۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۴۱
کد خبر: 82914108
۰ نفر
گردشگری با كیفیت تعیین كننده اشتغال است

رشت - ایرنا - سفیر اتریش در ایران با بیان اینكه گردشگری ستون اصلی اقتصادی اتریش است، گفت: گردشگری با كیفیت و منطبق با محیط زیست، تعیین كننده ایجاد اشتغال خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اشتفان شولتز روز یكشنبه در دیدار با شهردار كلانشهر رشت بیان داشت: اتریش از مدارس آموزش عالی گردشگری برخوردار است.
وی با اشاره به روابط دیرینه بین اتریش و ایران خاطرنشان كرد: این 2 كشور جشن هفتصدمین سال روابط دیرینه خود را گرامی می دارند.
شولتز با اشاره به جایگاه رشت به عنوان دروازه اروپا از گذشته تاكنون افزود: رشت نقطه ارتباطی بین كشور ما محسوب می شود و اولین كتابخانه رسمی دولتی، اولین كتابخانه عمومی، نخستین مدرسه دخترانه و اولین آتش نشانی در ایران در رشت، نشان دهنده آن است كه نقاط ارتباطی زیادی با كشورم وجود دارد.
وی ادامه داد: گیلان سومین استانی است كه از آغاز ماموریتم در ایران، به آن سفر كرده ام و درباره تشكیل دبیرخانه مجمع جهانی یونسكو كه پیشنهاد شهردار رشت بود، با كمال میل، این خواسته شما را بررسی می كنیم.
شولتز درباره دیگر پیشنهاد شهردار رشت مبنی بر انتخاب یكی از شهرهای اتریش برای خواهرخواندگی با رشت تصریح كرد: با كمال میل این پیشنهاد را نیز با خود به اتریش می برم تا شهر مناسبی برای خواهرخواندگی معرفی كنیم.

**تداوم ارتباط ایران و اتریش، ارزشمند است
شهردار رشت نیز در این دیدار با اشاره به ارتباط بین اتریش و ایران اظهار كرد: خوشحالیم كه ایران و اتریش همیشه در زمان های سخت و دشوار، امتحان خود را پس می دهند و تداوم این ارتباط برای ما بسیار ارزشمند است.
مسعود نصرتی به برگزاری اجلاس های مختلف با موضوع شهرهای جهان اسلام و جاده ابریشم در وین اشاره و خاطرنشان كرد: پیشنهاداتی برای همكاری داریم كه امیدواریم با همراهی وزارت امور خارجه و استانداری گیلان اجرایی شوند.
وی بیان داشت: پیشنهاد سرمایه گذاری برای زباله سوز و تراموا در كلانشهر رشت را داریم كه حضور سفیر
اتریش برای اجرایی شدن این پیشنهاد، می تواند كمك ارزشمندی باشد.
نصرتی با بیان اینكه تا سه ماه آینده اجلاسی با مشاركت یونسكو در رشت برگزار می كنیم، گفت: با توجه به حضور رشت در شبكه شهرهای خلاق جهان با عنوان خوراك و خوراك شناسی و نیز دبیرخانه دائمی محیط زیست شهرهای جاده ابریشم در رشت، موضوعاتی است كه در این اجلاس مورد بررسی قرار می گیرد.
نصرتی خواهرخواندگی با یكی از شهرهای اتریش را از دیگر پیشنهادات در این جلسه عنوان و خاطرنشان كرد: با عقد قراردادهای خواهرخواندگی رشت با یكی از شهرهای اتریش، می توانیم از ظرفیت های یكدیگر از جمله گردشگری بهره مند شویم.
رشت حدود 700 هزار نفر جمعیت ثابت دارد كه به طور متوسط، این تعداد در طول روز به بیش از یك میلیون و 200 هزار نفر می رسد.
تا زمان حاضر، رشت با شهرهایی ازجمله ترابوزان تركیه، مولتان پاكستان، آستراخان روسیه و شوبیش هال آلمان خواهرخوانده اعلام شده است.
7286 / 2007