نگرش جامعه مهمترین مساله معلولان است

اصفهان - ایرنا - مدیركل بهزیستی استان اصفهان گفت: نگرش جامعه به معلولیت ها مهمترین مساله معلولان است كه حل آن نیاز به اصلاح و فرهنگ سازی دارد.

مرضیه فرشاد روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:مهمترین گام برای رفع این مشكل، اصلاح دیدگاه افراد جامعه و جایگزین كردن نگاه توانمند به جای ترحم نسبت به معلولان است.
وی افزود: اگر این نگاه و دیدگاه در جامعه اصلاح نشود به مرور اعتماد به نفس و حس توانمندی این قشر از بین خواهد رفت و آنها در جامعه منزوی می شوند.
مدیركل بهزیستی استان اصفهان به اقدامات این اداره كل برای توانمند سازی معلولان اشاره كرد و گفت: در این راستا تفاهم نامه ای با یك انجمن در استان به منظور آموزش مباحث فناوری و كار با رایانه منعقد شده است تا با این آموزش ها معلولان توانمند شده و بتوانند به راحتی جذب بازار كار شوند.
فرشاد به اقدامات این اداره كل برای ساماندهی كودكان كار در استان اشاره كرد و گفت: در این راستا نیز مجوزهایی برای تأسیس خیریه‌هایی با عنوان 'ساماندهی كودكان كار' گرفته شده و تاكنون یك خیریه مجوز فعالیت در این زمینه را دریافت كرده است.
وی استفاده از زنان نابینا به خاطر داشتن حس لامسه قوی در تشخیص توده‌های سرطان سینه را از دیگر اقدامات بهزیستی برای توانمند سازی معلولان استان عنوان كرد و گفت: برای این منظور تاكنون جمعی از پزشكان استان اصفهان اعلام آمادگی برای جذب معلولان نابینای زن كرده اند.
مدیركل بهزیستی استان اصفهان افزود: در صورتی كه بتوانیم معابر شهری را برای رفت و آمد معلولان مناسب سازی كنیم بزرگترین انگیزه برای این قشر فراهم می شود كه بتوانند در اجتماع حضور پیدا كنند.
وی مناسب ‌سازی فضای دیجیتال و مجازی و ادارات برای ناشنوایان و آشنایی با زبان اشاره را از برنامه‌هایی عنوان كرد كه باید بصورت جدی پیگیری شود.
فرشاد همچنین حمایت همه جانبه بهزیستی را از جامعه معلولان اعلام كرد و گفت: خدمت‌ رسانی در این حوزه‌ها به تنهایی از عهده بهزیستی خارج است.
وی ادامه داد: بر این اساس، خیران در سال‌های اخیر با ورود به این حوزه‌ها یاری واقعی برای بهزیستی بودند به نوعی كه حدود 60 درصد فعالیت در بخش‌های حمایتی را خیران برعهده دارند.
مدیركل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به تاثیرگذاری حمایت‌های مردمی در انجام درست و بهینه فعالیت‌های خیر تاكید كرد: همچنان نیازمند مشاركت‌های مردمی و حمایت خیران در راستای كیفی سازی و انجام بهتر خدمات در این حوزه هستیم.
حدود 300 هزار نفر در استان اصفهان تحت حمایت بهزیستی هستند و بالغ بر 450 هزار سالمند (بالای 60 سال) نیز بطور مستقیم و غیرمستقیم از خدمات سازمان بهزیستی بهره می گیرند.
ت/6994