خروش نفرت از آمریكا و صهیونیسم مهار شدنی نیست

تهران-ایرنا- اقدام «دونالد ترامپ» مبنی بر انتقال سفارت آمریكا به بیت المقدس موجب فوران آتش خشم فلسطینیان نسبت به كاخ سفید و رژیم صهیونیستی شد كه به اعتقاد كارشناسان، مهار اوضاع حتی از عهده واشنگتن هم خارج شده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، جابجایی رسمی سفارت ایالات متحده از تل آویو به بیت المقدس با حجم گسترده ای از واكنش های بین المللی و اعتراضاتی شدید در اراضی اشغالی همراه بود. اجرایی كردن این اقدام غیرقانونی یكی از وعده های انتخاباتی «دونالد ترامپ» بود كه قرار شد همزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس رژیم صهیونیستی (15 ماه می برابر با 25 اردیبهشت ماه ) صورت گیرد .
با اینكه اعتراضات در غزه از مدتی قبل آغاز شده بود اما حوادث دو روز گذشته اوج فریاها به اقدام آمریكا است كه با كشتار وحشیانه از سوی رژیم صهیونیستی همراه گردید . حملات سربازان صهیونیست موجب بزرگترین كشتار چند سال اخیر در غزه شد. بر اساس گزارش رسانه ها ده ها نفر از فلسطیانیان به شهادت رسیدند و هزاران مجروح نیز روانه بیمارستان شدند.
رهبران و سران كشورهای مختلف جهان نسبت به این اقدام آمریكا و واكنش تند رژیم صهیونیستی به اعتراض ها سكوت نكردند. دولت های فرانسه، روسیه و تركیه در كنار دیگر كشورها و نهادها همچون اعضای سازمان همكاری اسلامی، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب اقدام آمریكا را محكوم كردند.
شخصیت هایی همچون «آنتونیو گوترش» دبیركل سازمان ملل و «فدریكا موگرینی» هماهنگ كننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به علاوه مقام ها و رهبران احزب آلمان و همچنین «محمود عباس» رئیس تشكیلات خودگردان فلسطین ضمن انتقاد از جابجایی سفارت واشنگتن و اقدامات تل آویو، از این رژیم خواستند به حقوق فلسطینیان احترام بگذارد و از نشان دادن واكنش های خشونت بار خودداری كند.

**از مراسم خلوت بیت المقدس تا حمام خون غزه
نكته مهم در تحولات اخیر آن است كه تا پیش از این ، سازمان ملل متحد از كشورهای جهان خواسته بود از تاسیس سفارت در بیت المقدس بپرهیزند. تقریبا تا به حال همه كشورها به این رویه عرفی احترام گذاشتند. از طرف دیگر فلسطینی ها هم بر تشكیل دولت خود به پایتختی بیت المقدس تاكید دارند و آن را خواسته و آرزوی دیرین خود بیان می كنند.
این نكات باعث خشم جهانی از اقدام ترامپ شده است و به همین دلیل از 86 كشور دعوت شده به مراسم انتقال سفارت ایالات متحده، تنها 33 هیات در آن حضور یافتند. نشریه معتبر «بیزینس اینسایدر» با بیان اینكه بسیاری از كشورها از حضور در مراسم افتتاح سفارت جدید ایالات متحده در بیت المقدس خودداری كردند آورد اگرچه اقدام رئیس جمهوری آمریكا اجماع جهانی را كه تاكنون در مورد بیت المقدس وجود داشت خدشه دار كرد اما هنوز بی میلی بسیاری زیادی در میان كشورهای جهان و از جمله دعوت شدگان به رویكرد ترامپ وجود دارد.
اعتراض مردم غزه به شرایط موجود و سیاست های آمریكا موجب رفتاری خشن از سوی رژیم صهیونیستی شد كه برخی رسانه ها همچون «دیلی بیست» آن را راه اندازی حمام خون در مرزهای غزه عنوان كردند.
البته به نوشته این گزارش، خشونت ها در مرز غزه كاملا واقعی و جدی یا به عبارتی فوران نارضایتی 7 هفته تظاهرات فلسطینی ها بود كه دود آتش و غبار ناشی از آن تا كیلومترها دیده می شود.
همزمان با تیراندازی مستقیم نیروهای اسرائیلی كه در برخی زمان ها شدید هم بود، سربازان این رژیم از فلسطینی ها می خواستند تا فاصله 300 متری از مرز را حفظ كنند اما با وجود همه تهدیدها بسیاری از فلسطینی ها با گلوله مستقیم مصدوم و شهید شدند.
روزنامه «واشنگتن پست» با بیان اینكه اعتراض های بیشتری در راه است، در مورد آمار شهدا و مجروحان وقایع در غزه آورده است 61 نفر در این خشونت ها جان خود را از دست دادند و یكی از آن ها نوزادی بود كه به علت گاز اشك آور ارتش اسرائیل جان خود را از دست داد .
سطح خشونت ها از سوی بسیاری از تحلیلگران بی سابقه و به اندازه جنگ سال 2014 غزه سنگین ارزیابی شد. بر این اساس احتمال افزایش خشونت ها به علت ادامه مراسم روز نكبت و خاكسپاری این شهدا زیاد است. تاكنون بیشتر از 2500 نفر مجروح شدند؛ 8 تن از شهدا زیر 18 سال سن داشتند و یكی از آن ها هم نوزادی 8 ماهه بود.
به نوشته این روزنامه، با اینكه برخی مقابله با این اعتراض ها در حد متعادل را قانونی می دانند اما این حجم از خشونت مرگبار و استفاده از نیروهای نظامی و تسلیحات جنگی را غیرقابل توجیه می دانند.
«روپرت كولویل» سخنگوی سازمان ملل در امور حقوق بشر، واكنش مرگبار و وحشتناك تل آویو را محكوم كرد.

** آمریكا و خشم فلسطینیان
به اعتقاد تحلیلگران، انتقال سفارت آمریكا به بیت المقدس فقط دلیل اعتراض های اخیر نیست زیرا هفته ها است كه در غزه تظاهرات گوناگونی برگزار می شود اما اقدام اخیر ترامپ آن را تشدید كرد.
روزنامه یو.اس.ای تودی نوشت: معترضان ضمن نشان دادن واكنش به انتقال سفارت ایالات متحده به بیت المقدس، حقوقی دیگر همچون بازگشت آوارگان و رفع موانع اسرائیلی ها را برای ورود كالاهای مورد نیاز به غزه خواستار شده اند.
در درگیری های سال 1948 كه به تاسیس این رژیم منجر شد حدود 750 هزار فلسطینی آواره شدند. 70 درصد از 2 میلیون سكنه كنونی غزه از فرزندان آن آوارگان هستند كه رفع محاصره و محدودیت های غزه را دنبال می كنند. اعتراض های اخیر نیز به همین دلیل آغاز و پس از فرارسیدن روز نكبت تشدید شد. تارنمای شبكه خبری «اسكای نیوز» آورده است: شدت اعتراض ها به اندازه ای است كه حتی قدرت ایالات متحده نیز برای آرام كردن منازعه كافی نیست. ضمن اینكه پیش بینی می شود تنش و خشونت های بیشتری در راه باشد.
این گزارش نوشت: تصاویری كه از لبخند مقام های اسرائیلی پهلو به پهلوی فرستاده های آمریكایی در بیت المقدس منتشر شد در كنار خشونت ها در غزه موجب خشم و نفرت مسلمانان و اعراب سراسر جهان شده است. حال برای ده ها شهید وقایع اخیر، مراسم جداگانه تدفین برگزار می شود كه در هر یك از آن ها انبوهی از فلسطینیان خشم خود را نسبت به اسرائیل به نمایش می گذارند.
به اعتقاد كارشناسان، واشنگتن در منازعه های قبلی تلاش می كرد تا تنش را خاموش كند اما این بار فلسطینی ها از آمریكا به علت حمایت كامل از اسرائیل عصبانی هستند. اكنون كه روابط كاخ سفید با فلسطینی ها به پایین ترین سطح خود رسیده است، دیگر برای هر دو طرف منازعه، هیچ قدرت خارجی وجود ندارد كه توان كافی برای حل موضوع و ایجاد مصالحه را داشته باشد.
پژوهشم**9130 **1601**