۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۵۲
کد خبر: 82917262
۰ نفر
اروپا وعده داد برجام را حفظ كند

تهران-ایرنا- خبرگزاری رویترز گزارش داد: قدرت های غربی وعده دادند با حفظ جریان سرمایه گذاری و نفت، توافق هسته ای سال 2015 با ایران را حفظ كنند.

این خبرگزاری سه شنبه (دیروز) در ادامه گزارش خود از گفت و گوهای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در بروكسل افزود: یك هفته بعد از خروج آمریكا از توافق هسته ای و وعده «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این كشور درباره اعمال دوباره تحریم های ایران، وزیران امور خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان در نشستی با حضور «فدریكا موگرینی» دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا با همتای ایرانی خود درباره گام های بعدی در خصوص توافق مذاكره كردند.
قدرت های اروپایی وعده دادند توافق را بدون حضور آمریكا حفظ كنند اما تصدیق كردند كه باید برای اعطای ضمانت های مورد مطالبه تهران، تلاش كنند.
موگرینی گفت، همه طرف ها درباره یافتن راه حل های عملی در هفته های آتی توافق كردند كه شامل تداوم فروش محصولات نفت و گاز ایران ، حفظ معاملات بانكی و محافظت از سرمایه گذاری اروپا در ایران است.
این دیپلمات اروپایی افزود: نمی توانم درباره ضمانت های قانونی یا اقتصادی حرف بزنم، اما می توانم درباره تلاش فوری، مصمم و جدی طرف اروپایی صحبت كنم.
وزارت خزانه داری (دارایی) آمریكا روز سه شنبه دقایقی قبل از آغاز نشست بروكسل تحریم های بیشتری را علیه ایران اعلام كرد؛ موضوعی كه نشان می دهد دادن ضمانت به ایران تا چه اندازه می تواند دشوار باشد.
«بوریس جانسون» وزیر امور خارجه انگلیس درباره امكان محافظت شركت های خارجی در برابر تحریم های آمریكا لحن صریحتری داشت و گفت باید درباره نقش این تحریم ها در جلوگیری از فعالیت شركت های خارجی واقع بین بود.
توافق هسته ای ایران و شش قدرت هسته ای تحت نظارت دیده بان هسته ای سازمان ملل، بیشتر تحریم ها بین المللی را در سال 2016 حذف كرد.
ترامپ این توافق را كه در دولت «باراك اوباما» رئیس جمهوری سلفش امضا شده بود به بهانه پوشش ندادن برنامه موشكی ایران، نقش تهران در خاورمیانه و اتفاقات بعد از زمان انقضای توافق در سال 2025 محكوم كرد. مقام های ایرانی تهدید كرده اند كه غنی سازی را از سر خواهند گرفت.
یك مقام ارشد اروپایی گفت: مهم این است كه ظریف تاكید كرد كه اگر ما بتوانیم راهی را برای كمك پیدا كنیم ایران تعهداتش را حفظ خواهد كرد.
برخی مقام های ایرانی به رویترز گفته اند مادام كه ایران بتواند نفت خود را بفروشد و از آن درامد داشته باشد توافق زنده است.
اروپایی ها و ایرانی ها اكنون كارشناسانی را برای نتیجه گیری فوری درباره برخی از اقدامات تعیین كرده اند و هفته دیگر بار دیگر در سطح معاون وزیر امور خارجه در وین دیدار می كنند. این اقدامات می تواند شامل تحریم های تلافی جویانه باشد كه به بانك سرمایه گذاری اروپا اجازه می دهد در ایران سرمایه گذاری كند و شامل هماهنگی درباره خطوط اعتباری عمدتا به یورو از سوی دولت های اروپایی است.
رویترز با این حال با اشاره به نقش دلار در معاملات و دستیابی به نظام مالی آمریكا، حضور شركت های كارپرداز اروپایی در آمریكا را از موانع احتمالی اقدامات اتحادیه اروپا برشمرد و ادامه داد: كمیسیون های اروپایی روز چهارشنبه درباره اقداماتی در جلوگیری از تحریم ها گفت و گو می كنند كه آغازگر مذاكرات رهبران اروپایی درباره این مساله در نشست صوفیه پایتخت بلغارستان خواهد بود.
رویترز به نقل از دیپلمات های اتحادیه اروپا افزود: هرچند محور مذاكرات روز سه شنبه نجات توافق هسته ای بود اما برای روشن شدن سیاست آمریكا درباره تحریم ها به زمان نیاز هست.
یك مقام ارشد فرانسوی با اشاره به نگرانی پاریس از تغییر دیدگاه ها در واشنگتن از زمان انتصاب «جان بولتون» مشاور امنیت ملی جدید كاخ سفید به این خبرگزاری گفت: یكی از مسائلی كه باید از آمریكایی ها بپرسیم این است كه هدف نهایی آنها چیست.
رویترز به ادعاهای قبلی بولتون درباره تلاش دولت آمریكا برای تغییر حكومت در ایران اشاره كرد و نوشت این سیاستی است كه به گفته بوریس جانسون انگلیس آن را دنبال نخواهد كرد.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا سه‌شنبه شب گذشته به وقت ایران، با تكرار اتهام هایی و نیز توهین به ایران اعلام كرد كه دولتش دیگر در برجام نخواهد ماند و تحریم های یكجانبه تعلیق شده كشورش را علیه ایران بازخواهد گرداند.
این تصمیم در حالی گرفته شد كه آژانس بین المللی انرژی اتمی 10 بار پس از اجرایی شدن برجام، پایبندی ایران را به این توافق بین المللی تایید كرده است در حالیكه رسانه های معتبر بارها از تلاش و حتی اعلام موضع دولت ترامپ برای جلوگیری از دستیابی تهران به منافع مصرح در برجام خبر داده اند.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام تصمیم رئیس‌جمهوری آمریكا تأكید كرد كه این اتحادیه به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است.
سران انگلیس، آلمان و فرانسه نیز با انتشار بیانیه ‌ای مشترك حمایت خود را از برجام اعلام كردند.
اروپام**9158**1479