۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۰۷
کد خبر: 82917281
۰ نفر
دومین بوسه طلایی « پدید» بر دیوار سنگ نوردی

بیرجند- ایرنا- « الهام پدید » بانوی 29 ساله خراسان جنوبی كه لقب پدیده ورزش معلولان را از رسانه ها گرفت برای دومین سال توانست بر مدال طلای سنگ نوردی كشور بوسه زند.

به گزارش ایرنا، مسابقات كشوری سنگ نوردی با حضور شركت كنندگانی از سه استان خراسان جنوبی، مازندران و زنجان در سطح جسمی حركتی در حالی برگزار شد كه « الهام پدید» از ورزشكاران استان برای دومین سال توانست بر سكوی مقام نخست بایستد و مدال طلای این مسابقات را از آن خود كند.
«الهام پدید» در زمانی كه هنوز به یك سالگی نرسیده بود در سانحه رانندگی یك پایش را از دست می دهد، او از همان دوران با پای مصنوعی بر سكوی اراده ایستاد و در رشته های شنا، سنگ نوردی و پرتاب وزنه به سوی قله های موفقیت پیش رفت.
وی بعد از اینكه رشته شنا را به صورت تخصصی دنبال و مقام هایی را نیز كسب می كند؛ در سال 89 متوجه ویژگی خاص خود یعنی دست های قوی و فرصتش برای پرداختن به ورزش های بالا تنه می شود.
او از همان زمان در باشگاه بدنسازی، فعالیت روی دیواره سنگ نوردی را شروع می كند و با تشویق های مربی فعالیتش در رشته سنگ نوردی آغاز می شود.
گرچه در آن زمان هنوز فعالیت معلولان در این رشته شروع نشده بود اما او یك سال بعد با یك پیشنهاد به رشته پرتاب وزنه هدایت می شود و مقام اول این رشته را در شهرستان بیرجند از آن خود می كند.
اما این پایان راه ورزشی «الهام پدید» نبود، او ورزش سنگ نوردی را هم دنبال می كند ولی به علت محدود بودن تعداد بانوان این رشته ، دیواره سنگ نوردی را از آن ها گرفتند.

** یك اتفاق ساده و حضور در مسابقات كشوری
او دو سال گذشته كه آماده حضور در مسابقات پرتاب وزنه و دو میدانی می شود، به طور اتفاقی با ورزشكار عضو تیم سنگ نوردی معلولان آشنا شده و متوجه می شود كه مسابقات این رشته قرار است اردیبهشت 96 برگزار شود، از همان جا زیر نظر مربی تمرین را در یكی از باشگاه های بیرجند شروع كرده و در روزهای آخر نیز موفق می شود كه از دیواره سنگ نوردی پایگاه قهرمانی بیرجند نیز استفاده كند.
در همان زمانی كه برای مسابقات سنگ نوردی آماده می شد ، مسابقات دو میدانی نیز تنها به فاصله چند روز در تهران در حال برگزاری بود.
پدید بعد از این كه در چهارمین دوره مسابقات سنگ نوردی معلولان در رشته جسمی حركتی كشور شركت و مقام اول را كسب كرد در مسابقات دو و میدانی معلولان كه با حضور نماینده پارالمپیك برگزار شد حضور یافت و مقام سومی این مسابقات را هم در رشته پرتاب وزنه از آن خود كرد.
وی امسال نیز توفیق حضور در پنجمین دوره مسابقات را داشت و توانست در بین 2 رقیب دیگر رتبه نخست این مسابقات را كسب كند.

** نبود مربی ، ضعف سنگ نوردی بانوان خراسان جنوبی
الهام پدید در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: سطح مسابقات امسال نسبت به سال گذشته بسیار سخت تر بوده است.
وی یكی از ضعف های این رشته ورزشی در استان را نبود مربی عنوان كرد و افزود: البته هیات كوهنوردی و سنگ نوردی استان در این زمینه حامیان خوبی بوده اند.
این ورزشكار قهرمان با بیان اینكه بزرگترین مشكل برای تمرین در رشته سنگ نوردی محدودیت استفاده از دیوار سنگ نوردی است اظهار كرد: معمولا زمان های مناسبی برای تمرین بانوان در اختیار نیست و از آنجایی كه من شاغل هستم زمان های داده شده با كارم تداخل دارد.
وی ادامه داد: دیواری كه در بیرجند با آن تمرین می كنیم نیز نسبت به دیواره سنگ نوردی مسابقات كشوری گیره های قدیمی دارد.
پدید، بالارفتن سطح مسابقات كشور را به صورت سالانه یادآور شد و گفت: از آنجایی كه خراسان جنوبی تیم سنگ نوردی ندارد، برای تمرین رقیبی نیست و مجبورم به تنهایی با همین امكانات محدود تمرین كنم.
وی با بیان اینكه سنگ نوردی یك ورزش مفرح است، یكی از مشكلات ورزشكاران معلول و جانباز استان برای شركت در مسابقات كشوری را نبود مربی و سرپرست دانست و به این نكته قابل تامل نیز اشاره دارد كه نبود مربی در مسابقات كشوری منجر به تضییع و ناتوانی در دفاع از حق می شود.

** همه موفقیتم را از معلولیتم می دانم
این ورزشكار معلول استان یادآور شد: فعالیتش در رشته سنگ نوردی به دلیل علاقه به این رشته ورزشی بوده اما به سمت رشته پرتاب وزنه نیز هدایت شده است.
او تنها آرزویش در رشته سنگ نوردی را حضور در مسابقات المپیك و دیگر مسابقات جهانی ذكر كرد و افزود: به عملی شدن آن بسیار امیدوار است.
وی با تاكید بر این كه همه موفقیتم را از معلولیتم می دانم تصریح كرد: معلولیت موجب شد با ورود به ورزش، اعتماد به نفس پیدا كنم.
او از اقداماتی كه مسئولان هیات كوهنوردی و صعودهای ورزشی استان برای او انجام داده اند قدردانی كرد و گفت: خیلی از فعالیت هایم را به خاطر معلولیت انجام داده ام.

** تئاتر در كنار ورزش
الهام پدید، علاوه بر فعالیت ورزشی، سال 94 با شركت در آخرین جشنواره تئاتر معلولان منطقه ای، جایزه بهترین بازیگر زن را كسب كرد.
وی همچنین مقام سوم بازیگری در یازدهمین جشنواره تئاتر خراسان جنوبی كه شهریور 96 برگزار شد و مقام اول بازیگری زن در چهارمین جشنواره تئاتر منطقه ای كویر ، آذر 96 را در كارنامه موفقیت هایش به ثبت رسانده است.
وی هم اكنون دانشجوی دكترای رشته مدیریت دولتی و كارمند اداره كل بهزیستی خراسان جنوبی است، پدر و مادرش همواره مشوق اصلی او برای فعالیت در رشته های ورزشی بوده اند و مادرش از او به عنوان افتخار خانواده یاد می كند.
پنجمین دوره مسابقات سنگ ‌نوردی جانبازان و معلولان كشور در بخش بانوان، 23 اردیبهشت ماه امسال در تهران برگزار شد و «الهام پدید» توانست با كسب مدال طلا رتبه نخست مسابقات را آن خود كند.
ع.ب* 6054