۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۳۹
کد خبر: 82917244
۰ نفر
فارن پالیسی: ایران تسلیم فشارهای مالی آمریكا نمی شود

تهران- ایرنا- نشریه فارن پالیسی نوشت، بعید است دولت 'دونالد ترامپ' بتواند سایر امضاكنندگان توافقنامه هسته ای ایران را با خود همراه و با اعمال تحریم ها و فشارهای مالی تهران را وادار به تمكین به مطالبات خود كند.

نشریه آمریكایی بعد از ظهر دیروز (سه شنبه) به وقت محلی در آغاز تفسیری نوشت: برخلاف تصور كاخ سفید، خروج 'دونالد ترامپ' از برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) و از سرگیری اعمال تحریم های یكجانبه علیه ایران نه تنها باعث تمكین تهران به مطالبات ترامپ نخواهد شد بلكه به ساز و كارهای دیپلماتیك و كنترل تسلیحات هسته ای لطمه خواهد زد و پیامدهای اقتصادی مخربی برای آمریكا به دنبال خواهد داشت.
فارن پالیسی در ادامه تفسیر خود افزود: بعید است تلاش آمریكا برای جلب همراهی سایر كشورها در اعمال تحریم های جدید نیز راه به جایی ببرد. هیچ بانك و شركت خارجی، بویژه كشورهای ناراضی از اعمال دوباره تحریم های آمریكا حاضر به تن دادن به این تحریم ها نیست. هیچیك از شركت های چندملیتی اكنون ایران را هدف فشار مالی و انزوای دیپلماتیك قرار نداده است.
افزون بر این، با توجه به دشواری تشریح قوانین و مقررات تحریم های جدید برای بانك ها و شركت های خارجی، حتی به فرض پذیرش تحریم های جدید آمریكا توسط شركت های خارجی، بسیاری از این شركت ها برای اجرای این مقررات دچار سردرگمی خواهند شد.
چین و هند بزرگترین خریداران نفت ایران هستند و احتمالا با آمریكا همراهی نخواهند كرد و حتی فرصت های تازه ای برای خریداری نفت بیشتر از ایران برای آنها فراهم می شود. در واقع، این امر تاثیر تحریم ها را تا حد زیادی كاهش می دهد.
در مورد همكاری شركت های مالی و بانك های خارجی با آمریكا نیز تردید وجود دارد و احتمالا بسیاری از آنها مفرهایی برای در امان ماندن از تحریم های آمریكا پیدا می كنند. سران اروپا تهدید كردند كه اعمال دوباره تحریم های آمریكا، راه داد و ستد پایدار شركت های شان را با ایران تضمین می كند. این شركت ها راه هایی برای دور زدن مقرراتی پیدا می كنند كه آنها را از پیروی از تحریم های آمریكا منع می كند.
حال متحدان آمریكا از تحریم ها خسته اند و از زورگویی های آمریكا به خود و شركت های شان به تنگ آمده اند. درواقع، اقدامات آمریكا علاوه بر كاهش تاثیر تحریم ها، زندگی مردم این كشور را هزینه برتر و ناامن تر می كند. مصداق این امر را می توان در گران شدن نفت به محض اعلام تحریم های جدید علیه ایران یافت.
تحریم های آمریكا باعث می شود روسیه و عربستان به عنوان عرضه كنندگان جایگزین برای پركردن خلاء بازار نفت قدرت و نفوذ بیشتری به دست آورند.
علاوه بر این، تحریم های جدید ایران به منشاء تنش های بزرگ در روابط آمریكا و چین، بزرگترین خریدار نفت ایران، است.
در نهایت، این تحریم ها باعث تضعیف قدرت تحریم ها به عنوان ابزار دست دولتمردان آمریكا می شود. اعمال تحریم های حداكثری به عنوان شالوده سیاست خارجی، برای دولت ترامپ مخرب و ویرانگر است.
به گزارش ایرنا، ترامپ رئیس جمهوری آمریكا سه شنبه گذشته خروج دولتش را از توافق هسته ای ایران و 1+5 و تصمیمش را به بازگرداندن تحریم ها علیه ایران اعلام كرد.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همكاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تاكید كرد و سران انگلیس، فرانسه و آلمان نیز در بیانیه ای مشترك اعلام كردند كه در برجام باقی خواهند ماند و به تعهدات خود در این توافق بین المللی پایبندند.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز دقایقی پس از اعلام خروج آمریكا از برجام اعلام كرد كه به وزارت امور خارجه دستور داده است ظرف چند هفته آینده با كشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاكره كند و اگر منافع ملت ایران تامین شود، در برجام خواهد ماند.
اروپام**1088**1479