۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۴۵
کد خبر: 82910035
۰ نفر
آنگاه كه سرو سپر اندازد

ایلام - ایرنا - توریست خوب و صنعت گردشگری خوبتر اما دانستن یا آموختن آداب مواجهه با عظمت های نایاب، خوبترین همه اینها است به خصوص وقتی موضوع سروستانی هزاران ساله باشد كه سرو با هر قدمتی، قامتی نمادین و ارجمند دارد.

به گزارش ایرنا، استان ایلام در قلب زاگرس مركزی رویشگاه گونه های متعدد گیاهانی منحصر به فرد است كه از جمله اینها یك مجموعه ارزشمند درخت سرو در بخش مرزی چوار از توابع شهرستان ایلام است.
كارشناسان دانشگاه تهران و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری قدمت این سروستان كه 22 اصله از درختان آن باقی مانده اند بین 2 هزار تا سه هزار و 300 سال برآورد كرده اند.
این درختان پیرسال، با توجه به قدمت و ظاهر خاص از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كشور به عنوان میراث طبیعی و ملی شناخته و ثبت شده اند.
سروهای باستانی بخش چوار شهرستان ایلام از خانواده سروهای كوهی یا زربین هستند كه فرم پیچ و تاب ساقه، ریشه و برگ های زیبا و مینیاتوری آن تجربه ماندگاری از زیبایی طبیعی را برای بازدیدكنندگان رقم می زند.
اگرچه همه این زیبایی ها مانع از اتش اندازی و تخریبگری برخی گردشگران نبوده و نشده است.
این مجموعه 20 تا 30 اصله ای درخت باستانی و نمادین سرو، در جوار روستای 'بان سرو' كه در گویش محلی (بان سول) خوانده می شود در سال های اخیر به مقصد گردشگری طبیعی مبدل شد و مشكل نیز از همین سال ها شروع شده است.
برخلاف همجواری سازنده اهالی عشایر و روستایی منطقه با این سروستان كه بدون خدشه و رفتار تخریبی قرن های متوالی جریان داشته حضور چند ساله تفرجی و گردشگری موجب اسیب دیدگی و سوختن برخی این درختان شده است.
به نحوی كه گفته می شود بقای این زیستمندان كهنسال كه قرنها در میان صخره و سنگ ریشه دوانیده و از گزند روزگاران دراز مصون مانده اند اكنون و دركمتر از یك دهه بهمخاطره افتاده است.

** رفتار غلط گردشگران و ایجاد تنش بیولوژیكی
معاون فنی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام گفت: عملكرد و رفتار غلط برخی افراد در سال های گذشته، اكنون بر روی سروهای منطقه 'بان سرو' چوار تاثیر منفی گذاشته و موجب آسیب دیدگی این درختان شده است.
حجت الله فتحی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این درختان به عنوان ذخایر ژنتیكی استان ایلام شناخته شده اند چرا كه تنها منطقه و رویشگاه سرو در استان، همین روستای بان سرو است.
وی افزود: روشن كردن آتش در كنار این سروها باعث شده تنه و شاخ و برگ برخی از این درختان دچار آتش سوزی جدی و حتی خشكیدگی شود.
فتحی یادآور شد: همچنین فرسایش و شسته شدن خاك حاصل خیز اطراف این درختان سبب شده كه ریشه درختان از دل خاك بیرون بزند و این موضوع موجب ضعف بیولوژیكی شده است.
وی تاكیدكرد: حفظ و ماندگاری این درختان به مراقبت بیشتر گردشگران و مسئولان از جمله میراث فرهنگی نیاز دارد.
فتحی گفت: برای نجات و احیای این درختان كهنسال، بذر آنها در نهالستان های استان در حال تكثیر است تا در اراضی مستعد و رویشگاه های متناسب با این نهال ها كشت شوند.

** نصب تور فلزی برای حفاظت از درختان سرو
مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام نیز گفت: ریشه یكی از این درختان تنومند به علت شسته شدن خاك و پوسیده شدن بافت صخره ای محل رویش از خاك بیرون زده است.
عبدالمالك شنبه زاده افزود: با نظر كارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام مقرر شده كه برای جلوگیری از تشدید آسیب دیدگی این درخت، اطراف ریشه آن را با خاك پر و دور درخت نیز دیوار كشی شود.
وی یادآورشد: اما برای حفاظت از كل مجموعه درختان سرو منطقه قرار است كه یك فنس كشیده شود تا از حضور و دسترس مستقیم مردم و گردشگران و بروز آسیب های احتمالی در امان باشند و تفرج كنندگان از فاصله نه چندان دور به تماشای این درختان بپردازند.
وی افزود:با وجود موقعیت صخره ای، سخت گذر با شیب تنداین سروستان كه در 65 كیلومتری شهر ایلام قرار دارد گردشگران زیادی در طول سال برای تماشای این درختان به روستای بان سرو سفر می كنند.
شنبه زاده در خصوص معرفی این آثار طبیعی در سطح ملی اظهارداشت: امسال یك برنامه برای معرفی جاذبه های گردشگری استان ایلام در دست تدوین داریم كه تا شهریورماه آماده و در دسترس عموم قرار می گیرد.
وی توضیح داد: در این طرح، 30 جاذبه شاخص طبیعی و تاریخی قابل دسترس، مذهبی، فرهنگی، مردم شناسی، معنوی و ... استان ایلام در قالب كلیپ های یك دقیقه ای معرفی و در فضاهای مجازی پر مخاطب منتشر می شوند.
مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام افزود: هرچند مسیر دسترسی به سروهای بان سرو چندان راحت نیست اما با توجه به اهمیتی كه این ذخیره گاه و رویشگاه منحصر به فرد دارد، این جاذبه طبیعی خاص نیز در طرح كلیپ های یك دقیقه ای معرفی جاذبه های استان گنجانده شده است.
استان ایلام علاوه بر درختان سرو روستای بان سرو چوار ذخیره گاه و رویشگاه گونه های گیاهی متنوعی چون لاله واژگون، ارغوان، زیتون های چندهزار ساله است كه این ذخیره گاه های ژنتیكی با توجه به دامنه پراكنش محدود و تعداد اندك، باید بیشتر مورد توجه و حمایت مسئولان و مردم و گردشگران قرار بگیرند.
دشت ها و كوهستان های استان ایلام ماوای بیش از یك هزار گونه گیاهی و درختی است كه شاخص ترین این گونه ها را واریته های مختلف بلوط و بنه تشكیل داده است.
از گستره 2 میلیون هكتاری استان ایلام، یك میلیون و 700 هزار هكتار را اراضی طبیعی شامل جنگل، مرتع و بیابان تشكیل داده است.
7172/6034