۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۹:۵۲
کد خبر: 82916001
۰ نفر
سندرز : ترامپ باب تنش زدایی بین ایران و آمریكا را بست

تهران - ایرنا - 'برنی سندرز' سناتور ارشد و رقیب انتخاباتی هیلاری كلینتون در انتخابات درون حزبی سال 2016 ، اقدام ترامپ برای خروج از برجام را 'غیرعقلانی ' دانست و گفت : ترامپ با این اقدام ، باب تنش زدایی بین ایران و آمریكا را بست.

سندرز در یادداشتی كه امروز(سه شنبه) در روزنامه گاردین انگلیس چاپ شد، با اشاره به اقدام 'غیرعقلانی' هفته پیش 'دونالد ترامپ' در رابطه با خروج از توافقنامه هسته ای ایران نوشت: ترامپ با این كار نتیجه سال ها تلاش مجدانه دیپلمات ها را به باد داد و باب امكان تنش زدایی بین ایران و آمریكا را بست.
این سناتور آمریكایی، ضمن تاكید بر ضرورت گفت وگو با دولت ایران و برقراری رابطه ای بهتر با مردم این كشور، گفت، این تصور كه می توان مشكلات را با توسل به نیروی نظامی حل كرد، احمقانه است.
'توافقنامه هسته ای ایران صرفا توافقی بین آمریكا و ایران نبود بلكه شركای ما در گروه پنج بعلاوه یك را نیز در برمی گیرد و از سوی شورای امنیت سازمان ملل تایید و تصویب شد. خروج ترامپ از برجام موجب تعمیق تنش ها با متحدان ما كه همچنان از این توافقنامه حمایت می كنند، می شود.'
ترامپ با خروج از برجام و نیز خروج از توافقنامه آب و هوایی پاریس نشان داد كه ترجیح می دهد اجماع صاحبنظران را نادیده می گیرد و به جای آن، به دنبال ایدئولوژی باشد كه پیامدهای فاجعه باری برای امنیت دنیای ما دارد.
این اقدام ترامپ به توانایی آمریكا در زمینه مذاكرات آینده درباره توافقنامه های منع اشاعه هسته ای، مانند مذاكرات با كره شمالی، لطمه خواهد زد.
سندرز با بیان این نكته كه تصمیم ترامپ برای خروج از برجام فاقد راهبرد است، افزود: ما باید برای گفت وگو با دولت ایران، برقراری رابطه ای بهتر با مردم این كشور و ایفای نقش سازنده تر ایران در منطقه تلاش كنیم.
مردم آمریكا از جنگ خسته اند و خواستار درگیر شدن در جنگ های بی پایان خاورمیانه نیستند و نگرانی من از این است كه ترامپ در نهایت ما را به سمت جنگی دیگر سوق دهد. با نگاهی به انتخاب 'جان بولتون' به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ معلوم می شود كه این نگرانی بی پایه و اساس نیست. این تصور كه می توان مشكلات را از طریق توسل به نیروی نظامی حل و فصل كرد، احمقانه است.
اروپام**1088 ** 1908