۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۸:۳۱
کد خبر: 82913561
۰ نفر
بوم گردی، فرصتی برای رشد اقتصادی روستاها

زنجان -ایرنا- اجرای طرح بوم گردی در كشور به موازات آن در زنجان، فرصت مغتنمی را برای رشد اقتصادی و بهبود معیشت روستاییان فراهم ساخته و این استان در همین زمینه عملكرد موفقی را به ثبت رسانده است.

به گزارش ایرنا، طرح بوم گردی از ابتدای سال 96 در كشور مطرح شد و استان زنجان از ابتدای اجرای آن رتبه 27 و در انتهای سال گذشته، رتبه پنج را از آن خود كرد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان هم با اعلام چنین آماری گفت: روستاهای زنجان تنوع جاذبه گردشگری بالایی دارند و می توانند به فرصتی برای جذب گردشگری تبدیل شوند.
یحیی رحمتی افزود: نباید یك روزه منتظر شكوفایی اقتصادی روستاییان بود، موفقیت این كار نیازمند طی زمان و تبلیغ فراوان است.
زنجان 935 روستای دارای سكنه دارد اما تمام این مناطق دارای جاذبه گردشگری نیستند و در مقابل برخی از آنها جذابیت های منحصر به فردی را در خود جای داده اند.
طبیعت روستاهای طارم از جمله شیت و نوكیان، جاذبه های طبیعی ماهنشان همچون منطقه قارقالان، فضای تاریخی روستای خوئین ایجرود، روستای سه هزار ساله قروه در ابهر، معماری خاص و قدیمی روستای درسجین در همین منطقه، مسیرهای رویایی روستایی شهرستان خرمدره از جمله مناطق دارای جذابیت های منحصر به فرد هستند.
این در حالی است كه دولت با آغاز اجرای طرح توسعه و اشتغال روستایی، موضوع تولید صنایع دستی و جذب گردشگر در روستاها را به طور جد در دستور كار قرار داد و بابت آن هم 1.5 میلیارد دلار اعتبار پیش بینی كرد.
مسئولان زنجانی هم با همین رویكرد حمایتی دولت از روستاییان، موضوع را با جدیت دنبال كردند و نتیجه آن جهش 22 رتبه ای این استان در زمینه بوم گردی شد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان اعلام كرد: این استان در ابتدای سال 96 رتبه 27 و در پایان آن رتبه پنج كشور را در اختیار داشت.
در همین زمینه مدیركل بنیاد مسكن انقلاب استان زنجان از پرداخت تسهیلات برای ایجاد واحدهای بوم گردی در این استان خبر داد و گفت: تسهیلات 150 میلیون ریالی با سود چهار درصد و با بازپرداخت 60 ماهه و علاوه بر آن تسهیلات 200 میلیون ریالی هم با سود پنج درصد با بازپرداخت 12 ساله با احتساب سه سال دوران مشاركت پرداخت می‌شود.
سجاد صنعتی منفرد اضافه كرد كه اقامتگاه‌های بوم گردی فرصت مناسبی برای توسعه گردشگری در روستاها به شمار می آید كه در این زمینه، بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان برای توسعه صنعت بوم گردی و گردشگری روستایی، تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته است.
وی افزود: 150 میلیون ریال برای نوسازی و مقاوم سازی و 200میلیون ریال هم برای ساخت واحدهای جدید بوم گردی پیش بینی شده است.
استاندار زنجان هم در همین زمینه بارها این موضوع را مطرح كرده است كه باید تولید صنایع دستی در روستاها ترویج و گسترش یابد، زیرا صنعتی سبز با درآمد قابل توجه و بدون وابستگی به منابع آبی محدود محسوب می شود.
اسدالله درویش امیری این را هم مورد تاكید قرار داده است كه باید مشاغل پایداری در روستاها ایجاد كرد كه بتواند درآمد روستاییان را افزایش دهد و وضعیت معیشتی آنان را بهبود بخشد و در همین زمینه بوم گردی و توسعه گردشگری می تواند طرحی موفق محسوب شود.
معاون گردشگری اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان هم در این رابطه مهمترین اقدام انجام شده در زمینه گسترش بوم گردی را آموزش و اطلاع رسانی اعلام و از اعزام دهیاران روستاهای منتخب به روستاهای گردشگری كاشان خبر داد.
علی اكبر شرفی افزود: هر روستایی را نمی توان به عنوان روستای گردشگری معرفی كرد، مطابق با استانداردهای جهانی، باید جاذبه های منحصر به فردی در هر منطقه وجود داشته باشد كه بتوان به آن اتكا كرد.
وی تاكید كرد: شغل بیشتر روستاییان دامپروری و كشاورزی است و گردشگری می تواند زندگی و وضعیت اقتصادی آنان را متحول كند.
معاون بازسازی بنیاد مسكن استان زنجان در كنار تمام این سخنان از نبود محدودیت برای پرداخت تسهیلات خبر داد و یادآور شد: علاوه بر روستاهای گردشگری تعریف شده برای اجرای طرح بوم گردی، این تسهیلات به روستاییان ساكن در مناطق واقع در مسیرهای گردشگری هم پرداخت می شود.
سید محمد موسوی اضافه كرد: سال گذشته 48 واحد در كمیته بوم گردی این استان به تصویب رسید و بنیاد مسكن هم تسهیلات 150 میلیون ریالی به آنان پرداخت و برخی هم از تسهیلات پیش بینی شده میراث فرهنگی استفاده كردند.
آمار و اطلاعات منتشر شده از مسئولان حوزه گردشگری و روستاییان فقط تایید كننده یك موضوع است، موفقیت در اجرای طرح بوم گردی، طرحی كه بناست معیشت روستاییان را بهبود بخشد و زمینه جذب گردشگر به این استان را فراهم سازد.
3001/8068