۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۰۷
کد خبر: 82909791
۰ نفر
سد پيشين سرباز خشك شد

چابهار- ايرنا- سد پيشين واقع در شهرستان سرباز در جنوب سيستان و بلوچستان در پي خشكسالي و كاهش شديد بارندگي ها هم اينك خشك شده است.

به گزارش ايرنا سد پيشين با ظرفيت 175 ميليون متر مكعب آب با هدف جمع آوري آب باران ‌هاي فصلي، جلوگيري از روان شدن سيلاب ‌ها و كمك به احياء زمين هاي كشاورزي منطقه باهوكلات دشتياري ساخته شده است.
اين سد در زماني پرآبي تامين كننده آب كشاورزي حدود 6 هزار هكتار زمين ‌هاي زراعي و باغي منطقه باهوكلات و گرمبيت چابهار است و علاوه بر آن آب آشاميدني و مصرفي مردم روستايي منطقه را نيز تامين مي‌كند.
سد پيشين از نوع خاكي با هسته رسي است كه طول تاج 400 متر، ارتفاع از پي 63 متر، ارتفاع از بستر 62 متر و حجم مفيد و قابل بهره برداري آن 167 ميليون متر مكعب است.
معاون برنامه ريزي و امور عمراني فرمانداري شهرستان سرباز در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: هم اينك حجم آب سد پيشين كمتر از 25 ميليون مترمكعب است كه 18 ميليون مترمكعب آن رسوب و غير قابل بهره برداري است.
مجيب حسني افزود: محدوده بالادست و پايين دست پيشين زيستگاه اصلي تمساح پوزه كوتاه ايراني (گاندو) است.
وي بيان كرد: سد پيشين نقش مهمي در اشتغال و توليد انواع محصولات كشاورزي در پايين دست دارد و بيش از 600 چاه كشاورزي رودخانه پايين دست از آن مشروب مي شوند.
وي گفت: شهرستان سرباز با مشكلات فراوان بي آبي و خشكسالي مواجه هست و تاكنون خسارت جبران ناپذيري به بخش هاي مختلف وارد شده است.
وي احداث آب شيرين كن، انتقال و استفاده از آب دريا براي تامين آب آشاميدني شهري و روستايي و تامين آب كشاورزي و صنعت را ضروري دانست.
3043 **6081

سرخط اخبار استان‌ها