طرح ارتقاء ایمنی در 200 مدرسه قم اجرا شد

قم- ایرنا- رئیس اداره ایمنی و ترافیك سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای قم گفت: طرح ارتقاء ایمنی مدارس در 200 مدرسه روستایی این استان اجرا شده است.

محمدعلی محمدپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: از این تعداد 40 مدرسه در حاشیه راه های روستایی قرار داشت كه ایمن سازی آن ها در اولویت بود.
وی با بیان این كه طرح ارتقاء ایمنی مدارس از سال 85 آغاز شده، اضافه كرد: این طرح در 2 بخش فرهنگی و فیزیكی اجرا كه در بخش فرهنگی با حضور كارشناسانی از پلیس راهنمایی و رانندگی و اورژانس 115، كلاس های آموزشی برای دانش آموزان برگزار می شود.
وی ادامه داد: كارشناسان پلیس راهور، علایم راهنمایی سطح محورها و عبور ایمن از خیابان و كارشناسان اورژانس 115 نیز نحوه اطلاع رسانی حوادث به این مركز و چگونگی برخورد با مصدوم حادثه رانندگی را به دانش آموزان آموزش می دهند.
محمدپور بیان كرد: در بخش فیزیكی نیز مدارس روستایی منقش به المان های ایمنی می شوند، تابلوهای چشمك زن، خط كشی عابر پیاده و سرعت گیر در جلوی مدارس نصب می شود.
وی خاطرنشان كرد: از ابتدای امسال تاكنون، 12 مدرسه با جمعیت بیش از یك هزار تن در روستاهای جعفریه، مركزی و كهك تحت پوشش این طرح قرار گرفت.
وی افزود: در این مدارس یك هزار كیف مدرسه منقش به شب رنگ در اختیار دانش آموزان قرار داده شده تا هنگام عبور از عرض جاده ها، نور منعكس شده از شب رنگ ها موجب آشكارسازی شود.
به گفته محمدپور، در همین رابطه 2 هزار و 500 دفتر با شعار ایمنی، تعدادی وسیله بازی با هدف آموزش و فرهنگ سازی به دانش آموزان اهدا و همچنین تئاتری با موضوع ایمنی عبور و مرور نیز در این مدارس برگزار شده است.
وی ادامه داد: تا پایان سال، طرح ارتقاء ایمنی در 15 مدرسه دیگر از نظر فرهنگی و آموزشی و سه مدرسه نیز از نظر فیزیكی به ترتیب اولویت در روستاهای بخش های مختلف استان اجرایی می شود.
استان قم دارای پنج بخش مركزی، خلجستان، كهك، جعفریه و سلفچگان است؛ طبق سرشماری عمومی نفوس و مسكن در سال 1395، این استان دارای 127 روستا با جمعیت بالای 20 خانوار است؛ جمعیت ساكن مناطق روستایی قم بیش از 55 هزار و 865 تن است كه در قالب 17 هزار و 385 خانوار زندگی می كنند.
/2085/ /1175/

سرخط اخبار استان‌ها