خودكشی خلبان،عامل سقوط هواپیمای مالزیایی بوده است

كوالالامپور- ایرنا- كارشناسان صنعت هوانوردی فرضیه ای را مطرح كردند كه براساس آن علت مفقود شدن هواپیمای مسافربری مالزیایی ' ام اچ 370' ، در چهارسال پیش خودكشی خلبان این هواپیما ، سقوط عمدی و شیرجه مرگ وی در آبهای اقیانوس آرام بوده است.

به گزارش ایرنا، یك گروه از كارشناسان بین المللی صنعت هوانوردی شامگاه دوشنبه در میزگردی در برنامه' 60 دقیقه ' شبكه تلویزیونی سی بی اس نیوز استرالیا افزودند: ناپدید شدن MH370 توسط خلبان این هواپیما كاپیتان 'زهری احمد شاه' اقدامی عمدی و مجرمانه بوده است.
لری ونس بازرس ارشد سابق هیئت امنیت حمل و نقل كانادا و پژوهشگر صنعت هوانوردی در این میزگرد گفت: بررسی شواهد و مدارك نشان می دهد كاپیتان این هواپیما خودكشی كرد و به همراه خود 239 نفر از مسافران و سرنشینان هواپیما را كه دو نفر از آنها اتباع ایرانی بودند در آبهای اقیانوس غرق كرد.
'سایمون هاردی' خلبان و تربیت كننده بوئینگ 777 نیز دراین میزگرد گفت: كاپیتان هواپیما با برنامه ریزی در امتداد مرز مالزی و تایلند پرواز كرد تا از رادارها پنهان بماند و سرانجام پس از عبور از فراز زادگاه خود ، شیرجه مرگ به اعماق آبهای اقیانوس آرام زد.
'هنری هارتولدت' تحلیلگر حمل و نقل هوایی و رئیس گروه تحقیقات اتمسفری استرالیا نیز دراین زمینه گفت: فرضیه خودكشی و سقوط عمدی هواپیما توسط خلبان به نظر صحیح می رسد زیرا شواهدی مبنی بر دخالت عوامل طبیعی یا فنی در این سقوط به دست نیامده و این مساله از شگفت آورترین اقدامات درتاریخ هوایی بوده است.
این نخستین بار است كه گروهی از متخصصان علت سقوط این هواپیما را خودكشی خلبان اعلام كردند.
این اظهارات درحالی مطرح شده است كه محققان هنوز به دنبال لاشه این هواپیما هستند و یافته های آنها موجب می شود كه یكی از بزرگترین اسرار تاریخ هوانوردی جهان كشف شود.
شركت آمریكایی مسئول عملیات جستجو برای هواپیمای گمشده مالزیایی ام اچ 370 اعلام كرد به رغم جستجوی بیش از 8 هزار كیلومتر مربع در اعماق اقیانوس هند هنوز اثری از این هواپیما به دست نیامده است و احتمالا این علمیات در اواسط ماه ژوئن سال جاری میلادی (تیر97) همزمان با چهارمین سالگشت سقوط اسرار آمیز آن به پایان خواهد رسید.
دولت پیشین مالزی در دی ماه سال 96 قراردادی به ارزش 70 میلیون دلار را با شركت آمریكایی 'ابدیت اقیانوس' برای پیدا كردن اثری از هواپیمای گمشده ام اچ 370 كه دو تبعه ایران نیز از سرنشینان آن بودند، امضا كرد.
یافتن علت سقوط هواپیمای گمشده ام.اچ 370 مالزی در حال حاضر به یكی از مهمترین اسرار هوانوردی جهان است، تبدیل شده است.
پرواز هواپیمایی مالزی كه در 8 مارس 2014 (اسفند 1392) با 239 سرنشین ، ساعتی پس از ترك فرودگاه كوالالامپور به مقصد پكن ناپدید شد و تلاش‌های حدود 30 كشور دنیا برای یافتن بقایا یا ردی از این بوئینگ 777 تاكنون بی‌نتیجه مانده است.
حدود 2 سال پیش استرالیا، چین و مالزی پس از اقدامات گسترده اما ناموفق و صرف حدود بیش از 159 میلیون دلار هزینه اعلام كردند كه به عملیات جستجوی این هواپیما پایان دادند.
یك گروه مشترك جستجو از این سه كشور حدود 120 هزار كیلومتر مربع از اعماق اقیانوس هند را در ژانویه 2017 میلادی مورد جستجو قرار دادند.
این گروه اكتشاف از دولت مالزی خواست تا عملیات جستجو به 25 هزار كیلومتر مربع در آبهای این اقیانوس گسترش یابد.
اوایل سال جاری میلادی ، دولت پیشین مالزی با پرداخت 70 میلیون دلار به شركت آمریكایی 'ابدیت اقیانوس' برای یافتن هواپیمای گمشده ام اچ 370 به شرطی موافقت كرد كه این شركت بتواند اثری از این هواپیما ظرف مدت 90 روز پیدا كند.
كشتی تفحص این شركت آمریكایی عملیات جستجوی خود را از 17 ژانویه سال جاری(27 دی) آغاز كرده و تاكنون گزارش رسمی در مورد نتایج این جستجو منتشر نشده است.
آساق **241**1599

سرخط اخبار جهان