محمد عبدالهي ستاره درخشان علم جامعه شناسي است

ايلام - ايرنا - معاون فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري كشور گفت: برخي افراد در رشته هاي مختلف به درجه اي از علم و عمل رسيده اند كه زبانزد همگان هستند و استاد محمد عبدالهي يكي از اين چهره ها در رشته جامعه شناسي و يكي از ستارگان اين حوزه است.

به گزارش ايرنا، غلامرضا غفاري روز يكشنبه در آئين نكوداشت استاد محمد عبدالهي موسس انجمن جامعه شناسي ايران اظهار كرد: روحيه جنگندگي و جسارت در راه علم و رسيدگي به معضلات جامعه از شاخصه هاي بارز اين چهره علمي بود.
وي افزود: ايشان يك نظريه پرداز صاحب ايده، نظر و بينش جديد بود كه علم و عمل به معناي واقعي را به هم آميخته بود و تلاش وي حل مسائل و ناهنجاري هاي جامعه با نگاه توسعه و پيشرفت بود.
معاون وزير علوم يادآور شد: اقدام عملي در كنار نظريه پردازي تئوري يكي از شاخصه هاي اصلي و قابل توجه اين چهره برتر علمي بود كه در صدد رفع مشكلات و چالش هاي اجتماع با نگاه جامعه شناسي بود.
غفاري شناسايي، معرفي مشكلات اجتماع و تلاش براي ارائه راهكارهاي عملي براي رفع اين معضلات و نيز حساس كردن مسئولان به اين چالش ها را از دغدغه هاي هميشگي استاد عبدالهي برشمرد.
وي گفت: همچنين اين جامعه شناس و چهره علمي كشور نسبت به بكارگيري و تقويت بنيه علمي سرمايه هاي اجتماعي و انساني اهتمام جدي داشت و تمام وقت خود را صرف مسائل اجتماع در سطح ملي كرد.
غفاري اظهار كرد: يكي از دستاوردهاي مهم و به يادگار مانده از استاد عبدالهي انجمن جامعه شناسي ايران است كه وجود اين چهره علمي به انجمن رونقي خاص بخشيد و باعث تعالي و ماندگاري و انتخاب آن به عنوان برترين انجمن در انجمن هاي شاخه علوم انساني و نظري شد.
وي افزود: اكنون ما نيز به تبعيت از استاد عبدالهي بايد مسير جنگندگي در راستاي رفع يا كاهش معضلات اجتماعي را ادامه دهيم و منش و عملكرد اين شخصيت برجسته را الگو و چراغ راه خود كنيم.
به گزارش ايرنا، محمد عبداللهي در اول شهريور ۱۳۲۳ در ايلام به دنيا آمد، سال 1349 ليسانس خود را در رشته علوم اجتماعي از دانشگاه تهران اخذ كرد و سه سال بعد موفق به دريافت كارشناسي ارشد جامعه شناسي از همين دانشگاه شد و سال 1357 از دانشگاه ميشيگان آمريكا دكتراي جامعه شناسي گرفت.
وي از سال 1378 تا 1382 رئيس انجمن جامعه شناسي ايران بود و علاوه بر آن عضو شوراي پژوهشي دانشگاه علامه طباطبايي (1362- 1382)، عضو شوراي عالي برنامه ريزي علوم انساني وزارت علوم، عضو شوراي عالي ترويج كشاورزي وزارت كشاورزي، عضو كميته تحصيلات تكميلي گروه علوم اجتماعي پيام نور (1381- 1383)، مدير گروه جامه شناسي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه علامه طباطبايي ( براي سه دوره 6 ساله) بود.
عبداللهي در طول حيات خود 35 تحقيق علمي انجام داد و 8 كتاب چاپ شده به علاوه 12 كتاب در دست چاپ از جمله فعاليت‌هاي تاليفي اين استاد جامعه شناسي است.
از محمد عبداللهي 52 مقاله علمي در مجلات معتبر ايراني و خارجي به چاپ رسيده است، همچنين در طول حيات علمي خود موفق به دريافت سه جايزه شد كه عبارتند از ؛ استاد نمونه دانشگاه علامه طباطبايي، پژوهشگر نمونه سال در سطح كشور در سال 1375 و پژوهشگر برتر دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه علامه طباطبايي در سال 1387.
محمد عبداللهي شامگاه جمعه 3 دي ماه 1389 درگذشت.
اين همايش با حضور اساتيد برجسته جامعه شناسي كشور، مسئولان دستگاه هاي فرهنگي استان خانواده دكتر عبدالهي، اساتيد و دانشجويان رشته جامعه شناسي دانشگاه ايلام برگزار شد.
در پايان اين همايش از خانواده دكتر عبدالهي تقدير شد.
7172/6119