پیشرفت در بومی سازی تجهیزات حوزه علوم شناختی

تهران- ایرنا- محققان و متخصصان دانشگاه و علوم پزشكی شهید بهشتی با هدف دستیابی به خودكفایی و بومی سازی تجهیزات، تلاش وسیعی را در ساخت و تامین دستگاه ها و ابزار مورد نیاز مطالعات در حوزه علوم شناختی انجام داده و به پیشرفت هایی دست یافته اند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد علوم شناختی دانشگاه شهید بهشتی، دكتر 'حمید لطیفی' مدیر گروه پیشرو 'نورو فوتونیك' این دانشگاه اعلام كرد: ساخت و تامین تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز در حوزه های علوم شناختی با حمایت و پشتیبانی ستاد توسعه علوم و فنآوری های شناختی، در پژوهشكده لیزر و پلاسمای دانشگاه شهید بهشتی و مركز تحقیقات علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشكی این دانشگاه آغاز شد و پیشرفت های قابل توجهی نیز در آزمایش اولیه این امكانات بدست آمده است.
وی گفت: هم اینك شش طرح تحقیقاتی در ارتباط با ساخت دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز در مطالعات رفتاری دینامیكی مغز و اعصاب شناختی در دست اقدام است كه آزمایشات اولیه نشان از موفقیت تولید و تامین این امكانات در داخل كشور دارد.
دكتر لطیفی افزود: با همكاری و مشاركت محققان، طرح های پژوهشی ساخت تجهیزات و دستگاه های كنترل رفتار مغزی با كمك نور با تكنیك 'اپتوژنیتك '، 'میكروسكوپ كانفوكال لیزری' برای تصویربرداری های سه بعدی در ابعاد میكرومتری، تصویربرداری مغز با استفاده از ماده های رنگی حساس به ولتاژ جهت شناسایی ناحیه های فعال مغز، بررسی فعالیت های جریان خون در مغز با بهره گیری از روش 'اسپكل لیزری' و اندازه گیری انعكاس نور از مغز جهت مشاهده فعالیت های مغزی (تصویر برداری ذاتی ) در حال اجرا است.
مدیر گروه پیشرو 'نوروفوتونیك' دانشگاه شهید بهشتی، هدف از انجام این تحقیقات و ساخت تجهیزات و ابزارهای مورد نیاز را بومی سازی دانش این طرح ها در داخل كشور و بی نیازی به خارج و كاهش وابستگی ها عنوان كرد.
وی خاطرنشان كرد: تامین تجهیزات پیشرفته برای پژوهشگران طرح های تحقیقاتی در حوزه های علوم شناختی، یك فرصت مناسب برای دستیابی به نتایج مطلوب و ارایه راهكارهای موثر و سازنده است و یافته های علمی می تواند زمینه را در ترویج و گسترش حوزه های علوم شناختی و نیز تشخیص و پیشگیری بسیاری از بیماری ها فراهم كند.
استاد پژوهشكده لیزر و پلاسما دانشگاه شهید بهشتی یادآور شد: با بومی سازی دانش ساخت تجهیزات و سیستم های مورد نیاز، محققان و متخصصان قادر خواهند بود با انجام طرح های تحقیقاتی، یافته های علمی خود را به منظور تسهیل امر تشخیص و درمان بیماری های مغز و اعصاب و اختلالات عصبی به اشتراك بگذارند و بدین ترتیب، به توانمند سازی بیماران كمك كنند.
علمی**2038**2017