كنفرانس دستاوردهاي نوين مهندسي برق در معادن گشايش يافت

تبريز-ايرنا- نخستين كنفرانس بين المللي 'دستاوردهاي نوين مهندسي برق در معادن و صنايع معدني' با هدف ارايه 20 مقاله به صورت سخنراني امروز يكشنبه در دانشگاه تبريز آغاز به كار كرد.

به گزارش ايرنا، رييس دانشكده مهندسي برق و كامپيوتر دانشگاه تبريز در مراسم افتتاح اين كنفرانس 2 روزه، برگزاري اين اتفاق علمي در تبريز را آغاز جديدي براي همكاري و تعامل بيشتر صنايع با دانشگاه‌ها خواند و افزود: در حال حاضر صنايع مختلف كشور و آذربايجان‌شرقي با چالش‌ها و مشكلات متعددي روبرو هستند و مي ‌توانند در زمينه‌هاي مختلف از دانشگاه ها بهره بگيرند چون رفع اين مشكلات در توان علمي دانشگاها و اساتيد است.
علي دائي‌ كوزه‌كناني اظهار كرد: كنفرانس دستاوردهاي نوين مهندسي برق در معادن و صنايع معدني به صورت چالش ‌محور برگزار مي ‌شود و هدف اصلي آن برطرف كردن مسائل موجود در حوزه معدن و صنايع معدني است.
وي اضافه كرد: با برگزاري اين كنفرانس زمينه براي ايجاد فناوري هاي نوين داخلي از ايده تا عمل فراهم خواهد شد و مركز رشد واحدهاي فناوري دانشگاه جهت تعريف هرگونه استارت‌آپ هاي علمي و پژوهشي متناسب با نيازهاي معادن و صنايع معدني در طول برگزاري كنفرانس آماده است.
وي با اشاره به ظرفيت‌هاي دانشكده فني دانشگاه تبريز، گفت: هم اكنون اين دانشكده با داشتن 60 عضو هيات علمي، 30 آزمايشگاه مجهز، چندين مركز و قطب علمي و افزون بر دو هزار دانشجو يكي از دانشكده‌هاي بزرگ و تاثيرگذار دانشگاه است.
به گزارش ايرنا، استاندار آذربايجان‌ شرقي نيز در اين مراسم با بيان اينكه دانشگاه و صنعت دو ركن مهم و تاثيرگذار توسعه در هر جامعه ‌اي است، گفت: ارتباط صنعت و دانشگاه موجب توسعه رونق اقتصادي مي‌ شود و از اين رو ضروري است متوليان اين حوزه براي حل مشكلات و برخي چالش‌هاي پيش روي جامعه بيشتر با همديگر تعامل داشته باشند.
مجيد خدابخش افزود: امروزه با توجه به پيشرفت‌هاي اخيري كه در دنيا در عرصه صنايع مختلف صورت گرفته، ضروري است صنايع كشورمان نيز براي رقابت با بازارهاي جهاني به تكنوژي روز دنيا مجهز شوند.
وي ادامه داد: اين كنفرانس فرصت مناسب و ارزشمندي براي توسعه همكاري و ارتباط صنايع و دانشگاه‌ها در راستاي استفاده از ظرفيت‌هاي همديگر براي پيشبرد اهداف تعيين شده است.
خدابخش اضافه كرد: هم اكنون در دانشگاه‌هاي استان و در راس آنها دانشگاه تبريز ظرفيت‌هاي بسيار مناسبي وجود دارد كه بايد از آنها براي رشد و شكوفايي اين استان در بخش‌هاي مختلف بهره‌مند شد.
وي با بيان اينكه آذربايجان‌شرقي با دارا بودن بيشترين ذخاير ماده معدني در كشور، به عنوان يكي از محورهاي اصلي توسعه به شمار مي‌رود، گفت: ما مسوولان اجرايي نيز به كمك نخبگان و اساتيد دانشگاه‌هاي استان در حد توان از صاحبان صنايع حمايت خواهيم كرد.
دانشگاه تبريز با حدود 20 هزار نفر دانشجو دومين دانشگاه باسابقه كشور بعد از دانشگاه تهران محسوب مي شود و ظرفيت هاي فراواني براي توسعه همكاري با صنايع و معادن دارد.
3038/518