وعده های ترامپ برای كمك به مسلمانان میانمار توخالی است

تهران – ایرنا – روزنامه القدس العربی با انتقاد از موضع دولت آمریكا نسبت به مسلمانان میانمار نوشت: رئیس جمهوری این كشور بارها وعده داده است كه از آوارگان روهینگیایی حمایت می كند، اما به هیچ یك از این وعده ها عمل نكرد.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی چاپ لندن، تحلیلگران با انتقاد از رفتارهای دوگانه واشنگتن می گویند، دولت ترامپ به راحتی ایران، كره شمالی و یا كشورهای دیگری مانند چین و روسیه را مجازات می كند ولی از یك اقدام ساده علیه دولت میانمار كه در مقابل چشم جهانیان مرتكب جنایت علیه مسلمانان می شود خودداری می نماید.
ترامپ در نوامبر گذشته (آبان – آذر) در جریان سفر به 5 كشور آسیایی مدعی شد كه آمریكا از تلاش های انجام شده برای پایان دادن به خشونت ها در میانمار و تسریع در بازگشت امن و داوطلبانه آوارگان حمایت می كند.
وی با ارسال نامه ای به شیخ حسینه واجد نخست وزیر بنگلادش ادعا كرد كه در حل بحران پناهندگان مسلمان میانماری كمك می كند و به فشار بر دولت میانمار برای بازگرداندن 700 هزار تن مسلمان روهینگیایی كه در جریان سركوب نظامی از سرزمینشان آواره شده اند، ادامه می دهد.
به گزارش القدس العربی، آمریكا در اقدامی نمادین حمایت نظامی از میانمار را لغو و كمك های مالی اندكی به پناهندگان روهینگیایی در بنگلادش ارائه كرد. بسیاری از تحلیلگران این مبالغ را ناچیز و شرم آور خوانده وگفتند سازمان ملل هزینه كمك به آوارگان میانماری را 951 میلیون دلار اعلام كرده است.
خشونت‌های ارتش میانمار و تندروهای بودایی در ایالت «راخین» در غرب این كشور از شهریور ماه سال 1396 شمسی به كشته شدن هزاران نفر و آواره شدن حدود 700 هزار تن از اقلیت روهینگیایی منجر شده است. سازمان ملل این اقدامات را پاكسازی نژادی می‌داند اما دولت میانمار اقدامات ارتش را مقابله با گروه‌های مسلح تلقی می‌كند.
ایالت‌های «كاچین» و «راخین» میانمار طی دهه‌های گذشته همواره صحنه خشونت‌های ارتش علیه اقلیت‌های ساكن این مناطق توسعه نیافته و مرزی بوده اند.
القدس العربی تاكید كرد: با آن كه رئیس جمهوری آمریكا می تواند تحریم علیه دولت میانمار را تنها با یك دستور اجرایی كند اما روشن است كه نمی خواهد این كار صورت گیرد. این در حالی است كه اتحادیه اروپا تلاش می كند ارسال سلاح به این كشور را ممنوع كند.
هفته گذشته (10 اردیبهشت) هیاتی از نمایندگان شورای امنیت ملی سازمان ملل برای نخستین بار پس از سركوب و كشتار مسلمانان روهینگیایی توسط ارتش میانمار طی هفت ماه گذشته، از اردوگاه های آوارگان روهینگیایی در بنگلادش بازدید كردند.
خاورم**1408** 1049