۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۹:۵۱
کد خبر: 82915997
۰ نفر
روستاييان 500 هزار واحد مسكوني كم دارند

بجنورد – ايرنا - معاون بازسازي و امور مسكن روستايي بنياد مسكن انقلاب اسلامي با اشاره به برنامه هاي دولت براي ساخت مسكن روستاييان گفت: روستاييان هم اكنون با كمبود 500 هزار واحد مسكوني روبه رو هستند.

به گزارش ايرنا عزيزالله مهديان روز سه شنبه پس از بازديد از مناطق آسيب ديده از زلزله 23 ارديبهشت ماه سال گذشته در خراسان شمالي به خبرنگار ايرنا اظهار كرد: اكنون در روستاها پنج ميليون و 800 هزار خانوار در پنج ميليون و 300 هزار واحد مسكوني سكونت دارند كه بر اين اساس برخي از واحدهاي مسكوني، محل سكونت بيش از يك خانوار است.
وي افزود: بر اساس برنامه ريزي انجام شده در اين بنياد، سالانه 200 هزار واحد مسكوني با استفاده از تسهيلات طرح ويژه مسكن روستاييان ساخته مي شود و اين تسهيلات با نرخ 5درصد به روستاييان پرداخت مي شود.
مهديان خاطرنشان كرد: در برنامه دوم و سوم توسعه كشور سالانه 20 هزار واحد مسكوني در روستاها نوسازي شد كه در مجموع در آن سال ها بيش از 190 هزار واحد مسكوني ساخته شده است.
وي با اشاره به آغاز اجراي طرح بهسازي مسكن روستايي از سال 84 خاطرنشان كرد: تاكنون يك ميليون و 650 هزار واحد مسكوني در روستاهاي كشور با استفاده از اين تسهيلات مقاوم سازي و در قالب بازسازي مناطق آسيب ديده از سوانح نيز 350 هزار واحد مسكوني نوسازي شده است.

* 40 درصد از واحدهاي مسكوني روستاييان مقاوم است
معاون بازسازي و امور مسكن روستايي بنياد مسكن انقلاب اسلامي تصريح كرد: در مجموع در اين مدت 2 ميليون واحد مسكوني در روستاهاي كشور ساخته و مقاوم سازي شده است.
وي با بيان اينكه پيش از سال 84 تنها 7درصد از منازل روستاييان كشور مقاوم بود اما اين رقم اكنون به 40 درصد رسيده است گفت: امسال قرار است 200 هزار واحد مسكوني با استفاده از تسهيلات طرح ويژه مسكن روستايي ساخته شود.
مهديان اظهار كرد: اين تسهيلات از برنامه هاي سال 96 است كه با نرخ 5درصد به متقاضيان پرداخت مي شود و سقف اين تسهيلات 250 ميليون ريال است.

* بيش از نيمي از تسهيلات پارسال جذب نشد
معاون بازسازي و امور مسكن روستايي بنياد مسكن انقلاب اسلامي گفت: در سال گذشته حدود نيمي از تسهيلات طرح ويژه مسكن روستايي جذب شد كمتر از 100 هزار واحد روستايي اجرايي شد.
وي افزود: بانك ها در پرداخت تسهيلات اندكي سخت گيري مي كنند و يكي از علت هاي اين امر، نامناسب بودن وضعيت منابع بانك ها است البته روستاييان نيز در بازپرداخت تسهيلات دريافت شده كوتاهي مي كنند و به موقع اقساط را پرداخت نمي كنند.
مهديان با بيان اينكه در مجموع همكاري بانك ها در پرداخت تسهيلات خوب بوده است گفت: بانك ها براي پرداخت تسهيلات نياز به منابع دارند از اين رو از روستاييان درخواست مي شود نسبت به بازپرداخت به موقع تسهيلات اهتمام داشته باشند.

*واحدهاي مسكوني ناتمام
معاون بازسازي و امور مسكن روستايي بنياد مسكن انقلاب اسلامي گفت: از سال 84 تا 95 در سطح كشور 60 هزار واحد مسكوني روستايي ناتمام شناسايي شده بود كه علت ناتمام ماندن اين بناها، مشكل مالي مالكان بوده است.
وي افزود: در اين مدت حدود 45 هزار واحد مسكوني با كمك هاي منابع حساب 100 امام (ره) تكميل و مابقي هنوز به صورت ناتمام مانده است البته تلاش داريم تا امسال تمام اين واحدهاي ناتمام تكميل شوند.
مهديان گفت: منابع حساب 100 امام(ره) براي كمك به تكميل واحدهاي مسكوني محرومان بويژه در روستاها هزينه مي شود.
مهديان اظهار كرد: علت ناتمام ماندن برخي پروژه ها وجود نقص فني است و به همين علت پرداخت تسهيلات به اين پروژه ها قطع شده است.
معاون بازسازي و امور مسكن روستايي بنياد مسكن انقلاب اسلامي تصريح كرد: مالكان اين پروژه ها در صورت رفع نقص از مزاياي دريافت تسهيلات بهره مند مي شوند.
به گزارش ايرنا در حادثه زلزله 5.7 ريشتري 23 ارديبهشت ماه پارسال 14 هزار واحد مسكوني در شهرها و روستاهاي شهرستان هاي بجنورد و مانه و سملقان خسارت ديد كه بر اساس اعلام مسئولان اكنون 80 درصد از واحدهاي خسارت ديده پايان كار دريافت كرده اند.
7185/ 6042