موگرینی: اتحادیه اروپا به برجام پایبند است

تهران- ایرنا- فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از اعلام رئیس جمهوری آمریكا مبنی بر خروج از برجام با ابراز تاسف از بیانیه دونالد ترامپ تاكید كرد كه اتحادیه اروپا به توافق هسته ای با ایران پایبند است.

به گزارش ایرنا، موگرینی روز سه شنبه افزود: اتحادیه اروپا همچنان به برجام پایبند و مصمم به حفظ آن است و بر اساس منافع خودش عمل می كند.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ایران خواست كه به تعهدات خود پایبند بماند و گفت: توافق هسته‌ای با ایران نتیجه ۱۲ سال دیپلماسی و متعلق به همه جهان است. ما در كنار سایر اعضای جامعه بین المللی این توافق را حفظ خواهیم كرد.
موگرینی با بیان اینكه برجام همچنان كار می كند و این اطمینان وجود دارد كه ایران به سمت تولید سلاح هسته ای نخواهد رفت، گفت: از دیگر طرف های برجام و جامعه جهانی انتظار داریم بعد از خروج آمریكا از برجام، به اجرای این توافق ادامه دهند.
موگرینی كه در شهر رم سخن می گفت، افزود: اتحادیه اروپا از بیانیه رئیس جمهوری آمریكا متاسف است. توافق هسته ای برای امنیت منطقه، اروپا و كل جهان حیاتی است. اتحادیه اروپا مصمم است كه مطابق با منافع امنیتی خود عمل كند و از سرمایه گذاری های خود محافظت كند. ما این توافق را حفظ خواهیم كرد.
موگرینی خطاب به مردم و مقامات ایران گفت: اجازه ندهید كسی این توافق را نابود كند. این یكی از بزرگترین دستاوردهایی است كه دیپلماسی تاكنون داشته است. ما این توافق را با هم ساختیم و این توافق اثبات این مساله است كه امكان راه حل های برد-برد از طریق گفت وگو ، تعامل و مداومت وجود دارد. امكان پیدا كردن زمینه مشترك حتی با تفاوت منافع و مواضع وجود دارد.
به گزارش ایرنا، پیش از این نیز 'مایا كاسیانچیچ' سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام كرد این اتحادیه با خروج آمریكا از برجام طرح هایی برای حمایت از شركت های این اتحادیه دارد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا با تكرار اتهام زنی علیه ایران و ضعف های ادعایی توافق هسته ای ایران اعلام كرد این كشور دیگر در برجام نخواهد ماند.
این در حالی است كه همه كشورهای مشاركت كننده در برجام و همچنین اتحادیه اروپا نسبت به چنین اقدامی در بی توجهی به توافق های معتبر بین المللی هشدار داده بودند .
اروپام**1078**1723**1572