۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۱۲
کد خبر: 82915360
۰ نفر
فن آوری باید به كمك ترویج زبان فارسی بیاید

تهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت : ماموریت بنیاد سعدی، توسعه زبان و خط فارسی است كه تكنولوژی می تواند به كمك ترویج آن بیاید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی روز دوشنبه در حاشیه نشست بنیاد سعدی به مناسبت پاسداشت روز زبان و ادب فارسی در جمع خبرنگاران افزود: تاكنون فعالیت های مناسبی در زمینه آموزش فارسی شكل گرفته كه یكی از محورهای قابل پیگیری استفاده از فن آوری برای ترویج و آموزش زبان فارسی در جهان است.
وی با بیان اینكه امروز با حجم زیادی از علاقه مندان به ادب و زبان فارسی در جهان مواجه هستیم، خاطرنشان كرد: بسیاری از افراد برای سفر به ایران و بازدید از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و مذهبی كشورمان ابراز علاقه می كنند و مشتاق یادگیری زبان فارسی هستند تا بتوانند ضمن آشنایی بیشتر با شرایط ایران، با مردم نیز ارتباط مناسبی برقرار كنند.
آذری جهرمی افزود: این افراد با فراگیری زبان فارسی می توانند نیازمندی های خود را در كشور رفع كنند، پس لازم است تا آشنایی های اولیه با زبان و فرهنگ ایران پیدا كنند كه با همت بنیاد سعدی این روند برای افراد خارجی تسهیل شده است.
وی اظهار داشت: مسیری در آموزش زبان فارسی آغاز شده كه با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی، قابلیت توسعه دارد و معتقدیم با همكاری بنیاد سعدی و سازمان فناوری اطلاعات می توان سرعت پیشرفت را افزایش داد.
وزیر ارتباطات در خصوص اختصاص چهار درصد فضای وب به زبان فارسی نیز تاكید كرد: در گام اول باید از زیرساخت های فناوری اطلاعات برای توسعه استفاده كنیم كه به سرعت در حال انجام است و از سوی دیگر باید از سرویس هایی كه فناوری اطلاعات را ترویج می دهند به ویژه خدمات در فضای مجازی بهره مند شویم.
وی خاطرنشان كرد: فعالیت های بخش خصوصی با حمایت دولت و بنیادهای فعال در این زمینه نیز به صورت متن باز (open source) در كشور و در سطح بین الملل برای خط و زبان فارسی آغاز شده و در سال های اخیر توسعه یافته است.
آذری جهرمی افزود: بسیاری خدمات طی سال های اخیر با واژگان آموزشی مورد نیاز برای پردازش ها از طریق ماشین ترجمه آنلاین انجام می شود و در سایت وزارت ارتباطات به صورت متن باز قرار دارد كه باید در سراسر جهان مورد استفاده قرار بگیرد و این مسیر كه در فضای مجازی آغاز شده، به سرعت توسعه پیدا كند.
فراهنگ**7561**1055