۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۲۲
کد خبر: 82908906
۰ نفر
رهبر مخالفان ارمنستان نخست وزیر شد

مسكو - ایرنا - نیكول پاشینیان رهبر مخالفان دولت ارمنستان امروز (سه شنبه) با 59 رای موافق و 42 مخالف نمایندگان پارلمان نخست وزیر این كشور شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، پاشینیان پیش از رای گیری رویدادهای یك ماه گذشته در ارمنستان را «انقلاب محبت» خواند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در پارلمان تاكید كرد كه برای توسعه زیرساخت های مهم ارمنستان بویژه حوزه های فناوری، كشاورزی و گردشگری تلاش و برنامه ریزی خواهد كرد.
به گفته پاشینیان، مشاركت نظامی ایروان با مسكو عامل مهم تامین امنیت ارمنستان خواهد بود.
امروز نیز هزاران نفر از طرفداران پاشینیان در میدان جمهوری ایروان تجمع كرده بودند.
روز پنجشنبه هفته گذشته پاشینیان از طرفداران خود خواسته بود از برپایی اعتراض ها بطور موقت خودداری ولی هوشیاری خود را حفظ كنند و از اوضاع پیش آمده درس بگیرند.
درخواست توقف موقت اعتراض ها پس از توافق مخالفان دولت با حزب جمهوریخواه با هدف رای دادن به نامزدی پاشینیان برای نخست وزیری مطرح شد.
«واهرام باغداساریان» رئیس جناح حزب حاكم جمهوری خواه در پارلمان ارمنستان نیز به تازگی اعلام كرده بود: حزب جمهوریخواه به نامزد مقام نخست وزیری رای خواهد داد كه از حمایت یك سوم نمایندگان پارلمان برخوردار شود.
مخالفان دولت ارمنستان روز چهارشنبه در ایروان و چند شهر دیگر اعتصاب عمومی برپا كرده و با اخلال در فعالیت شهرداری های دو شهر، بسیاری از جاده های این كشور را بستند و فعالیت مترو، خطوط آهن و فرودگاه را مختل كردند.
هفته گذشته نمایندگان پارلمان ارمنستان به پاشینیان كه تنها نامزد پست نخست وزیری بود، رای موافق ندادند.
اعتراض های گسترده مخالفان دولت ارمنستان كه از سه هفته پیش در ایروان آغاز شده بود، سرژ سركیسیان نخست وزیر این كشور را وادار به استعفا كرد. وی 10 سال به عنوان رئیس جمهوری در راس قدرت بود.

** نخست وزیر جدید كیست؟
نیكول پاشینیان متولد سال 1975 نخست به عنوان خبرنگار در روزنامه «دوران ارمنی» وارد فعالیت حرفه ای و سیاسی شد و سپس سال 2015 حزب «پیمان مدنی» را بنیاد گذاشت و سال 2017 هم بنیانگذار ائتلاف «راه كار» شد كه رهبری آن را تا امروز در دست دارد.
پاشینیان سال 2009 به اتهام فعالیت برای براندازی محكوم به زندان شد و به زندگی زیرزمینی روی آورد تا اینكه پس از یك سال داوطلبانه خود را معرفی كرد و به هفت سال زندان محكوم شد، اما پس از دو سال به مناسبت بیستمین سالگرد استقلال ارمنستان مورد عفو قرار گرفت.
وی سال 2012 نماینده مجلس شد و سال 2018 به ابتكار «اقدام من» علیه سومین دوره حكومت سرژ سركیسیان دست زد. رئیس جمهوری سابق می خواست پس از تغییر قانون اساسی نخست وزیر شود.
پاشینیان در چارچوب این اقدام فاصله بین شهر گیومری تا ایروان را پیاده پیمود و در این راه افراد بسیاری به او پیوستند تا اینكه شمار آنان به دهها هزار نفر رسید. شكل گیری و تداوم اعتراضات گسترده ضددولتی در پایتخت و دیگر شهرها سركیسیان را به استعفا از نخست وزیری واداشت و مبارزه مخالفان علیه حزب حاكم جمهوریخواه همچنان ادامه یافت تا این حزب راضی به پذیرش قدرت یافتن رهبر مخالفان شد.
در نتیجه این اعتراضات همه احزاب كشور به پاشینیان پیوستند، اتئلاف حاكم فروریخت و چند وزیر از مقام خود استعفا كردند.

*اقدامات در دستوركار نخست وزیر جدید
براساس قانون اساسی ارمنستان، پس از انتخاب نخست وزیر دولت جدید باید ظرف 15 روز تشكیل شود. نخست وزیر منتخب باید معاونان خود و وزرای كابینه را ظرف پنج روز به رئیس جمهوری معرفی كند.
پس از تشكیل دولت، نخست وزیر جدید همچنین باید طرح اقدام كابینه اش را ظرف 20 روز برای بحث در پارلمان ارائه كند و قانونگذاران نیز هفت روز فرصت دارند در مورد این طرح نخست وزیر تبادل نظر كنند.
ارمنستان با كمی بیش از 29 هزار و 700 كیلومتر مربع مساحت و نزدیك سه میلیون نفر جمعیت و حدود 8 میلیون ارمنی تبار مقیم خارج از این كشور در معادله رویارویی های منطقه ای جایگاه مهمی دارد كه افزون بر روسیه می تواند بر كشورهای همجوار و نزدیك، تاثیرگذاری داشته باشد.
این جمهوری شوروی سابق در قفقاز جنوبی میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد كه مرز آسیا و اروپا محسوب می شود و در صورت حضور یا حداقل نفوذ سیاسی نظامی آمریكا، اتحادیه اروپا و ناتو در این كشور، غرب می تواند بر معادلات كلان منطقه تأثیر زیادی بگذارد.
ارمنستان از این رو برای اروپا و آمریكا اهمیت نظامی-سیاسی دارد كه در غرب با تركیه، شمال گرجستان، شرق جمهوری آذربایجان (جمهوری قره باغ) و در جنوب ایران و جمهوری خودمختار نخجوان (جزیی از جمهوری آذربایجان) هم مرز است و هر گونه جای پا برای ناتو و آمریكا می تواند افزون بر شكل گیری دغدغه برای روسیه برای كشورهای غیر همسو با غرب نیز نگران كننده باشد.

اروپام*391* 1346**1516