۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵
کد خبر 82915669
۰ نفر
وزارت نفت: پرونده كرسنت در مراحل پایانی داوری است

تهران- ایرنا- وزارت نفت اعلام كرد: پرونده قرارداد گازی كرسنت در مراحل پایانی داوری قرار دارد و هنوز هیچ حكمی درباره این پرونده صادر نشده است.

به گزارش ایرنا، پرونده كرسنت به طرح صادرات گاز ایران به امارات مربوط می شود كه دیوان داوری بین‌المللی لاهه در حال بررسی آن است.
بتازگی یكی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نطق جلسه علنی مدعی شد جمهوری اسلامی ایران به پرداخت جریمه به شركت كرسنت محكوم شده است.
وزارت نفت عصر دوشنبه در اطلاعیه ای اعلام كرد: بیان محكومیت ایران در این پرونده صحت ندارد و به طریق اولی، ارقامی نیز كه به عنوان جریمه ایران مطرح شده است مورد تایید نیست.
«سبب شگفتی است در هفته‌های اخیر برخی رسانه‎‏ها و صاحبان تریبون با تكرار و اصرار بر ارقامی بی مبنا به عنوان جریمه ایران در این پرونده، عملكرد شبهه ناكی از خود نشان داده اند؛ در حالی كه حتی شركت كرسنت در دعوای حقوقی ادعایی چنین اعدادی را مطرح نكرده است».
در بیانیه وزارت نفت آمده است: به نظر می‌رسد در پس این موضوع بدون توجه به تذكر مراجع عالی كشور، اهداف و اغراض شخصی و جناحی پیگیری می شود.
به گزارش ایرنا، قرارداد كرسنت بین شركت اماراتی «كرسنت پترولیوم» با شركت ملی نفت ایران در زمان امضا شده است.
مذاكرات اولیه از سال ۱۹۹۷ آغاز و سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۱) به تفاهم مشترك منجر شد.
بر اساس مفاد این قرارداد، قرار بود از سال ۲۰۰۵ میلادی، با لوله‌كشی در خلیج فارس، گاز میدان سلمان (مخزن مشترك با ابوظبی) به امارات صادر شود.
مدیرعامل شركت ملی نفت ایران شانزدهم اردیبهشت ماه از آمادگی فنی و تجهیزاتی این شركت برای ارسال گاز میدان سلمان به طرف اماراتی خبر داد.

اقتصام**2022*1961*