۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۳
کد خبر: 82916300
۰ نفر
سران آمریكا و كانادا در باره نفتای جدید گفت و گو كردند

تهران- ایرنا- رویترز گزارش داد: جاستین ترودو نخست وزیر كانادا و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا طی نشست روز دوشنبه خود بر اهمیت دستیابی به توافق فوری بر سر معاهده نفتا تاكید كردند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، خبرگزاری رویترز به نقل از دفتر نخست وزیری كانادا نوشت: ترودو و ترامپ همچنین در مورد پیشرفت های حاصل شده در مذاكرات نفتا نیز گفتگو كردند.
این خبرگزاری تصریح كرد: هفته گذشته به دنبال آن كه پل رایان سخنگوی مجلس نمایندگان آمریكا گفت كه باید نهایتا تا 17 مه (27 اردیبهشت ماه) نفتای جدید منعقد شود تا كنگره كنونی آمریكا شانس تصویب آن را داشته باشد، فشارها برای رسیدن به توافق بر سر نفتا افزایش یافت.
مذاكرات جمعه گذشته مقام های ارشد آمریكا، كانادا و مكزیك برای از سرگیری موافقتنامه نفتا به نتیجه نرسیده بود.
به گزارش ایرنا، معاهده تجارت آزاد آمریكای شمالی یا نفتا (NAFTA - North American Free Trade Agreement) یك سازمان تجاری منطقه‌ای متشكل از سه دولت ایالات‌ متحده آمریكا، كانادا و مكزیك است. این قرارداد به سه كشور عضو اجازه مبادلات تجاری بدون محدودیت با یكدیگر می دهد. نفتا نخستین بار در ژانویه 1988 به امضا سه كشور عضو رسید و از ژانویه 1989 به اجرا درآمد.
ترامپ از زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و پس از انتخاب شدن بارها این قرارداد را مورد انتقاد قرارداد. وی با این استدلال كه این معاهده فرصت های شغلی در آمریكا را از بین برده، خواستار بازنگری در آن شده است.
اروپام**9418**1485