۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۰۴
کد خبر: 82913695
۰ نفر
دستگاه شبیه ساز پرواز در سلماس طراحی شد

ارومیه- ایرنا- یك پژوهشگر و كمك خلبان سلماسی شبیه ساز پروازی را با 6 درجه آزادی ساخته است كه در آموزش خلبانی كاربرد دارد .

صابر نوروزی، تولید كننده این محصول روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با ساخت این شبیه ساز وابستگی ایران به محصولات مشابه خارجی رفع می شود و نیازی به اعزام خلبان ها برای شركت در دوره های آموزشی به سایر كشورها نیست.
وی با بیان اینكه این دستگاه قادر است سوانح هوایی را شبیه سازی كند، افزود: دستگاه شبیه ساز «atr72-600» كه برای نخستین بار در ایران ساخته شده است نمونه خارجی ندارد و بر اساس تكنولوژی روز دنیا ساخته و از قوانین «certifcate» سازمان هواپیمایی كشوری تبعیت می كند.
نوروزی بیان كرد: این سامانه شبیه ساز ، پرواز در محیط مجازی، آموزش در شرایط استاندارد، تكرارپذیر، كنترل شده، بی خطر و ارزان را میسر می كند.
این پژوهشگر درباره ویژگی های این سامانه گفت: این سامانه امكان پیگیری روند آموزش نیرو را با استفاده از استخراج و تحلیل داده های حین آموزش فراهم می كند.
وی افزود: در این شبیه ساز پرده های نمایش به گونه ای در كنار یكدیگر قرار می گیرد كه گستره دید افقی 180 درجه و زاویه دید عمومی 50 درجه را ایجاد می كند و این زوایا برحسب تقاضای مورد نیاز قابل تغییر است.
تولید كننده این شبیه ساز، گفت: اهداف و پس زمینه های محیط هواپیماهای بوئینگ های 737 و 747، وایرباس های 320،321 و 380 در این سیستم به صورت گرافیكی ایجاد می شود و فرد آموزش گیرنده در محیطی متفاوت شهری، صحرایی، كوهستانی، ساحلی و جنگلی همراه با افكت های تصویری و صوتی قرار می گیرد و با تمامی امكانات شبیه سازی شده هواپیما قادر به تمرین، آموزش و ارزیابی آن توسط مربی می شود.
به گزارش ایرنا، این دستگاه شبیه ساز به شماره 1303 در حوزه شركت های دانش بنیان به ثبت رسیده و محقق 28 ساله این دستگاه آن را در طول یكسال طراحی و راه اندازی كرده است.
7156 /3072 /1630