۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۰۰
کد خبر: 82918545
۰ نفر
245 طرح بازآفرینی شهری در حال اجرا است

سنندج - ایرنا - معاون وزیر و مدیرعامل شركت عمران و بهسازی شهری وزارت راه و شهرسازی گفت: در زمان حاضر 245 طرح بازآفرینی در مناطق و محلات حاشیه ای شهرهای مختلف كشور در حال اجرا است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ عشایری روز پنجشنبه در آیین آغاز اجرای پنج طرح بازآفرینی شهری در سنندج اظهار داشت: برای اجرای این طرح ها حدود یك هزار و 500 میلیارد ریال ار محل اعتبارات طرح بازآفرینی شهری كشور هزینه می شود.
وی با بیان اینكه اجرای طرح بازآفرینی شهری طرحی مشاركتی است، افزود: برابر این میزان طرح، پروژه هایی نیز از سوی شهرداری ها، دستگاه ها اجرایی و نهادهای عمومی دیگر در مناطق ناكارآمد، نواحی منفصل شهری و بافت فرسوده شهرهای كشور در حال اجرا است.
عشایری تاكید كرد: سالانه 250 هزار میلیارد ریال برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری هزینه می شود كه 100 هزار میلیارد ریال از این میزان اعتبار از سوی بخش خصوصی، 70 هزار میلیارد ریال از سوی شهرداری ها و 80 هزار میلیارد ریال نیز از سوی دولت تامین می شود.
به گزارش ایرنا، همزمان با سفر عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی به كردستان عملیات اجرای پنج طرح باز آفرینی شهری شامل اجرای پیاده راه محله آغه زمان به طول 120 متر، بهسازی معابر فرجه به تعداد 15 كوچه و تقتقان، تكمیل كمربندی غربی (ورودی به ناحیه منفصل شهری حسن آباد به طول یك هزار و 350 متر) و خیابان ماموستا هیمن به طول یك هزار و 100 متر واقع در حسن آباد این شهر آغاز شد.
برای اجرای این طرح ها حدود 99 میلیارد 250 میلیون ریال اعتبار از محل منابع اجرای طرح باز آفرینی شهری هزینه می شود.
49 میلیارد ریال اعتبار برای تكمیل فاز سوم كمربندی آبیدر سنندج، 12 میلیارد و 500 میلیون ریال برای طرح احداث خیابان ماموستا هیمن، 14 میلیارد ریال برای طرح بهسازی 15 معبر محله تقتقان، یك میلیارد و 700 میلیون ریال برای بهسازی معابر فرجه و 18 میلیارد ریال برای ساماندهی پیاده راه محله آغه زمان در نظر گرفته شده است.
علاوه بر طرح هایی كه امروز آغاز شد، 12 طرح دیگر نیز در قالب بازآفرینی بافت مناطق شهری در محله شهرهای سنندج، قروه، مریوان و سقز با 124 میلیارد و 105 میلیون ریال در حال اجرا است.
هم اكنون 30 درصد جمعیت شهری كشور شامل 19 میلیون نفر از 56 میلیون نفر جمعیت شهری در مناطق و محلاتی با بافت فرسوده، تاریخی و ناكارآمد زندگی می كنند و این میزان در استان كردستان حدود 50 درصد از جمعیت یك میلیون و 600 هزار نفری است.
نایسر، ننله، حسن آباد، تقتقان و فرجه در سنندج، شهرك امام خمینی (ره)، محله قلعه و محله تازه آباد در سقز و محله تفینی در مریوان از جمله مناطق استان است كه در قالب طرح بازآفرینی شهری ساماندهی می شوند.
در استان كردستان می توان از سنندج و مریوان به عنوان 2 شهری كه بیشترین میزان حاشیه نشینی را دارند، نام برد اگر چه در دیگر شهرهای استان هم این پدیده در حال افزایش است.
3034/9102