آمریكا با تولیدكنندگان نفتی برای افزایش تولید مذاكره كرده است

تهران-ایرنا- «استیو منوچین» وزیر خزانه داری (دارایی) آمریكا گفت كشورش با شركت های بزرگ تولید كننده نفت درباره راه های افزایش عرضه نفت و جبران هر گونه تاثیر احتمالی اعمال دوباره تحریم های ایران مذاكره كرده است.

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز امروز (چهارشنبه) در گزارشی با اعلام این خبر افزود: منوچین در گفت و گو با خبرنگاران در واشنگتن دی سی با بیان اینكه 'تلاش هایی برای كاهش خطرات احتمالی ناشی از كاهش صادرات نفت ایران صورت می گیرد'، افزود: مذاكرات متعددی با طرف هایی مختلف درباره گروه هایی مختلف داشته ایم كه علاقه دارند برای جبران این مساله عرضه نفت خود را افزایش دهند.
وزیر خزانه داری آمریكا گفت، انتظار ندارد قیمت نفت بالاتر برود و این تاثیر تا حدی در قیمت های كنونی بازار نفت وجود داشته است.
منوچین از اشاره به نام كشورهای مذاكره كننده با آمریكا درباره افزایش احتمالی تولید نفت خود خودداری كرد اما عربستان دارای ظرفیت افزایش تولید و از حامیان اصلی خروج آمریكا از توافق هسته ای بوده است.
وی مدعی شد: ما به دنبال اطمینان دادن درباره توازن در عرضه و تقاضا هستیم. بخشی از پیشنهاد تمدید زمانی قبل از اجرایی شدن تحریم ها اجازه به دیگر تولید كنندگان نفتی برای تقویت تولید خود است.
منوچین در پاسخ به پرسشی درباره استثناهای موجود برای كشورهایی كه خرید نفت خود را بشدت كاهش می دهند، از ارزیابی این مساله كه كاهش «چشمگیر» چه مقدار خواهد بود، خودداری كرد و تنها گفت آمریكا در قبال متحدانش كه اقدام به خرید انرژی، نفت و دیگر محصولات از ایران می كنند حساس است و به آنها برای پایان دادن به قراردهای كنونیشان زمان خواهد داد.
منوچین بارها تاكید كرد كه هدف آمریكا مذكراه برای دستیابی به توافقی جدید با ایران است. وی مدعی شد این برای مردم ایران و حفاظت از جهان خوب خواهد بود.
فایننشال تایمز در ادامه گزارش خود افزود: تصمیم ترامپ برای خارج كردن آمریكا از یك توافق بین المللی بر سر برنامه هسته ای ایران، نگرانی ها را درباره افزایش بهای نفت، فشار بر مصرف كنندگان و توقف رشد جهانی برانگیخته است.
اظهارات منوچین در حالی مطرح شده كه عربستان به حفظ ثبات در بازار و رشد جهانی اعلام تعهد كرده است.
وزارت انرژی عربستان عصر سه شنبه (دیروز) با صدور بیانیه ای اعلام كرد كه این كشور «از ثبات بازارهای نفت، منافع تولید كنندگان و مصرف كنندگان و ادامه رشد اقتصادی جهان حمایت می كند.»
در این بیانیه همچنین آمده است: عربستان با تولید كنندگان اصلی نفت در داخل و خارج اوپك و مصرف كنندگان اصلی همكاری خواهد كرد تا تاثیر كمبود احتمالی عرضه را جبران كند.
قیمت های نفت روز سه شنبه به دنبال اعلام خروج آمریكا از توافق هسته ای تغییر اندكی داشت. شاخص وست تگزاس اینترمیدیت آمریكا معاملات روز دوشنبه خود با قیمت حدود 70 دلار در هر بشكه به پایان رساند كه بسیار نزدیك به سطح روز دوشنبه بود. در حالی كه نفت برنت با قیمت حدود 76 دلار در هر بشكه حدود 40 سنت افزایش داشت.
بر اساس این گزارش، قیمت های نفت به دلیل نگرانی ها درباره خروج آمریكا از توافق هسته ای ایران و دیگر مسائل ژئوپلتیكی روند رو به افزایشی داشته است. تاثیر نهایی تصمیم ترامپ در قیمتهای نفت، بستگی به میزان موثر بودن تحریم ها بر صادرات نفتی ایران و تقاضای قوی به دلیل رشد اقتصادی پررونق دارد.
آمریكا علاقه مند به دخالت دیگر تولید كنندگان نفتی به منظور جلوگیری از افزایش قیمت سوخت در داخل این كشور است كه می تواند جنجال هایی را برانگیزد.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا دیشب (سه‌شنبه شب) به وقت ایران، با تكرار اتهام و توهین علیه ایران اعلام كرد كه دولتش دیگر در برجام نخواهد ماند.
منابع خبری سه شنبه شب گزارش دادند در پی این سخنان دونالد ترامپ قیمت نفت در بازارهای جهانی كاهش یافت.
به گزارش خبرگزاری رویترز، قیمت هر بشكه نفت خام برنت دریای شمال با 1.7 درصد كاهش به 74.85 دلار رسید.
همچنین هر بشكه نفت خام «وست تگزاس اینترمدیت» آمریكا نیز با 2.4 درصد كاهش به 69.06 دلار رسید.
بنابر گزارش رویترز به نقل از كارشناسان حوزه نفت، افزایش نرخ برابری دلار با دیگر ارزها نیز بر نوسانات قیمت نفت در بازارهای جهانی تاثیر گذاشته است.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام تصمیم رئیس‌جمهوری آمریكا تأكید كرد كه این اتحادیه به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است.
سران انگلیس، آلمان و فرانسه نیز با انتشار بیانیه جداگانه‌ای حمایت خود را از برجام اعلام كردند.
حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز دقایقی پس از اعلام خروج آمریكا از برجام اعلام كرد كه به وزارت امور خارجه دستور داده است ظرف چند هفته آینده با كشورهای اروپایی و روسیه و چین، رایزنی و مذاكره كند و اگر منافع ملت ایران تامین شود، در برجام خواهد ماند
اروپام**9158**1479