40 خانه ویژه، برای زندگی 400 معلول ذهنی ایجاد شد

تهران - ایرنا - معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی كشور گفت: بیش از 40 خانه كوچك برای زندگی نیمه مستقل 400 معلول ذهنی با الگوبرداری از خدمات موسسه لبنز هیلفه آلمان (Lebenshilfe) در كشور ایجاد شده است.

حسین نحوی نژاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در حاشیه انعقاد تفاهمنامه مشترك با موسسه لبنز هیلفه آلمان (Lebenshilfe) افزود: این موسسه با حمایت دولت، آپارتمان های مستقلی برای افراد دارای معلولیت های ذهنی خفیف ایجاد كرده بود و آنان در این آپارتمان ها زندگی نیمه مستقلی داشتند و ما نیز از این مدل الگوبرداری كردیم.
وی خاطرنشان كرد: در هر یك از این آپارتمان ها، هشت تا 10 فرد دارای معلولیت ذهنی خفیف با مربی و روانشناس نگهداری می شوند و آنان در یك زندگی جمعی در این آپارتمان ها به مدرسه و كلاس های هنری می روند و برخی كارها مانند آشپزی را به طور مستقل انجام می دهند.
وی اضافه كرد: افراد دارای معلولیت ذهنی نگهداری شده در این خانه ها ، كسانی هستند كه یا خانواده ندارند یا اینكه خانواده موثری برای نگهداری ندارند.
معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی كشور تصریح كرد: این آپارتمان ها برای زندگی معلولان ذهنی با كمك خیرین توسعه پیدا می كنند چرا كه دولت از عهده هزینه های سنگین آنها بر نمی آید و ما خیرین را تشویق می كنیم تا به طور مثال بجای ساختن خانه سالمندان، این آپارتمان های نیمه مستقل را راه اندازی كنند.
نحوی نژاد یادآور شد: موسسه لبنز هیلفه آلمان، خدمات تلفیقی اجتماعی را به توانخواهان ارائه می كند و همكاری بهزیستی با این موسسه به سه سال پیش (سال 94) بازمی گردد كه در راستای این تفاهم نامه تیم فوتسال كم توان ذهنی را به برلین اعزام كردیم و اكنون نیز می خواهیم اینگونه مبادلات را برای پركردن اوقات فراغت افراد كم توان ذهنی خفیف، افزایش دهیم.
وی افزود: امروز نیز تفاهم نامه دیگری با این موسسه در راستای ارتقای استاندارد مراكز اقامتی و شبانه روزی خود امضا كرده ایم.
به گزارش ایرنا، تفاهمنامه مشترك به منظور گسترش همكاری ها در زمینه های علمی، پژوهشی، آموزشی و توانبخشی در راستای تبادل تجربیات متقابل برای ارتقای كمی و كیفی خدمات به معلولان ذهنی بین سازمان بهزیستی كشور و موسسه لبنز هیلفه آلمان (Lebenshilfe) امضا شد.
اجتمام**9185 ** 1418