۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۵۳
کد خبر: 82916267
۰ نفر
بستن فیلترشكن ها شروع شده است

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان اینكه «بسیاری از فیلترشكن ها كاربرد ضدامنیتی دارند و نوعی باج افزار به شمار می روند»، گفت، فراگیر شدن فیلترشكن ها تبعات زیادی دارد و به همین دلیل حركت برای مسدود كردن آنها آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران نهم اردیبهشت ماه از صدور دستور قضایی مسدود سازی تلگرام خبر داد و اعلام كرد: فعالیت این پیام رسان در ایران از دهم اردیبهشت ممنوع است.
شامگاه چهاردهم اردیبهشت ماه، صفحه اینستاگرام حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مطلبی نوشت: مسدودسازی اخیر تلگرام نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تایید دولت است.
در همین ارتباط محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز سه شنبه در حاشیه رونمایی از طرح های جدید همراه اول و در جمع خبرنگاران درباره افزایش استفاده از فیلترشكن ها پس از مسدودسازی این پیام رسان گفت: یكی از دلایل مخالفت دولت با فیلترینگ این است كه اگر استفاده از برخی نرم افزارهای پیام رسان اثر مخربی داشته باشد، در كنار آن استفاده و فراگیر شدن فیلترشكن‌ها نتایج به مراتب مخرب تر امنیتی دارند.
وی افزود: بسیاری از فیلترشكن‌ها خدمات ظاهری خوبی به كاربر ارایه می‌دهند و به همین دلیل استفاده از آنها مورد توجه عده زیادی از مردم است اما بنا به گزارش‌هایی كه مراكز معتبر منتشر می‌كنند، این فیلترشكن ها استفاده ضدامنیتی نیز دارند و نوعی باج‌ افزار هستند كه به جمع‌آوری اطلاعات مشترك اقدام می‌كنند، بنابراین فراگیری و استفاده از فیلترشكن‌ها تبعات بسیار زیادی دارد.
عضو هیات دولت درباره نقش شركت ارتباطات زیرساخت ایران برای مسدود كردن فیلترشكن‌ها یادآور شد: اقدام این شركت در چارچوب مصوبه شورای عالی فضای مجازی و با فراگیری و استفاده از فیلترشكن‌ها صورت گرفته و نباید اجازه دهد فضای كشور پر از باج ‌افزار شود و باید جلوی اینها گرفته شود، به همین دلیل حركت برای مسدود كردن فیلترشكن‌ ها آغاز شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از شیوه مسدود كردن تلگرام گفت: توسعه استفاده از فیلترشكن ها از اهداف دشمنان به خصوص آمریكا برای براندازی نرم نظام جمهوری اسلامی ایران است.
آذری جهرمی به بروز اختلال های اینترنتی هم اشاره كرد و افزود: اختلال اینترنتی موضوع بدی است و از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات خواسته شده موضوع پیگیری شود؛ به اپراتورها هم در این باره تذكر داده شده تا رسیدگی كنند و عصر دیروز دوشنبه نیز جلسه‌ای با حضور اپراتورها برای بررسی این موضوع تشكیل شد.
وزیر ارتباطات تاكید كرد: مسدودسازی فیلترشكن‌ ها نباید سبب افت كیفیت اینترنت و یا ایجاد مشكلاتی برای كسب و كارها شود.
وی ادامه داد: قرار نیست با دستور فیلترینگی كه صادر شده و با مخالفت های بسیاری از مردم مواجه شده است، به باج‌ افزارها و فیلترشكن‌ها اجازه داد كه در كشور توسعه پیدا كنند.
آذری جهرمی با یادآوری زیان هایی كه استفاده از فیلترشكن به كشور و مردم تحمیل می كند، ابراز امیدواری كرد: مسئولانی كه متصدی فیلترینگ هستند، به این موضوع توجه داشته باشند، زیرا این مسئله یك تهدید بزرگ است و باید مردم را درباره استفاده از فیلترشكن توجیه كنیم تا آنها همراهی كنند.
عضو شورای عالی فضای مجازی تصریح كرد: در هر تصمیمی اگر همراهی مردم نباشد، نتیجه آن گستردگی باج‌ افزارها می‌شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینكه فراگیر شدن فیلترشكن‌ ها مطلوب كسانی است كه همواره به دنبال براندازی كشور بودند و این صحیح نیست، گفت: وزارت امور خارجه آمریكا در سال 89 جزو برنامه‌هایی كه برای براندازی جمهوری اسلامی داشت، توسعه فیلترشكن ها بود و حتی گوشی ‌های اپل را به نوعی در بازار ایران عرضه می ‌كرد كه بدون فیلترشكن كار نكنند.
آذری جهرمی با بیان اینكه پیام‌ رسان و استفاده از ابزار ارتباطی، انتخاب كاربر است، افزود: اینكه ما به استفاده از یك پیام‌رسان قائل باشیم یا نه، تغییری در انتخاب مردم ندارد.
وی تاكید كرد: البته سیاست كشور ترویج پیام‌رسان‌های بومی است و ما بر این اساس مصوباتی در شورای عالی فضای مجازی داشتیم و پیام‌رسان‌هایی هم در این حوزه فعال شده اند اما این پیام‌رسان‌ها باید خدمات متنوع و كاربری‌های لازم را برای مردم فراهم كنند و همچنین اعتماد مردم را جلب كنند.

** 10 میلیون نصب فعال پیام رسان های داخلی ثبت شد
آذری جهرمی درباره میزان كاربران پیام‌رسان‌های بومی بیان كرد: تا روز گذشته 10 میلیون نصب فعال از تعرفه‌های داخلی روی گوشی‌های همراه داشتیم كه البته به معنای 10 میلیون نفر نیست زیرا ممكن است یك نفر چند اپلیكیشن نصب كرده باشد، با وجود این آمار قابل توجهی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینكه مردم از پیام‌رسان‌های مختلف استفاده می‌كنند و انحصاری نیز وجود ندارد، اظهار كرد: البته هنوز ابراز نارضایتی از اقدام انجام شده در خصوص مسدود شدن یك پیام رسان خارجی وجود دارد اما واقعیت این است كه هم پیام‌رسان‌های داخلی به تدریج جایگاه خود را پیدا می‌كنند.
آذری جهرمی با بیان اینكه توسعه استفاده از پیام رسان های داخلی نیاز به زمان دارد، اظهار داشت: باید نوع برخورد با فضای مجازی اصلاح شود.
وی با یادآوری اینكه اگر بخواهیم ظرفیت‌های بومی داشته باشیم و آنها را رشد دهیم، باید شاخص‌های خود را تغییر داده و حمایت كنیم، افزود: در نهایت مردم هستند كه تصمیم می‌گیرند از چه ابزاری استفاده كنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: تمایل ما بر اساس سیاست‌های حاكمیتی، ترویج پیام‌هارسان‌های بومی است و البته یك سیاست خدشه‌ ناپذیر و مهم در جمهوری اسلامی بر پایه انتظارات مردم تامین شده كه نظرات مردم را لحاظ كنیم و به آن احترام بگذاریم. سرویس‌های داخلی هم اگر می‌خواهند شكل بگیرند، باید بر پایه احترام و اعتماد مردم باشد.

**دسترسی به سرعت یك گیگابیتی روی نسل چهارم و نیم
وی با اشاره به پروژه‌های رونمایی شده در همراه اول بیان كرد: امروز مركز عملیات امنیت بومی شركت همراه اول و مركز امداد نجات فوری خدمات مجموعه‌های آسیب دیده برابر حملات سایبری رونمایی شد و مركز داده‌ای كه به منظور بالا بردن ضرایب پدافند غیرعامل در همراه اول به عنوان پشتیبان مراكز داده قبلی بود، مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
آذر جهرمی افزود: همچنین مركز پایش شاخص‌های كیفی شبكه و همچنین ارزیابی شاخص‌های كیفی شبكه و توسعه آن‌ها در همراه اول مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به توسعه دسترسی به نسل سوم و چهارم تلفن همراه اظهار كرد: همراه اول می خواهد با استفاده از تكنولوژی مایمو (MIMO) و آرایه‌های آنتنی كه مورد استفاده قرار می‌گیرد، سرعت دانلود را روی نسل چهار و نیم به یك گیگابیت در ثانیه برساند.
وی ادامه داد: البته این قابلیت برای همه مردم قابل دسترسی نیست و نیاز است هم تجهیزات نصب شود و هم گوشی‌هایی كه این قابلیت‌ها را پشتیبانی می‌كنند، وجود داشته باشد.
آذری جهرمی ادامه داد: از همراه اول خواسته شده است ظرف 45 روز آینده موضوع قفل شدن شبكه های ارتباطی در ورزشگاه آزادی را حل كند.
اقتصام**2078**2025

سرخط اخبار اقتصاد