واعظی: اراده ایران وتركیه برای تجارت 30میلیارد دلاری جدی است

آنكارا- ایرنا- محمود واعظی نماینده ویژه رئیس جمهوری و رئیس دفتر ریاست جمهوری اسلامی ایران در دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری تركیه گفت: عزم و اراده دو كشور برای تجارت 30 میلیارد دلاری سالانه جدی است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، واعظی بر تسریع در اجرای توافقات شورای عالی راهبردی روابط تهران - آنكارا در همه عرصه ها به ویژه اقتصادی و تجاری با هدف تحقق تجارت سالانه 30 میلیارد دلاری دو كشور تاكید كرد.
وی در این دیدار كه در محل ساختمان حزب حاكم عدالت و توسعه تركیه در آنكارا انجام شد، با اشاره به اشتراك نظر دو كشور برادر و همسایه در عمده مسایل جهانی، بر تداوم رایزنی و همكاری دوجانبه و چندجانبه ایران و تركیه در مسایل منطقه و مبارزه مستمر با تروریسم تاكید كرد.
نماینده ویژه رییس جمهوری ایران همچنین با تبریك حلول ماه مبارك رمضان و ابراز تسلیت به خاطر شهادت بیش از 60 شهروند مظلوم فلسطینی در حملات اخیر صهیونیست ها به نوار غزه، اظهار كرد: وحدت جهان اسلام و محكومیت اقدامات تحریك آمیز آمریكا مبنی بر انتقال سفارتش به قدس شریف و نیز جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، از سوی سازمان همكاری اسلامی، جنبش غیرمتعهدها و سایر نهادهای بین المللی ضروری است.
واعظی همچنین از ابتكار رئیس جمهوری تركیه به عنوان رئیس سازمان همكاری اسلامی برای تشكیل اجلاس فوق العاده این سازمان در ارتباط با فاجعه غزه، قدردانی كرد.
رئیس جمهوری تركیه نیز در این دیدار با تاكید بر اینكه توافقات روسای جمهوری دو كشور باید با قدرت و سرعت عملیاتی و اجرایی شود، گفت: توسعه همه جانبه روابط تهران - آنكارا در دستور كار دولت تركیه قرار دارد.
رجب طیب اردوغان با نكوهش اقدام آمریكا مبنی بر خروج از توافق برجام، این اقدام واشنگتن را عهدشكنی و زنگ خطری برای دیپلماسی و همچنین صلح و همكاری منطقه ای و بین المللی دانست.
وی در ادامه با ابراز نگرانی شدید از وضعیت غزه و جنایت جدید صهیونیست ها، انتقال سفارت آمریكا به قدس شریف را زمینه ساز كشتار زنان و كودكان در غزه دانست و تاكید كرد كه همه مسلمانان جهان این اقدامات صهیونیست ها را محكوم می كنند.
رئیس جمهوری تركیه همچنین از جمهوری اسلامی ایران برای شركت در اجلاس فوق العاده سازمان همكاری اسلامی كه قرار است روز جمعه در خصوص غزه برگزار شود، دعوت كرد.
به گزارش ایرنا، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری ایران ظهر امروز جهت دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری تركیه و برخی مقامات دیگر این كشور در راس هیاتی بلندپایه وارد آنكارا شد.
در این دیدار واعظی با اردوغان، ولی الله سیف رییس كل بانك مركزی ایران، مراد چتین كایا رییس كل بانك مركزی تركیه، محمد شیمشك معاون اقتصادی نخست وزیر، ناجی آغبال وزیر دارایی، لطفی الوان وزیر توسعه و نهاد زیبكچی وزیر اقتصاد تركیه و رییس كمیسیون مشترك اقتصادی تركیه و ایران نیز حضور داشتند.
واعظی قرار است امشب با وزیر اقتصاد تركیه و برخی مقامات بانكی تركیه نیز دیدار و مذاكره كند.
خاورم/1905