۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۵۵
کد خبر: 82918043
۰ نفر
روسیه: كمیسیون مشترك برجام هفته آینده برگزار می شود

مسكو - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه روسیه خواستار افزایش تلاش های ایران و اعضای گروه 1+5در چارچوب برجام بدون مشاركت آمریكا شد و گفت: هفته آینده كمیسیون مشترك برجام در وین برگزار می شود.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ریانووستی، سرگئی ریابكوف مذاكره كننده ارشد هسته ای روسیه روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران تصریح كرد: بر این باوریم كه زمان برای تلاش و فعالیت كشورهای امضا كننده مناسب بوده و این تلاش ها بدون حضور آمریكا ممكن است.
وی افزود: دلیل از پیشنهاد طرف های برجام برای برگزاری كمیسیون مشترك برجام در هفته آینده در وین حمایت می كنیم.
ریابكوف ابراز امیدواری كرد كه در نشست كمیسیون مشترك برجام، همه جوانب كنونی از جمله موضوع مهم صادرات محصولات دارای كاربرد دوگانه به ایران، مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.
روزنامه راسیسكایاگازتا ارگان دولت روسیه نیز امروز در بخش اخبار آنلاین پایگاه اینترنتی خود به نقل از ریابكوف نوشت: پنج كشور شركت كننده در برجام باید برای ادامه همكاری با ایران اعلام آمادگی كنند.
معاون وزیر امور خارجه روسیه تاكید كرد: در این شرایط از منظر سیاسی مهم خواهد بود كه شركت كنندگان در برجام، در حمایت و ضرورت حفظ این توافق و عزم جدی برای ادامه همكاری با ایران در تمام موضوعات مرتبط پیام قاطع بدهند.
به گزارش ایرنا، ترامپ سه شنبه گذشته (18 اردیبهشت - 8 مه) خروج آمریكا از توافق هسته ای ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام كرد.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همكاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تاكید كرد و انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام كردند كه در برجام باقی خواهند ماند.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در واكنش به اقدام ترامپ، اعلام كرد كه تهران به همكاری های خود با پنج كشور باقیمانده در توافق هسته ای ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، نظام تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.
در همین راستا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از روز شنبه دور تازه رایزنی های خود درباره توافق هسته ای كه به دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد را از چین آغاز كرد.
شبس **اروپام*391 * 1346 ** 1917