اقدامات جنایتكارانه صهیونیست ها ملت فلسطین را متحدتر می‌كند

تهران - ایرنا - رییس جمهوری گفت: اقدامات جنایتكارانه رژیم صهیونیستی، ملت فلسطین را متحدتر از گذشته كرده و واقعیت نیات آمریكا را برای جهانیان روشن می‌كند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در تماس تلفنی « رجب طیب اردوغان » رییس جمهوری تركیه افزود: اقدام دولت آمریكا در انتقال سفارتخانه خود به قدس شریف غیرقانونی و موجب تحریك مردم فلسطین و ناراحتی سایر مسلمانان بود.
روحانی با بیان این كه دولت آمریكا و رژیم صهیونیستی باید نسبت به كشتار انسان ها و اقدامات تحریك كننده خود در منطقه پاسخگو باشند، اظهار داشت: متاسفانه رییس جمهوری آمریكا نسبت به مسائل منطقه دچار اشتباه محاسباتی شده و تصور می‌كند با حمایت از رژیم صهیونیستی می‌تواند نهضت مقاوم مردم فلسطین را خاموش كند.
وی با تاكید بر این كه كشورهای اسلامی باید یكپارچه علیه این تحركات ضد بشری ایستاده و آن را تبدیل به فرصتی برای انسجام بیشتر كنند، گفت: این‌گونه اقدامات جنایتكارانه، ملت فلسطین را متحدتر از گذشته كرده و واقعیت نیات آمریكا را برای جهانیان روشن می‌كند.
رییس جمهوری كشتار مردم مظلوم فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی در هفتادمین سالگرد اشغال فلسطین را فاجعه‌ای بزرگ و متاثر كننده دانست و تاكید كرد: سازمان ملل متحد و سازمان همكاری‌های اسلامی باید در این مقطع حساس به وظیفه خود در حمایت از مردم مظلوم فلسطین عمل كنند.
روحانی با استقبال از دعوت رییس جمهوری تركیه برای شركت در اجلاس فوق العاده سران سازمان همكاری اسلامی در استانبول خاطر نشان كرد: باید تلاش كنیم تا یك صدای واحد و محكم از سوی كشورهای اسلامی علیه اقدامات آمریكا و اسراییل به گوش جهان برسد.
روحانی همچنین با ابراز خرسندی از توسعه روزافزون مناسبات ایران و تركیه گفت: گسترش همكاری‌های تهران - آنكارا در راستای منافع دو ملت و تقویت صلح، ثبات و امنیت منطقه است.
«رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری تركیه نیز در این گفت وگوی تلفنی، جنایت اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین را تاسف برانگیز دانست و گفت: این كشتار رژیم صهیونیستی در نتیجه اقدامات بدون فكر دولت آمریكا بوده و باعث ترغیب آنان به جنایتگری شده است.
اردوغان تاكید كرد: كشورهای اسلامی باید یكپارچه اعتراض و ناراحتی خود را نسبت به این جنایت‌ها ابراز كرده و حقوق مردم فلسطین را از مجامع بین المللی پیگیری كنند.
اردوغان با دعوت از رییس جمهوری اسلامی ایران برای شركت در اجلاس فوق العاده سران سازمان همكاری اسلامی در استانبول، حضور ایران در این اجلاس را تاثیرگذار و حائز اهمیت دانست و گفت: امروز وقت آن است كه به وظیفه خود در برابر برادران فلسطینی عمل كنیم.
وی با بیان این كه موضوع فلسطین باید در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بررسی و اقدامات جنایتكارانه رژیم صهیونیستی محكوم شود، افزود: هر طرح صلحی كه خواست و نگرانی‌های مردم فلسطین در آن لحاظ نشود، تنها تنش ها را در منطقه افزایش خواهد داد.
سیام**1751**1449