وزارت بهداشت برای كنترل 46 بیماری واگیر برنامه جامع دارد

شیراز - ایرنا - رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت : این وزارتخانه برخی بیماری های واگیر را كنترل و برای 46 بیماری دیگر و جلوگیری از انتقال و شیوع آنها برنامه جامع تدوین كرده است.

دكتر محمد مهدی گویا روز دوشنبه در حاشیه كارگاه سه روزه بیماری های قابل پیشگیری با واكسن و بررسی برنامه راهبردی ایمن سازی كشور در شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ریشه كنی بیماری فلج اطفال در كشور از سال 1373 آغاز شده و در 18 سال گذشته حتی یك مورد بیماری فلج اطفال در كشور گزارش نشده است.
وی ادامه داد: كشورهای همسایه ما همچنان درگیر این بیماری هستند و ما در زمینه حذف كامل بیماری هایی نظیر كزاز نوزادی طی سال های اخیر در كشور موفق بوده ایم.
گویا اظهار داشت: یكی از اولویت های اصلی وزارت بهداشت، پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز است كه در این زمینه پژوهش های علمی بسیاری انجام شده است.
رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به وجود 18 هزار مورد گزارش درباره بیماری مالاریا در كشور در سال 84 اشاره كرد و افزود: در شرایط كنونی آمار افراد مبتلا به بیماری مالاریا كمتر از 70 نفر است كه این امر بیانگر اهتمام وزارت بهداشت در كنترل و پیشگیری بیماری های واگیر است.
وی گفت: پوشش واكسیناسیون در ایران یكی از بالاترین پوشش های ایمن سازی بین كشورهای دنیا و بیش از 98 درصد است كه در این زمینه دنیا برای ایران جایگاه ویژه ای قائل است در حالی كه این میزان در بسیاری از كشورهای دنیا كمتر از 40 درصد است.
گویا یكی از دلایل مهم این دستاورد را بهره مندی از واكسن های تولید ملی عنوان كرد و افزود: دو موسسه بزرگ تحقیقاتی و واكسن سازی در كشور در سال های طولانی، با تولید داخلی واكسن باعث ارتقای سلامت كودكان كشور شدند و در این زمینه توانمندی های آنان در حال توسعه است.
گویا افزود: باید نسبت به بیماری های رفتاری عفونتی مانند ایدز توجه ویژه ای شود و رسانه ها نقش مهمی در اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه دارند و رعایت موارد بهداشتی در نگهداری دام در منازل، رعایت اصول ایمنی ذبح دام و همچنین استفاده از لبنیات پاستوریزه و بهبود وضعیت بهداشتی به ویژه در روستاها برای جلوگیری از انتقال بیماری تب مالت از الزامات است.
وی ادامه داد: باید همواره به كنترل بیماری های واگیر توجه ویژه شود چرا كه بیماری های واگیربا تغییر ماهیت دوباره شیوع می یابند.
گویا با بیان اینكه در شراط كنونی واكسن های معمول شامل توام، فلج اطفال خوراكی، سرخك، سرخجه، اوریون و هپاتیت B در كشور تولید می شود گفت: مراحل پایانی ساخت واكسن پِنتاوالان و پیگیری برای تولید واكسن آنفلوآنزا ادامه دارد.
واكسن پنتاوالان یا پنجگانه سبب حفاظت كودك علیه ۵ بیماری تهدید كننده زندگی یعنی دیفتری ، سیاه سرفه، كزاز، هپاتیت ب و هموفیلوس آنفلوانزا نوع ب می شود.
این كارگاه كشوری، بیست و سوم اردیبهشت آغاز شده است و تا بیست و پنجم اردیبهشت ادامه دارد.
6113 /1876