۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۸:۲۴
کد خبر: 82913552
۰ نفر
بوم گردي، فرصت رشد اقتصادي روستاهاي زنجان

زنجان – ايرنا – اجراي طرح بومگردي در كشور به موازات آن در زنجان، فرصت مغتنمي را براي رشد اقتصادي و بهبود معيشت روستاييان فراهم ساخته و اين استان در همين زمينه عملكرد موفقي را به ثبت رسانده است.

به گزارش ايرنا، طرح بومگردي از ابتداي سال 96 در كشور مطرح، طرحي كه زنجان در ابتداي اجراي آن رتبه 27 و در انتهاي سال گذشته، رتبه پنج را از آن خود كرد.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان هم با اعلام چنين آماري گفت: روستاهاي زنجان تنوع جاذبه گردشگري بالايي دارند و مي توانند به فرصتي براي جذب گردشگري تبديل شوند.
بحيي رحمتي افزود: نبايد يك روزه منتظر شكوفايي اقتصادي روستاييان بود، موفقيت اين كار نيازمند طي زمان و تبليغ فراوان است.
زنجان 935 روستاي داراي سكنه دارد اما تمام اين مناطق داراي جاذبه گردشگري نيستند و در مقابل برخي از آنها جذابيت هاي منحصر به فردي را در خود جاي داده اند.
طبيعت روستاهاي طارم از جمله شيت و نوكيان، جاذبه هاي طبيعي ماهنشان همچون منطقه قارقالان، فضاي تاريخي روستاي خوئين ايجرود، روستاي سه هزار ساله قروه در ابهر، معماري خاص و قديمي روستاي درسجين در همين منطقه، مسيرهاي رويايي روستايي شهرستان خرمدره از جمله مناطق داراي جذابيت هاي منحصر به فرد هستند.
اين در حالي است كه دولت با آغاز اجراي طرح توسعه و اشتغال روستايي، موضوع توليد صنايع دستي و جذب گردشگر در روستاها را به طور جد در دستور كار قرار داد و بابت آن هم 1.5 ميليارد دلار اعتبار پيش بيني كرد.
مسئولان زنجاني هم با همين رويكرد حمايتي دولت از روستاييان، موضوع را با جديت دنبال كردند و نتيجه آن جهش 22 رتبه اي اين استان در زمينه بومگردي شد.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان اعلام كرد: اين استان در ابتداي سال 96 رتبه 27 و در پايان آن رتبه پنج كشور را در اختيار داشت.
در همين زمينه مديركل بنياد مسكن انقلاب استان زنجان از پرداخت تسهيلات براي ايجاد واحدهاي بوم گردي در اين استان خبر داد و گفت: تسهيلات 150 ميليون ريالي با سود چهار درصد و با بازپرداخت 60 ماهه و علاوه بر آن تسهيلات 200 ميليون ريالي هم با سود پنج درصد با بازپرداخت 12 ساله با احتساب سه سال دوران مشاركت پرداخت مي‌شود.
سجاد صنعتي منفرد اضافه كرد كه اقامتگاه‌هاي بوم گردي فرصت مناسبي براي توسعه گردشگري در روستاها به شمار مي آيد كه در اين زمينه، بنياد مسكن انقلاب اسلامي استان براي توسعه صنعت بوم گردي و گردشگري روستايي، تسهيلات ويژه‌اي در نظر گرفته است.
وي افزود: 150 ميليون ريال براي نوسازي و مقاوم سازي و 200ميليون ريال هم براي ساخت واحدهاي جديد بوم گردي پيش بيني شده است.
استاندار زنجان هم در همين زمينه بارها اين موضوع را مطرح كرده است كه بايد توليد صنايع دستي در روستاها ترويج و گسترش يابد، زيرا صنعتي سبز با درآمد قابل توجه و بدون وابستگي به منابع آبي محدود محسوب مي شود.
اسدالله درويش اميري اين را هم مورد تاكيد قرار داده است كه بايد مشاغل پايداري در روستاها ايجاد كرد كه بتواند درآمد روستاييان را افزايش دهد و وضعيت معيشتي آنان را بهبود بخشد و در همين زمينه بومگردي و توسعه گردشگري مي تواند طرحي موفق محسوب شود.
معاون گردشگري اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان هم در اين رابطه مهمترين اقدام انجام شده در زمينه گسترش بوم گردي را آموزش و اطلاع رساني اعلام و از اعزام دهياران روستاهاي منتخب به روستاهاي گردشگري كاشان خبر داد.
علي اكبر شرفي افزود: هر روستايي را نمي توان به عنوان روستاي گردشگري معرفي كرد، مطابق با استانداردهاي جهاني، بايد جاذبه هاي منحصر به فردي در هر منطقه وجود داشته باشد كه بتوان به آن اتكا كرد.
وي تاكيد كرد: شغل بيشتر روستاييان دامپروري و كشاورزي است و گردشگري مي تواند زندگي و وضعيت اقتصادي آنان را متحول كند.
معاون بازسازي بنياد مسكن استان زنجان در كنار تمام اين سخنان از نبود محدوديت براي پرداخت تسهيلات خبر داد و يادآور شد: علاوه بر روستاهاي گردشگري تعريف شده براي اجراي طرح بوم گردي، اين تسهيلات به روستاييان ساكن در مناطق واقع در مسيرهاي گردشگري هم پرداخت مي شود.
سيد محمد موسوي اضافه كرد: سال گذشته 48 واحد در كميته بومگردي اين استان به تصويب رسيد و بنياد مسكن هم تسهيلات 150 ميليون ريالي به آنان پرداخت و برخي هم از تسهيلات پيش بيني شده ميراث فرهنگي استفاده كردند.
آمار و اطلاعات منتشر شده از مسئولان حوزه گردشگري و روستاييان فقط تاييد كننده يك موضوع است، موفقيت در اجراي طرح بوم گردي، طرحي كه بناست معيشت روستاييان را بهبود بخشد و زمينه جذب گردشگر به اين استان را فراهم سازد.
3001/8068