ترامپ هیچ ارزشی برای معاهدات بین المللی قائل نیست

اسلام آباد - ایرنا - تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی پاكستان با ابراز ناخرسندی عمیق از اقدام اخیر ترامپ در خروج از طرح جامع اقدام مشترك(برجام)، این اقدام را بی احترامی آشكار از سوی آمریكا به تعهدات بین المللی دانست.

ژنرال 'طلعت مسعود' روز یكشنبه در گفت وگو با ایرنا در اسلام آباد، در بیان اهمیت معاهده بین المللی برجام گفت: تصمیم آمریكا برای نقض برجام نه تنها اقدامی ضد ایرانی بلكه بی تفاوتی به اقداماتی است كه سازمان ملل و پنچ كشور جهان، سال ها برای تكمیل آن تلاش كردند و بدون شك روی گردانی از برجام تاثیرات منفی بر تحولات منطقه ای بر جای می گذارد.
تحلیلگر مطرح پاكستانی اضافه كرد: ترامپ با این اقدام دور از انتظار باعث سقوط جایگاه این كشور در سطح جهانی شد، زیرا هر یك از كشورهای جامعه بین الملل در صورت اجبار برای عقد توافقنامه با ایالت متحده همچنان باید نگران نقض احتمالی آن از سوی دولتمردان آمریكا باشند.
وی با بیان اینكه این نخستین بار نیست كه آمریكا قوانین بین المللی را نقض می كند، گفت: آمریكا قبلا نیز با نقض توافقنامه ها با برخی از كشورهای آمریكای لاتین و كانادا از اجرای آن خودداری كرده است.
ژنرال مسعود توافقنامه برجام را از معاهده های با اهمیت توافقنامه های بین المللی خواند و افزود:جمهوری اسلامی ایران با تلاش دیپلماتیك خود ضمن عقد توافقنامه هسته ای با قدرت های مطرح جهان ضمن حفظ استقلال ملی خود درهای نفوذ و دخالت دیگر كشورها در امور داخلی را بست.
تحلیلگر ارشد پاكستانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اقدام هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران پس از نقض برجام از سوی ترامپ و خودداری از هر نوع اقدام احساسی گفت: ایران هم اكنون در حال ارزیابی اقدامات كشورهای اروپایی پس از نقض برجام از سوی آمریكاست و امیدواریم كه كشورهای اروپایی از جمله آلمان، فرانسه و انگلیس تحت فشار آمریكا قرار نگرفته و برای حفظ برجام از هیچ كوششی دریغ نكنند.
این ژنرال بازنشسته پاكستانی با بیان تاثیر لابی صهیونیستی در ساختار قدرت آمریكا گفت: ترامپ با رد گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی ایران به برجام تحت فشار لابی صهیونیستی از این توافقنامه خارج شد و این اقدام نشان داد كه ترامپ تنها درصدد خشنودی صهیونیستها در این كشور است زیرا كه این لابی در پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری نقش مهمی ایفا كرد.
ژنرال طلعت مسعود در ادامه سخنانش با تبیین عواقب جبران ناپذیر تصمیم ضد ایرانی ترامپ در سطح بین الملل گفت: ترامپ با تصمیم نسنجیده خود باعث تضعیف اعتمادسازی برای حل مناقشات بین المللی از طریق گفت وگوهای دیپلماتیك شده است.
وی در پایان این گفت وگو ادامه داد:در حال حاضر شاهد تلاش آمریكا برای عقد توافقنامه صلح با كره شمالی هستیم، اما با توجه به عدم تعهد ترامپ به برجام آینده این گفت وگوها از هم اكنون در هاله ای از ابهام قرار دارد.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری آمریكا سه شنبه گذشته هجدهم اردیبهشت ماه جاری با تكرار ادعاهای بی اساس علیه ایران، رسما خروج آمریكا از برجام را اعلام كرد.
اقدام ضد ایرانی ترامپ تاكنون واكنش های جهانی متعددی در پی داشته است و بسیاری از رهبران جهان با محكومیت نقض قوانین بین المللی از سوی ترامپ نسبت به پیامدهای آن ابراز نگرانی كرده اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه پاكستان نیز روز گذشته در نشست خبری با رسانه ها از برجام به عنوان الگوی مناسب حل مشكلات و معضلات پیچیده بین الملل یاد كرد و گفت: این الگو، راه حل بسیاری از مشكلات عرصه بین الملل از راه گفت و گو و دیپلماسی است.
دقایقی پس از اقدام پیمان شكنانه ترامپ، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با تعیین 'ضرب الاجل چند هفته ای' برای انگلیس، فرانسه و آلمان و نیز روسیه و چین، گفت: در این شرایط ما باید منتظر باشیم كه كشورهای بزرگ جهانی نسبت به این توافق چگونه عمل خواهند كرد. 'اگر اهداف ایران را سایر طرف ها تامین كنند، برجام برجا خواهد ماند.'
'اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد، به زودی با مردم ایران صحبت خواهم كرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم می‌رسانم.'
آساق**6125**1337