سایر طرف های برجام موظفند وعده ها را عملی كنند

تهران - ایرنا - هیات دولت جمهوری اسلامی ایران در واكنش به خروج غیر قانونی آمریكا از توافق نامه برجام اعلام كرد: سایر طرف‌های برجام و به ویژه سه كشور اروپایی موظفند اقدامات لازم را برای حراست از برجام و اجرای تعهدات خود (كه حتی در زمان حضور شكلی ایالات متحده در برجام به دلیل مزاحمت‌های رژیم ترامپ از اجرای كامل آن ناتوان بودند) بدون هیچ قید و شرطی از مرحله وعده‌ به مرحله اجرا درآورند.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی هیات دولت در پی خروج غیر قانونی آمریكا از توافقنامه برجام ، مشروح بیانیه به شرح زیر است:
خروج غیرقانونی رییس جمهوری آمریكا از برجام آخرین حلقه از موارد متعدد و مستمر نقض برجام توسط ایالات متحده به ویژه پس از روی كار آمدن دولت تندروی جدید آمریكا است. سخنان سخیف ترامپ علیه مردم بزرگ ایران نشان‌دهنده منتهای جهالت و بی‌خردی و اتهامات بی‌پایه او علیه دولت جمهوری اسلامی ایران تنها برازنده رژیمی است كه خود با تجاوزاتش منطقه خاورمیانه را به آشوب كشیده و افراط و تروریزم را دامن زده و متحدین صهیونیستش مرزهای قساوت، نقض حقوق بشر و تجاوزگری را درنوردیده و اذناب وابسته‌اش بانیان تشكیل همه گروه های تروریستی‌ هستند كه ترامپ در یك ادعای مضحك آنها را به جمهوری اسلامی ایران نسبت داد. باعث تأسف است كه چنین فردی بر ملت متمدن و صلح طلب آمریكا حكومت می كند.
این بیانیه ادامه می دهد: ترامپ از زمان مبارزات انتخاباتی كینه خود را از توافقی كه جهان آن را به عنوان پیروزی دیپلماسی شناسایی كرده است اعلام كرده بود و حتی پس از بدست گرفتن زمام امور در آمریكا برخلاف نص صریح برجام نه تنها رسما و علنا علیه برجام موضعگیری نموده‌ بود، بلكه در عمل نیز از اجرای تعهدات ایالات متحده جز در موارد شكلی امتناع می‌كرد.
در ادامه آمده است: جمهوری اسلامی ایران این موارد را طی نامه‌های متعدد در برجام ثبت كرده كه نشان دهنده سوء نیت دولت كنونی آمریكا در رابطه با برجام و نقض مستمر آن توسط آن دولت است. لذا اقدام رییس جمهوری آمریكا تحول جدیدی نیست و به معنی پایان حضور مزاحم آمریكا در برجام است. البته برجام یك توافق چندجانبه است كه توسط قطعنامه شورای امنیت با رای همه اعضای شورا به تصویب رسیده و بر خلاف ادعای رییس جمهوری آمریكا، تنها توافق رییس جمهوری قبلی نیست كه رییس جمهوری بعدی بتواند از زیر بار اجرای آن شانه خالی كند.
این بیانیه می افزاید: این اقدام رییس جمهوری ایالات متحده تنها منحصر به برجام نیست، بلكه قانون گریزی و نقض عهد به عنوان یك رویه آمریكا در این دوره درآمده و از توافق تغییرات آب و هوا تا توافق همكاری‌های اقیانوس آرام را در برمی‌گیرد. ولی به دلیل اجماع جهانی و استحكام درونی برجام، خروج رسمی و علنی ایالات متحده شانزده ماه به درازا كشید.
همچنین در بیانیه هیات دولت آمده است: خروج ایالات متحده از برجام بیش از آن‌كه باعث بی‌اعتباری هرچه بیشتر آمریكا در صحنه جهانی شود، مبانی روابط بین‌المللی در جهان كنونی و اعتبار توافقات دو جانبه با واشنگتن و چندجانبه با حضور آمریكا را به شدت زیر سوال برده و نظم حقوقی جهانی را با خطر جدی مواجه ساخته است.
این بیانیه می افزاید: ایران برخلاف آمریكا همواره به تعهدات بین‌المللی خود پایبند بوده و اصل وفای به عهد را از اصول بنیادین دینی خود و قواعد مسلم و زیربنایی حقوقی بین‌الملل می‌داند. پایبندی تهران به برجام توسط تنها مرجع شناخته شده بین‌المللی كه در برجام نیز به عنوان مرجع نهایی شناخته شده است 11 بار تایید شده و كلیه دولت‌های عضو به شمول ایالات متحده مكررا به آن اذعان كرده‌اند. ادعاهای بی‌اساس و نمایش‌های مضحك تبلیغاتی هیچ ارزش و اعتباری در برجام ندارد به ویژه آن كه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز پس از اتهامات ترامپ و همدستانش مجددا پایبندی ایران را تأیید كرده است.
در ادامه می آورد: ایران به عنوان كشوری كه به تعهدات حقوقی خود پایبند است، اقدام ایالات متحده به خروج از برجام را طبق مقررات و مفاد برجام پیگیری خواهد كرد در صورتی كه خروج آمریكا از برجام جبران نگردد و منافع كامل مردم ایران بر اساس برجام به شكلی كه مقام معظم رهبری در سخنان مهم 19 اردیبهشت 97 خود مشخص فرمودند تضمین نشود، حق قانونی خود را در اقدام متقابلی كه خود به مصلحت بداند اعمال خواهد كرد. سایر طرف‌های برجام و به ویژه سه كشور اروپایی موظفند اقدامات لازم را برای حراست از برجام و اجرای تعهدات خود (كه حتی در زمان حضور شكلی ایالات متحده در برجام به دلیل مزاحمت‌های رژیم ترامپ از اجرای كامل آن ناتوان بودند) را بدون هیچ قید و شرطی از مرحله وعده‌ به مرحله اجرا درآورند.
در بیانیه هیات دولت آمده است: هیچیك از مفاد برجام و چارچوب زمانی آن كه موضوع مذاكرات 12 ساله بوده، به هیچ شكلی قابل مذاكره نیست. ایالات متحده كه با دخالت‌ها و سیاست‌های غلط خود منطقه ما را به آتش افراط و تندروی تروریستی و ویرانی و جنگ و كودك كشی گرفتار كرده‌، نمی‌تواند نسبت به حضور قانونی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خود و حمایت مؤثر تهران از مردم سوریه و عراق برای سركوب افراطیون دست‌پرورده اذنابش تعیین تكلیف كند. آمریكا و متحدانش كه با حمایت از رژیم صدام و تجهیز او به سلاح شیمیایی و پیشرفته‌ترین جنگ‌افزارها هشت سال مردم ایران را هدف قرار دادند و دسترسی ایران به هرگونه ابزار دفاعی را مسدود نموده و امروز نیز با فروش صدها میلیارد دلار جنگ‌افزارهای پیشرفته سرمایه‌های منطقه را بلعیده و منطقه ما را به انباری از باروت تبدیل كرده‌اند نمی‌توانند ابزار مشروع دفاعی جمهوری اسلامی ایران و منجمله دفاع موشكی ما (كه برای حمل سلاح‌های متعارف با توجه به تجارب تلخ جنگ تحمیلی طراحی شده‌اند) محدودیتی قائل شوند؛ چنین اقدامی خلاف صریح اصول حقوق بین‌الملل و حق دفاع مشروع جمهوری اسلامی ایران در ماده 51 منشور ملل متحد است.
همچنین این بیانیه یاد آور می شود: همانگونه كه ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در 18 اردیبهشت 97 اعلام كردند وزیر امور خارجه موظف شده است تا اقدامات لازم را برای گرفتن تضمین‌های لازم از بقیه اعضای برجام و سایر شركای اقتصادی كشور پیگیری كند و نتیجه را فورا گزارش نماید. همچنین رییس سازمان انرژی اتمی نیز موظف شده است كه كلیه آمادگی‌های مورد نیاز برای ورود به مرحله غنی سازی صنعتی بدون هیچگونه محدودیت و با استفاده از آخرین پیشرفت‌های تحقیق و توسعه دانشمندان غیور هسته‌ای كشور را فراهم نماید.
بیانیه هیات دولت خاطرنشان می شود: مردم ایران با اطمینان و آرامش مسیر پیشرفت و سازندگی را ادامه داده و دولت تمام تمهیدات لازم برای همه شرایط را درنظر گرفته است. جمهوری اسلامی ایران به عنوان كشوری امن و پرقدرت كه امنیت و توسعه اقتصادی اش درون زا و مرهون مشاركت و مقاومت هوشمندانه مردم متمدن و دلاور ایران است، خواهان تعامل سازنده و عزتمندانه با جهان است و با اجرای برجام به رغم عهدشكنی‌های مستمر آمریكا نشان‌داده است كه شریكی مطمئن و متعهد برای تمام كسانی است كه آمادگی همكاری مبتنی بر منافع مشترك و احترام متقابل را دارند.
**شبس*1488 **1917