خروج ترامپ از برجام آسیبی به مبادلات اقتصادی ایران نمی زند

تهران - ایرنا - رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران گفت: در صورت خروج احتمالی آمریكا از برجام، ایران همه مبادلات اقتصادی خود را براساس مبانی اقتصادی كه در عرف جهانی همه به آن پایبند هستند، خواهد داشت و آسیبی به آن وارد نمی شود.

«رضا پدیدار» امروز ( سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در دو دهه اخیر اقتصاد جهانی به سمت تخصصی شدن رفته است یعنی اینكه اگر یك فرآیند در زمینه اقتصادی در هر كشوری صورت بگیرد كه بخواهد پیامدی برای سایر كشورها داشته باشد اثربخشی آن بستگی به سهم آن كشور در بازار مبادلاتی كشور دیگر در بازارهای جهانی دارد.
رئیس كمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: این روابط چه در مورد پایه اقتصادی ما كه نفت است و چه سایر فرآورده های مستقیم و غیرمستقیم نفتی مثل پتروشیمی و همچنین سایر نیازهایی كه از بازارهای جهانی داریم، حاكم است.
وی ادامه داد: با توجه به اینكه در دو دهه اخیر ما رابطه اقتصادی با آمریكا نداشتیم و روابط اقتصادی ما با این كشور به صورت غیرمستقیم انجام می شده با تصمیم احتمالی مبنی بر خروج از برجام تا حدود 6 ماه قیمت تمام شده برخی از كالاها و خدماتی كه از طریق واسطه ها از آمریكا تامین می شد، افزایش پیدا می كند.
پدیدار اضافه كرد: با این حال تجارت مستقیم ما با اروپا و آسیا به قوت خود باقی خواهد ماند به عنوان مثال در حوزه انرژی 70 درصد تجارت ما با آسیا و 30 درصد با اروپاست كه در صورت خروج احتمالی آمریكا از برجام این 70 درصد با آسیا سرجای خود است و اروپایی ها نیز قراردادهای بلندمدت منعقد كرده اند كه این قراردادها برای سال 2018 نیز به قوت خود باقی است.
به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، اروپایی ها در مذاكرات خود با شركت های ایرانی اعلام كردند كه ما در تلاش هستیم حتی در صورت خروج آمریكا از برجام رابطه خود را با ایران حفظ كنیم و تنها در صورتی كه ایران پایبندی خود به توافق هایی كه با اتحادیه اروپا داشته را كم كند اروپا نیز پایبندی خود را كاهش خواهد داد.
پدیدار دو سناریوی دیگر را به عنوان پیش فرض در نظر گرفت و گفت: آمریكا احتمال دارد كه بحث خروج از برجام را به مدت چند ماه دیگر در حالت تعلیق قرار دهد و همچنین ممكن است به طور كامل در برجام بماند.
وی با بیان اینكه از بین سه حالت یعنی ماندن در برجام، خروج از برجام و معلق نگه داشتن، به نفع اقتصاد ایران است كه آمریكایی ها در برجام بماند یا از آن خارج شود، گفت: از این طریق ما می توانیم تصمیمات جدی تری در مورد سناریوهای اقتصادی و اجرایی خود بگیریم؛ بنابراین حالت بینابین اصلا به صلاح اقتصاد ما نیست.
به گزارش ایرنا، توافق هسته ‌ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترك) بیست و سوم تیرماه سال 1394 (چهاردهم ژوئیه 2015) در وین بین نمایندگان جمهوری اسلامی ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5 شامل انگلیس، فرانسه، آمریكا، روسیه، چین و آلمان امضا شد.
اقتصام**9189*9132* 6075