسائل دیگر از جمله مسئله برنامه موشك های بالستیك این كشور انجام شود.
به گزارش ایرنا، «آنگلا مركل» صدراعظم آلمان چهارشنبه نیز تاكید كرده بود كه كشورش به توافق هسته ای ایران پایبند است و خروج از توافق را اشتباه خواند.
وی در سخنانی در پارلمان كشورش گفته بود كه لغو توافق هسته ای اشتباه خواهد بود و تاكید كرد كه این یكی از مهمترین مسائل مورد اختلاف برلین و واشنگتن است.
مركل در جمع قانونگذاران این كشور گفت: تصمیم ترامپ درباره خروج از توافق یكی از چندین «خبر نگران كننده ای» بود كه بتازگی رخ داده است. صدر اعظم آلمان از فرصت به دست آمده در سخنرانیش درباره بودجه استفاده كرد و مخالفت خود را با تصمیم ترامپ درباره خروج از توافق ابراز كرد.
مركل گفت: توافق هسته ایده آل نیست اما توافقی است كه باید به آن پایبند بود و دیده بان هسته ای سازمان ملل پایبندی ایران به اصول توافق را تایید كرده است. به همین دلیل انگلیس، فرانسه وآلمان و اعضای اتحادیه اروپا بر این باوریم كه لغو توافق در وضعیت كنونی درست نیست.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا سه‌شنبه شب گذشته به وقت ایران، با تكرار اتهام هایی و نیز توهین به ایران اعلام كرد كه دولتش دیگر در برجام نخواهد ماند و تحریم های یكجانبه تعلیق شده كشورش را علیه ایران بازخواهد گرداند.
این تصمیم در حالی گرفته شد كه آژانس بین المللی انرژی اتمی 10 بار پس از اجرایی شدن برجام، پایبندی ایران را به این توافق بین المللی تایید كرده است در حالیكه رسانه های معتبر بارها از تلاش و حتی اعلام موضع دولت ترامپ برای جلوگیری از دستیابی تهران به منافع مصرح در برجام خبر داده اند.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام تصمیم رئیس‌جمهوری آمریكا تأكید كرد كه این اتحادیه به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است.
سران انگلیس، آلمان و فرانسه نیز با انتشار بیانیه ‌ای مشترك حمایت خود را از برجام اعلام كردند.
اروپام**9234**1144