بیكاران چهارمحال و بختیاری 63 هزار نفر شدند

شهركرد- ایرنا- مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری تعداد بیكاران این استان را 63 هزار نفر اعلام كرد و گفت: 85 درصد این افراد را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشكیل می دهند.

به گزارش ایرنا، تعداد بیكاران این استان در مدت مشابه سال گذشته 45 هزار نفر اعلام شده بود.
حفیظ الله فاضلی روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران این استان افزود: برای رفع معضل بیكاری در استان كه بالاترین نرخ را در میان استانهای كشور به خود اختصاص داده دولت برنامه های متعددی در نظر گرفته است.
وی اجرای طرح مشاغل خانگی با اختصاص اعتباری بالغ بر 225 میلیارد ریال را از مهمترین برنامه ها برشمرد و گفت: از ابتدای اجرای این طرح تاكنون در حدود 4 هزار طرح به بانك های عامل معرفی شده است.
فاضلی همچنین از اختصاص یك میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار برای رونق اشتغال روستایی به استان اشاره كرد و گفت: تاكنون 279 طرح در كمیته های شهرستانی بررسی شده كه از این تعداد 159 طرح با اعتباری بالغ بر 860 میلیارد ریال به تصویب رسیده و به بانك های عامل معرفی شده است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری، اجرای طرح اشتغال فراگیر با اعتبار 4 هزار میلیارد ریال را از دیگر طرح های اجرایی در استان برشمرد و افزود: در این طرح در قالب 11 رسته شغلی 686 متقاضی در سامانه كارا ثبت نام كرده كه از این تعداد 99 طرح به تصویب رسیده و برای دریافت تسهیلات به بانك های عامل معرفی شده است.
فاضلی با بیان اینكه سهمیه اشتغال استان در طرح كارورزی 4 هزار نفر است، تصریح كرد: این در حالی كه این طرح از سوی فارغ التحصیلان دانشگاهی استان با استقبال روبرو نشده و تاكنون 125 نفر در این طرح ثبت نام كرده اند.
وی در بخش دیگری از این نشست از فعالیت 2 هزار و 772 تعاونی در استان خبر داد و گفت: پیش بینی می شود امسال 200 تعاونی جدید به تعاونی های استان اضافه شود.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری صیانت از نیروی كار را از مهمترین وظایف این اداره كل اعلام كرد و افزود: در همین راستا در سال گذشته 6 هزار بازرسی از كارگاه های فعال استان انجام گرفت.
به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری طی سالهای اخیر با دارا بودن بالاترین نرخ بیكاری در رتبه های نخست تا سوم بیكاری در كشور جای گرفته است.
طبق گزارش مركز آمار ایران، چهارمحال و بختیاری در پاییز 96 با 21 درصد نرخ بیكاری پس از استان كرمانشاه بالاترین جمعیت بیكار را در كشور به خود اختصاص داده است.
كارشناسان نبود زیرساخت های توسعه از قبیل فقدان واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگ و طرح های كشاورزی پربازده، ضعف مدیریت در بهره گیری از ظرفیت های نسبی این استان از جمله در حوزه گردشگری و ناتوانی در جذب اعتبارات را از عوامل مهم افزایش نرخ بیكاری و عدم توسعه یافتگی این استان عنوان می كنند.
7363/6021

سرخط اخبار استان‌ها