۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۴۰
کد خبر: 82915096
۰ نفر
همزمان با نمایشگاه قرآن جشن رمضان در 16 استان برگزار می شود

تهران - ایرنا - معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از همزمانی برپایی بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم با جشن رمضان در 16 استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا عبدالهادی فقهی زاده روز دوشنبه در دومین نشست خبری بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم ضمن تشریح جزئیات این نمایشگاه گفت: همزمان با برپایی نمایشگاه قرآن در مصلای امام خمینی(ره)، جشن رمضان در 16 استان برگزار می شود كه هر یك از این جشن ها معادل یك نمایشگاه قرآن در سطح كوچكتر در استان های مختلف است.
فقهی زاده افزود: افتتاحیه نمایشگاه قرآن شنبه 29 اردیبهشت برابر با سوم ماه مبارك رمضان در ضلع جنوبی مصلای امام خمینی(ره) برگزار می شود و این نمایشگاه به مدت 17 روز از ساعت 17 تا 24 همه روزه تا 14 خرداد برابر با شب بیستم ماه مبارك رمضان ادامه خواهد داشت.
رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن كریم اضافه كرد: یكی از مهمترین رویكردهای اصلی نمایشگاه قرآن، سپردن كارها به شخصیت ها و نهادهای قرآنی مردمی و دولتی است و حداقل 15 وزارتخانه و سازمان دولتی، 32 موسسه قرآنی مردمی، 16مركز دانشجویی و 15 حوزه علمیه و مركز حوزوی در نمایشگاه امسال حضور خواهند داشت.
وی از نمایشگاه قرآن به عنوان بزرگترین رویداد قرآنی عمومی در سطح جهان اسلام یاد كرد و گفت: این نمایشگاه اختصاص به فرد یا موسسه و وزارت خانه خاصی ندارد و تمام موسسات و نهادهای فرهنگی و قرآنی می توانند با ارائه طرح های نوآورانه در آن مشاركت كنند.

** نمایشگاه قرآن را تماشاخانه نمی دانیم
فقهی زاده برنامه محور بودن را یكی دیگر از رویكردهای اصلی نمایشگاه قرآن دانست و گفت: موسسات و مراكز قرآنی سراسر كشور با ارائه طرح و برنامه و نگرش برنامه محور می توانند در این رویداد بزرگ شركت كنند و بر همین اساس ما نمایشگاه قرآن را تماشاخانه نمی دانیم و از حالت انفعال به سوی فعال بودن و تاثیرگذاری حركت می كنیم.
وی اضافه كرد: عده ای تلاش می كنند تا با 'انتظارات افسارگسیخته' در نمایشگاه شركت كنند و توقع دارند تا ما زمینه را برای آنها فراهم كنیم.

** هیچ كسی با رانت در نمایشگاه حضور ندارد
رئیس بیست و ششمین نمایشگاه قرآن در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره منظورش از انتظارات افسارگسیخته، گفت: برخی از شركت كنندگان در نمایشگاه تصور می كنند كه می توانند هزار متر غرفه داشته باشند یا 200 میلیون تومان به آنان كمك شود درحالی كه ما با بررسی های كارشناسانه اقدامات لازم را در كمیته قراردادها انجام داده ایم و در همین جا اعلام می كنم كه هیچ رانتی به كسی نداده ایم و در هیچ جایی كمك بی ضابطه ای نشده است.
فقهی زاده با ارائه گزارشی از نحوه دریافت طرح ها و برنامه های موسسات و شركت كنندگان در نمایشگاه امسال، گفت: پس از گرفتن طرح ها مبلغی به موسسات اختصاص می یابد كه در پایان كار و پس از تائید حسن انجام كار به آنها پرداخت خواهد شد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بیش از 400 طرح از سوی موسسات و نهادهای دولتی و مردمی به دبیرخانه نمایشگاه قرآن ارسال شد كه از میان این طرح ها 120 برنامه تائید شد و البته ممكن است اشتباهاتی جزئی داشته باشیم ولی تلاش تمام دست اندركاران نمایشگاه برای كاهش اشتباهات احتمالی است.
وی نمایشگاه امسال را از بسیاری زمینه ها متمایز با 25 نمایشگاه گذشته دانست و گفت: تلاش می كنیم تا این نمایشگاه را از سطح ملی به سطح بین المللی ارتقاء دهیم و اگرچه با مشكلات اعتباری و فرهنگی در جهان اسلام روبرو بودیم و از بسیاری اندیشمندان فرهنگی و هنری برای حضور در نمایشگاه دعوت كردیم ولی بسیاری از آنها به دلیل همزمانی ماه رمضان با این رویداد مهم قرآنی، عذرخواهی كردند.
فقهی زاده افزود: این اتفاق به همت مسئولان نمایشگاه و شخصیت های قرآنی آن هم بعد از سه سال رخ می دهد و قرار است 26 شخصیت علمی ،فرهنگی و هنری از كشورهای عراق، مالزی، تركیه، روسیه و آذربایجان در نمایشگاه امسال حضور یابند. البته هنوز حضور همه این میهمانان قطعی نیست و منتظر پاسخ آنها هستیم.
وی اضافه كرد: همچنین از 20 موسسه بین المللی فعال در حوزه قرآنی دعوت كرده ایم، چهار تحریریه مستقل به تولید محتوا می پردازند و مجلات تخصصی به زبان های عربی، انگلیسی، تركی آذری و اردو در طول ایام برگزاری نمایشگاه منتشر می شود.

** تجلیل از خادمان قرآنی با حضور مسئولان عالی كشور
این استاد دانشگاه برگزاری بیست و سومین آئین تجلیل از خادمان قرآنی را از دیگر برنامه های نمایشگاه امسال دانست و گفت: این مراسم 15 ماه مبارك رمضان برگزار می شود و طبق مكاتبات و هماهنگی های صورت گرفته قرار است از حضور موثر یكی از مسئولان عالی كشور در این مراسم بهره مند شویم.

** گرامی داشت چهلمین سال پیروزی انقلاب
معاون وزیر ارشاد همزمانی برپایی نمایشگاه قرآن با چهلمین سال پیروزی انقلاب را به فال نیك گرفت و گفت: شعار نمایشگاه امسال به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب «قرآن، چلچراغ هدایت» است و فعالیت برخی كمیته ها و غرفه ها بر اساس این مناسبت خواهد بود.
فقهی زاده افزود: تجلیل از چهره های برجسته مبارز و انقلابی كه برخی از آنها در میان ما نیستند یكی از برنامه های نمایشگاه امسال طراحی شده و قرار است از آثار برخی این افراد رونمایی شود.
وی افزود: غرفه ای نیز به فعالیت های معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص دارد و دستاوردهای ملموس قرآنی نظام را به نمایش می گذارد.

** نمایشگاهی برای ارائه توانمندی های قرآنی
فقهی زاده تفاوت نمایشگاه قرآن را با دیگر نمایشگاه های تخصصی و موضوعی در غلبه جنبه فروشگاهی آنها به جنبه علمی و محتوایی دانست و گفت: موضوع های قرآنی از تنوع گسترده ای برخوردار است و با توجه به نگرش های فرهنگی در این زمینه تلاش می كنیم تا جنبه های علمی، فرهنگی و هنری آن بر جنبه های فروشگاهی برتری داشته باشد.
وی نمایشگاه قرآن را عرصه ارائه توانمندی ها و جشنواره بزرگ فعالیت های علمی و فرهنگی در حوزه قرآن برشمرد و از تلاش های دولت در این حوزه یاد كرد.
این پژوهشگر قرآنی افزود: ما باید به نمایشگاه قرآن به عنوان جشنواره فعالیت های فرهنگی قرآنی كشور نگاه كنیم و نه فروشگاهی با غرفه های فراوان برای فروش.

** اختصاص60درصد از فضای نمایشگاه به جنبه های علمی
فقهی زاده گفت: فضای نمایشگاه امسال بالغ بر 50 هزار متر مربع است كه 33 هزار متر مربع در شبستان مصلی، هفت هزار متر مربع در نیم طبقه شبستان و 10 هزار متر مربع در رواق های شرقی و غربی مصلی قرار دارد.
وی افزود: 30 هزار متر مربع از این فضا به جنبه های علمی، محتوایی و فرهنگی اختصاص دارد و 20 هزار متر مربع نیز برای ارائه محصولات نشر مكتوب و دیجیتال درنظرگرفته شده است.

** انتخاب رساله های برتر قرآنی
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز انتخاب رساله های برتر قرآنی پس از پنج سال وقفه خبر داد و گفت: دانشجویان مقطع دكتری در رشته علوم قرآن و حدیث می توانند رساله خود را برای این جشنواره ارسال كنند.
وی افزود: توجه به مسائل علمی و تشكیل كمیته هایی مانند كمیته اعجاز قرآن نشانگر این موضوع است و بر همین اساس 12 نشست علمی و تخصصی با حضور علمای قرآن و حدیث برگزار و بیش از 50 نشست یحث و بررسی در طول ایام برگزاری نمایشگاه قرآن با حضور علاقه مندان تشكیل می شود.
فقهی زاده توجه به كمیته عترت را از دیگر ویژگی های نمایشگاه امسال دانست كه در حوزه های نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، بعثت، غدیر، عاشورا، امام رضا علیه السلام و مهدویت به ارائه برنامه های متنوع می پردازند.
وی در ادامه به فراز و نشیب های نمایشگاه در طول سالیان گذشته هم گریزی زد و گفت: آنچه در بخش های هنری، محتوایی، كودكان و نوجوانان و مانند آن ارائه می شود، قابل مقایسه با نخستین سال نیست.
رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن تاكید كرد: توجه به خوشنویسی، نقاشی خط، تابلوهای هنری و سایر هنرهای ارائه شده در سطح ملی قابل مقایسه با هیچ یك از كشورهای جهان اسلام نیست و این موضوع متاثر از نمایشگاه قرآن در جمهوری اسلامی ایران است.
وی به همین بهانه از برنامه های قرآنی در سطح بین المللی سخن گفت و اظهار داشت: دولت با همكاری برخی نهادها مانند سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جامعه المصطفی و نهادهای فعال تحت نظر دفتر رهبر معظم انقلاب توانسته فعالیت های قرآنی را در نقاط مختلف جهان گسترش دهد.
فقهی زاده برپایی هفته های قرآنی از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را الگویی برای گسترش فعالیت های قرآنی دانست كه برگزاری مجدد این برنامه ها نیازمند حل مشكلات اعتباری است.

** اختصاص محل دائم برای نمایشگاه قرآن
رئیس بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن در پاسخ به خبرنگاری درباره وعده برخی مسئولان مبنی بر اختصاص محلی برای برپایی دائم نمایشگاه قرآن گفت: با توجه به این كه فقط سه هفته مدت برگزاری این نمایشگاه است در واقع اختصاص چنین محلی در شرایط فعلی به صورت عملی میسر نیست.

** هزینه های نمایشگاه امسال اعلام می شود
فقهی زاده در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره هزینه های پیش بینی شده برای برگزاری نمایشگاه امسال گفت: تلاش می كنیم بودجه بیست و ششمین نمایشگاه قرآن فراتر از سال گذشته نباشد ولی بعد از برپایی نمایشگاه طی یك نشست این هزینه ها را اعلام می كنیم.
هزینه بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن در سال گذشته در حدود پنج میلیارد تومان اعلام شد.
وی درباره اطلاع رسانی برنامه های نمایشگاه امسال از طریق شبكه های اجتماعی گفت: امسال اطلاع رسانی لازم برای خبرنگاران و علاقه مندان از طریق پیام رسان های داخلی صورت می گیرد.

** نخستین نشریه قرآنی كودك منتشر می شود
فقهی زاده همچنین از حمایت معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انتشار ماهنامه اختصاصی كودك به نام «شبنم» خبر داد كه قرار است همزمان با اولین روز نمایشگاه قرآن رونمایی شود.

** تمبر نمایشگاه رونمایی می شود
رئیس بیست و ششمین نمایشگاه قرآن گفت: امسال تمبر نمایشگاه رونمایی می شود و نشریات روزانه برای اطلاع رسانی بازدیدكنندگان منتشر می شود.
وی درباره تمهیدات درنظر گرفته شده برای روشندلان به خبرنگار روزنامه ایران سپید گفت: پنج راهنمای اختصاصی برای نابینایان و كم بینایان در طول 17 روز نمایشگاه درنظر گرفته شده است.

** قرآن موجب شكوفایی دل هاست
حجت الاسلام محمدعلی خسروی معاون علمی نمایشگاه قرآن نیز حاشیه این نشست در پاسخ به ایرنا درباره تفاوت های بخش علمی نمایشگاه امسال و سال های گذشته به روایتی از امیرمومنان اشاره كرد و گفت: قرآن بهار دل هاست و باید موجب شكوفایی دل ها شود و اگر از نظر علمی بتواند رشد دهنده انسان باشد، ارزشمند است.
وی افزود: در 25 دوره از نمایشگاه قرآن در برخی سال ها شاهد شكوفایی بودیم و سال هایی نیز در حد توسعه خرافات بود و برای رسیدن به سطح قابل قبول نمی توان به سرعت كاری كرد و در طول چند سال می توان انتظار چنین سطحی را داشت.
خسروی حضور داوطلبانه دانشمندان و هنرمندان را در نمایشگاه قرآن نشانه ای از اعتماد آنان به نمایشگاه دانست و گفت: ما بخش محتوایی را غنی كردیم و جنبه های علمی به ویژه اعجاز قرآن و همچنین موضوع عترت را به صورت یكپارچه ارائه می كنیم.

** غرفه های فعال در بخش علمی تجلیل می شوند
وی همچنین از رصد علمی بخش ها و غرفه های نمایشگاه قرآن سخن گفت و اظهار داشت: از تمام غرفه ها بازدید می كنیم و تلاش داریم تا از غرفه هایی كه در رشد علمی موفق تر باشند، تجلیل و از گسترش برخی تفكرات انحرافی جلوگیری كنیم.
مدیركل برنامه ریزی، آموزش و توسعه مشاركت های معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به ایرنا درباره پیشرفت نمایشگاه امسال در زمینه علمی گفت: امسال شق القمر نخواهیم داشت. البته از شش سال پیش حركت هایی آغاز شده و امسال 12 نشست تخصصی با حضور صاحبنظران قرآنی برگزار می شود.

** فعالان قرآنی بن دریافت می كنند
حجت الاسلام سید حمید حسینی معاون اجرایی نمایشگاه قرآن در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره پرداخت یارانه نقدی به فعالان و موسسات قرآنی گفت: موسساتی كه طرح های جذاب و ایده آلی را برای نمایشگاه ارائه كرده باشند از یارانه نقدی برخوردار می شوند و فعالان قرآنی نیز می توانند با ثبت نام در باشگاه همراهان نمایشگاه از بن های خرید به میزان 100 هزار تومان استفاده كنند.
وی تحول در این بخش از نمایشگاه را مربوط به حذف غرفه ها و حضور نداشتن موسساتی كه فعالیت جدیدی ندارند دانست و گفت: از طرف دیگر بن های خرید اختصاص به اعضایی دارد كه در باشگاه همراهان نمایشگاه ثبت نام كنند.
حسینی حمایت و اعطای بن خرید به فعالان قرآنی را در عرصه های حفظ، قرائت، مفاهیم و همچنین فعالان موسسات قرآنی، نویسندگان و مولفان قرآنی اعلام كرد كه علاقه مندان می توانند به پایگاه اطلاع رسانی نمایشگاه قرآن به نشانی iqfa.ir مراجعه كنند.
وی افزود: بیش از دو میلیارد تومان در این زمینه پیش بینی شده و مبلغ قابل توجهی از این هزینه به جشن رمضان در استان ها اختصاص می یابد و سهمیه بن های موردنظر به صورت شفاف در سایت نمایشگاه اعلام شده است.

** رونمایی از بازی جویای چلچراغ هدایت
حسینی گفت: اپلیكیشن بازی جویای چلچراغ هدایت با استفاده از جدیدترین فناوری های بازی رایانه ای در نمایشگاه رونمایی می شود.
وی افزود: نسخه جدیدی از قرآن احیاء شده مشهد كه توسط یك متخصص تركیه ای ارائه شده، در نمایشگاه امسال رونمایی می شود و ترجمه هایی جدید قرآن به زبان های خارجی از دیگر برنامه های رونمایی امسال است.
در پایان این نشست از پوستر بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن رونمایی شد.
فراهنگ**1003** 1701