۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۹:۴۱
کد خبر: 82914746
۰ نفر
لندن به دنبال حفظ وجهه بین المللی با برجام

لندن - ایرنا - اصلی‌ترین چالش خروج آمریكا از برجام برای لندن، احتمال از بین رفتن شانس بهبود روابط تجاری با آمریكا در آستانه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا(برگزیت) درصورت وفاداری به توافق هسته ای با ایران است؛ بااین‌حال لندن برای حفظ وجهه بین‌المللی خود،بر لزوم حفظ برجام تأكید دارد.

نخست‌وزیر انگلیس سه‌شنبه گذشته به همراه رهبران آلمان و فرانسه، پس از پایان سخنرانی رئیس‌جمهوری آمریكا درباره برجام، بیانیه‌ای را صادر كرد كه در آن یادآور شد این توافق از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسیده و به لحاظ امنیتی حائز اهمیت است.
در این بیانیه آمده است كه دولت‌های یادشده، متعهد خواهند بود كه این توافق پابرجا بماند و اطمینان حاصل خواهند كرد كه با همكاری سایر طرف‌ها، این وضعیت ازجمله تداوم بهره‌مندی اقتصادی مردم ایران در چارچوب برجام ادامه پیدا كند.
درحالی‌كه ایران خواهان تضمینی روشن از سوی طرف‌های باقی‌مانده در برجام برای پایبندی خود به این توافق است، بیانیه یادشده تأكید دارد كه تهران بایستی به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند باشد و مطابق با الزامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی كاملاً همكاری كند.
وزیر امور خارجه انگلیس نیز طی اظهاراتی در مجلس عوام متذكر شد مادامی‌كه ایران به برجام پایبند باشد، بریتانیا نیز عضو برجام می‌ماند و مردم ایران قادر خواهند بود تا از مزایای لغو تحریم‌ها در چارچوب برجام بهره‌مند شوند.
درواقع لندن معتقد است با ترغیب و حمایت از صاحبان كسب‌وكار به‌تدریج قادر خواهد بود تا قفل مناسبات تجاری میان دو كشور را باز و به تعهدات خود در برجام عمل كند.
وزارت دارایی انگلیس (خزانه‌داری) با انتشار بیانیه‌ای اعلام كرده است كه دولت این كشور به‌رغم خروج آمریكا از برجام از گسترش روابط تجاری با تهران حمایت كرده و شركت‌های انگلیسی را به بهره‌برداری از فرصت‌های اقتصادی ایران تشویق می‌كند.
بر اساس برآوردهای صورت گرفته حجم مراودات تجاری میان انگلیس و ایران در حدود 360 میلیون پوند در سال برآورد می‌شود.
این میزان در طول سال‌های 2011 تا 2014 كه تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران به اوج خود رسیده بود به پایین‌ترین حد تنزل پیدا كرد اما امضای برجام در سال 2015 جان تازه‌ای را در كالبد همكاری‌های تجاری دمید و به گفته كارشناسان حجم مراودات تجاری در دوره پسا برجام، به میزان قابل توجهی افزایش یافت.
بااین‌حال خروج آمریكا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های هسته‌ای تا حد زیادی فضای مثبتی را كه در دو سال گذشته به لطف برجام شكل‌گرفته مسموم خواهد كرد. درواقع نیت اصلی كاخ سفید با خروج از برجام، هدف قرار دادن اقتصاد و كاهش جریان ورود پول به ایران است و بدین ترتیب تداوم حمایت اروپا به‌ویژه لندن از برجام می‌تواند هزینه سنگینی را در روابط دو سوی آتلانتیك ایجاد كند.
دولت محافظه‌كار «ترزا می» كه در آستانه خروج از اتحادیه اروپا قرار دارد، به‌شدت از سوی جریانات داخلی تحت‌فشار است تا راهبرد اقتصادی پسا برگزیت خود را ارائه دهد. اخیراً صندوق بین‌المللی پول (IMF) در گزارشی پیش‌بینی كرده است كه عملكرد اقتصادی انگلیس به دلیل خروج از اتحادیه اروپا، طی دو سال آینده نسبت به سایر كشورهای عمده اروپایی ضعیف‌تر خواهد بود.
بر اساس گزارش منابع رسمی، حجم مراودات تجاری انگلیس و آمریكا در حال حاضر بیش از 100 میلیارد پوند در سال برآورد می‌شود و لندن امیدوار است كه با بهره‌گیری از رابطه ویژه خود با واشنگتن بتواند بحران اولیه اقتصادی ناشی از برگزیت را پشت سر بگذارد.
هرچند حجم مراودات تجاری انگلیس و ایران چندان قابل توجه نیست اما به نظر می‌رسد كه وجهه بین‌المللی انگلیس در حمایت از برجام به عنوان یك توافق بین‌المللی در قیاس با منافع سرشار اقتصادی تجارت با آمریكا به كلاف پیچیده‌ای تبدیل‌شده است.
نخست‌وزیر انگلیس در ادامه بیانیه‌ای كه پس از سخنرانی ترامپ منتشر كرد، به طور تلویحی به آمریكا هشدار داد اقدامی نكند كه مانع اجرای كامل برجام از سوی طرف‌های دیگر شود. این بیانیه می‌افزاید كه ایران بایستی بتواند از مزایایی كه به‌واسطه لغو تحریم‌ها مستحق آن است بهره‌مند شود.
هم‌زمان مقامات ایران نیز لازمه تداوم پایبندی خود به برجام را ارائه تضمین‌های 'عملی' عنوان كرده‌اند. در این رابطه قرار است وزیر خارجه كشورمان با همتایان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی خود طی روزهای آینده ملاقات كند.
یك منبع دولت انگلیس كه خواست نامش فاش نشود در پاسخ به سؤال ایرنا دراین‌باره كه دولت انگلیس چگونه می‌خواهد ایران را برای ماندن در برجام متقاعد كند گفت: از نگاه انگلیس برجام یك توافق بین‌المللی است و از سوی سازمان ملل متحد به تصویب رسیده است. ما از ایران می‌خواهیم كه موضع مشابهی را اتخاذ كند و آن‌ها را به این رویكرد ترغیب می‌كنیم.
او همچنین یادآور شد كه انگلیس به صاحبان كسب‌وكار توصیه می‌كند كه به همكاری‌های تجاری خود با ایران ادامه داده و دستورالعمل‌هایی را پس از روشن شدن وضعیت تحریم‌های آمریكا علیه ایران منتشر خواهد كرد.
این مقام انگلیسی همچنین مساله شكایت از آمریكا به دلیل خروج از برجام به شورای امنیت را 'مفید' ندانست و گفت كه انگلیس تلاش می‌كند تا برجام 'دست‌نخورده بماند.'
ترامپ از آغاز كارزار تبلیغات ریاست جمهوری آمریكا ، برجام را بدترین توافق تاریخ این كشور خوانده و وعده داده بود كه از این توافق خارج می‌شود. اكنون بایستی منتظر ماند و دید كه اروپا برای حفاظت از سندی كه آن را نتیجه یك دهه دیپلماسی كوشا می‌داند چه تضمینی ارائه خواهد داد.
اروپام ** هـ ن ** 1723