۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۲۱
کد خبر: 82911872
۰ نفر
فعالیت سه  گمرك ایران و آذربایجان شبانه روزی شد

اردبیل - ایرنا - مدیركل دفتر همكاری ‌های بین ‌الملل گمرك ایران گفت: بر اساس توافق های بعمل آمده بین مقام های 2 كشور، فعالیت گمرك های فعال بین ایران و جمهوری آذربایجان شبانه روزی شد.

به گزارش ایرنا ، حسین كاخكی روز جمعه در حاشیه دیدار با مقام های گمرك جمهوری آذربایجان در بیله سوار مغان افزود: بر اساس مصوبات كمیسیون ‌های مشترك 2 كشور مرز و گمركات آستارا ، جلفا و بیله‌سوار مغان به صورت 24 ساعته فعال خواهند بود.
وی تاكید كرد كه گسترش و تعمیق روابط با همسایگان بر اساس بیانات مقام معظم رهبری سرلوحه برنامه های گمرك ایران در مناطق مرزی است.
اقبال بابایف ، مدیركل فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه گمرك آذربایجان نیز با اشاره به اجرای طرح های مختلف شبكه ریل راه آهن و همچنین تفاهم نامه های مختلف در حوزه های اقتصادی، صنعتی و علمی بین 2 كشور گفت: صادرات ایران به جمهوری آذربایجان در سال 2015 بالغ بر 90 میلیون دلار بود كه این میزان در سال 2016 به 240 میلیون دلار افزایش یافته و این افزایش در راستای همكاری و تعامل بین 2 كشور میسر شده است.
بابایف افزود: باتوجه به راه اندازی سیستم های الكترونیكی جامع گمركی در گمركات 2 كشور و تبادل ارتباطات الكترونیكی، تسهیل و روان سازی مرادوات افزایش یافته و با این رویكرد قاچاق كالا در گمركات به حداقل رسیده است.
او با اشاره به اشتراكات فرهنگی 2 كشور خواستار توسعه صنعت گردشگری و توریسم بین 2 كشور شد و عنوان كرد: آمارها در حوزه گردشگری 2 كشور قابل قبول نیست و باید ظرفیت هایی فراهم شود تا این آمارها به چندین میلیون نفر گردشگر در سال افزایش یابد
با حضور مسئولان ایرانی وجمهوری آذربایجان پروتكل 24 ساعته شدن گمرك بیله سوار روز پنجشنبه بین دو كشور به امضا رسید.
جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان دارای چهار گذرگاه مرزی شامل شاه تختی - پلدشت ، جلفا ، بیله سوار و آستارا است كه این گمركات نقش مهمی در توسعه و رونق اقتصادی و گردشگری 2 كشور ایفا می كنند.
بیله سوار در شمال اردبیل واقع می باشد. تنها گمرك فعال استان اردبیل در این شهرستان قرار دارد.
3006/6016