۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۵۰
کد خبر: 82916493
۰ نفر
مشاور وزیر كشاورزی: نیازی برای واردات گندم نداریم

تهران – ایرنا – مشاور وزیر جهاد كشاورزی و مجری طرح كشت گندم كشور گفت: تمامی نیازهای گندم كشور در سال جاری در داخل تولید می شود و نیازی به واردات این محصول راهبردی نیست.

اسماعیل اسفندیاری پور روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: در سال زراعی جاری پنج میلیون و 800 هزار هكتار از اراضی كشاورزی زیر كشت گندم رفته كه از این مقدار ، 2 میلیون 30 هكتار به صورت آبی و مابقی به صورت دیم كشت شده است.
وی افزود: بر اساس برآورد صورت گرفته و با وجود كاهش 30 تا 35 درصدی میزان بارش نزولات جوی نسبت به سال قبل و دوره بلند مدت گذشته ، پیش بینی می شود كه میزان تولید گندم نسبت به سال قبل 10 درصد افزایش داشته باشد كه میزان گندم خریداری شده در سال زراعی جاری كه تحویل سیلو و مراكز خرید دولتی شده نیز این افزایش تولید را ثابت می كند.
وی گفت: با آغاز عملیات برداشت گندم در مناطق مختلف كشور، تاكنون یك میلیون و 380 هزار تن محصول توسط دولت خریداری و تحویل سیلو و مراكز خرید دولتی شده است.
اسفندیاری پور بیان كرد: در حال حاضر عملیات برداشت گندم در خوزستان، ایلام، دشت عباس، جنوب فارس، هرمزگان، بوشهر، جیرفت، كهنوج، سیستان و بلوچستان و كهگیلویه و بویراحمد آغاز شده كه خوزستان با 940 هزار تن بیشترین میزان خرید را به خود اختصاص داده و كشاورزان استان فارس نیز 140 هزار تن گندم مازاد بر نیاز خود را به مراكز دولتی فروخته اند.
وی گفت: عملیات برداشت گندم تا شهریور ماه امسال از سطح مزارع كشور ادامه دارد.
مجری طرح كشت گندم كشور افزود: در سه سال گذشته، كشور از نظر تولید گندم به پایداری رسیده و امسال نیز نیازهای داخلی در تولید می شود ، یقینا برای رسیدن به افق 1404 ، كشاورزان به پشتیبانی و حمایت برای دلگرمی در ادامه كار نیاز دارند.
وی تصریح كرد: مهمترین اصل در وزارت جهاد كشاورزی ، بهینه سازی تولید با تعدیل سطح زیر كشت است كه به این منظور 15 تا 30 درصد از سطح مزارع درگردونه كشت كلزا قرار گرفته تا با تناوب قرار دادن این گیاه استراتژیك با گندم ، علاوه بر تأمین نیازهای داخل كشور به دانه های روغنی ، بهره وری در تولید گندم نیز افزایش یابد.
وی با اشاره به این كه قیمت خرید تضمینی گندم در سال زارعی جاری تغییری نسبت به سال گذشته نداشته افزود: به منظور تأمین نقدینگی مورد نیاز كشاورزان برای امور جاری 50 درصد از بهای گندم های خریداری شده در هنگام تحویل گندم به حساب آنان واریز می شود.
تهرام/7254//1348