اگراهداف ما از برجام بدون آمریكا محقق شود، چه بهتر؛ درغیر اینصورت تصمیم می گیریم

تهران- ایرنا-رئیس جمهور هدف دولت از برجام را رفع ظلم هایی چون تحریم از سر كشور و مردم برشمرد و با بیان اینكه هدف اصلی دولتهای آمریكا محدود كردن استقلال، قدرت و نفوذ منطقه ای ایران بوده است، تاكید كرد: اگر اهداف ما از برجام بدون آمریكا محقق شود، چه بهتر؛ درغیر اینصورت تصمیم خود را خواهیم گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی روز دوشنبه در جلسه شورای اداری، توسعه و برگزیدگان استان خراسان رضوی همچنین به موضوع ارز اشاره كرد و با تاكید بر اینكه ' اولویت منابع ارزی تامین نیازهای اساسی مردم و كشور است'، اظهار داشت : خروج نابجا، قاچاق و سوداگری با ارز مغایر با حمایت از كالای ایرانی است.
دكتر روحانی با تقدیر از مردم عالم، فهیم و مرزدار كشور و همچنین مردم سبزوار و نیشابور بخاطر استقبال و لطف‌شان نسبت به خدمتگزاران در دولت گفت : خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی در استان خراسان رضوی انجام شده كه از تلاش همه مسئولین اجرایی، نمایندگان استان در مجلس، سیاسیون، فرهیختگان، عالمان، مسئولان آستان قدس و همه كسانی كه در راه توسعه و آبادانی استان تلاش كرده‌اند، تقدیر می‌كنم.
رئیس جمهوری افزود : طرح‌هایی كه در جریان این سفر در استان خراسان رضوی به بهره ‌‌برداری رسید و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد، نمونه‌ای از تلاش گسترده‌ای بود كه در راستای توسعه این استان انجام شده است.
وی با بیان اینكه اشتغال حدود 124 هزار نفر در استان خراسان رضوی، رقم بسیار خوبی است، گفت : استان خراسان رضوی به عنوان استانی كه حدود 30 میلیون زائر و گردشگر دارد، نباید بیكار داشته باشد.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه توسعه گردشگری بهترین راه ایجاد اشتغال در كشور است، گفت : باید در راستای توسعه گردشگری زیارتی در این استان به گونه‌ای برنامه ‌ریزی كنیم تا هیچ بیكاری در خراسان رضوی وجود نداشته باشد.
وی با بیان اینكه بخش بزرگی از بیكاران كشور را جوانان، زنان، دانشگاهیان و تحصیلكردگان تشكیل می‌دهند كه شغل مناسب با تخصص آنها وجود ندارد و به انجام كار معمولی هم راضی نیستند، اظهار داشت: یكی از دلایلی كه دولت برای انتقال اینترنت پرسرعت به روستاها تأكید دارد، در راستای كمك به اشتغال ‌زایی در كشور است و گر نه همه می‌دانیم كه در اینترنت و پیام ‌رسان‌ها نیز مانند سایر بخش‌ها مشكلات وجود دارد، اما این مسأله نباید باعث شود تا ارتباطات مردم مختل گردد.
رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینكه باید افكار خود را از قرن‌های گذشته به قرن جدید بیاوریم، افزود: امروز در فضای مجازی علاوه بر انتقاد كه البته اگر به طور صحیح انجام شود، سازنده است، لحن‌های تخریبی و حتی فحاشی نیز وجود دارد، اما در مجموع باید به مردم اجازه دهیم تا نفس بكشند.
دكتر روحانی با تأكید بر اینكه باید به مردمی كه انقلاب و جنگ را اداره كرده‌اند، اعتماد كنیم، خاطر نشان كرد: امروز مردم در بخش‌های مختلف اداره كشور، فعالیت كرده و باید آنها را كمك و یاری كنیم. مطمئناً زور و اجبار ما را به جایی نمی‌ رساند و نیازی هم به آن نیست بلكه ما باید واقعیات را به مردم بگوییم.
رئیس دولت دوازدهم با بیان اینكه اختیار و انتخاب از اصول آفرینش انسان است و خداوند ما را آفریده كه هر كاری را با اختیار و انتخاب انجام دهیم، تصریح كرد: ارزش كارها به این است كه چند راه برای انسان وجود داشته باشد و انسان راه خوب و مناسب را برگزیند.
دكتر روحانی با اشاره به اینكه خداوند هادی است، اما انسان را حتی به پذیرش دینی الهی مجبور نكرده است، گفت : اجبار، ارزش اقدامات و كارهای انسان را از بین می‌برد.
رئیس جمهور با بیان اینكه باید از فضای مجازی و فرصت‌های آن به درستی استفاده كنیم، ادامه داد : ما در فضای مجازی به دنبال ایجاد اشتغال برای جوانان و بانوان هستیم، كما اینكه امروز بسیاری از بانوان كشور، از طریق فضای مجازی، صنایع دستی خود را در داخل و خارج كشور به فروش می‌رساند.
وی افزود: اینكه بیش از 200 هزار شغل در طول یكسال در فضای مجازی ایجاد می‌شود، نشان می‌دهد كه باید در راستای استفاده صحیح از این فضا به مردم كمك كنیم و سواد استفاده از فضای مجازی را به جوانان بیاموزیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه پیام ‌رسان‌های داخلی باید تقویت شوند، اما ایجاد انحصار، غلط و بی‌نتیجه است، گفت: باید به گونه‌ای برنامه ‌ریزی و اقدام كنیم تا مردم بتوانند انتخاب و اختیار داشته باشند.
دكتر روحانی با تأكید بر اینكه هدف دولت و مسئولان اجرایی استان خراسان رضوی به عنوان استان امام رضا (ع) باید در راستای رفع مطلق بیكاری باشد، افزود: از مسئولان استان می‌خواهم در راستای اشتغال ‌زایی فعال باشند، چرا كه زیبنده استان امام رضا(ع) نیست كه با وجود زائران فراوان بیكار داشته باشد.
رئیس جمهور با اشاره به وجود بافت‌های فرسوده در مشهد، گفت: مشهد تنها یك شهر ایران نیست، بلكه اینجا پایتخت فرهنگی و معنوی كشور و شهر امام رضا(ع) است كه سالانه پذیرای بسیاری از مردم از شهرها و كشورهای دیگر می‌باشد و باید تلاش كنیم تا تحولی در زمینه بافت شهری مشهد ایجاد كنیم.
دكتر روحانی با تأكید بر اینكه دولت برای تحول بزرگ در بافت فرسوده مشهد، مصمم است، به طرح دولت در زمینه احیای بافت‌های فرسوده در كشور اشاره كرد و افزود: در راستای این طرح دولت زمین، خدمات شهری و صدور جواز برای سرمایه‌گذاران و توسعه‌گران در بافت‌های فرسوده را تأمین می‌كند و ساختمانی كه در بافت‌های فرسوده ساخته می‌شود، 50 درصد متعلق به مردم و كسانی است كه خانه خود را در اختیار گذاشته‌اند و 50 درصد به سرمایه‌گذار تعلق خواهد داشت و با این روش مردمی كه در بافت فرسوده زندگی می‌كنند، به طور مجانی به ساختمان‌های جدید رسیده و علاوه بر آن این طرح باعث تحول شهرها نیز خواهد بود.
رئیس جمهور با بیان اینكه احیاء بافت فرسوده علاوه بر ایمن‌سازی در برابر زلزله در صنعت ساختمان و اشتغال هم تحرك ایجاد می‌كند، گفت: دولت برای آنكه سرمایه‌گذاران در این طرح زود به سرمایه خود دست پیدا كنند، مقرر كرده كه به خانه‌اولی‌هایی كه از خانه‌های ساخته شده در بافت فرسوده خرید كنند، وام 6 درصد اعطا كند.
دكتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینكه یكی از هدف‌گذاری‌های دولت از ابتدای دولت یازدهم رفع تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران بوده است، گفت: آنچه دولت در برجام دنبال كرده و می‌كند، رفع ظلم‌هایی چون تحریم از سر كشور و مردم بود.
رئیس جمهور با بیان اینكه تحریم‌های ظالمانه از نظر ما بالاترین فشار بر مردم بود كه حتی در تهیه دارو و وسایل پزشكی هم تأثیر خود را گذاشته بود، افزود: در جلسه‌ای وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد كه با برجام خدمت بزرگی به سلامت محصولات غذایی شده است، چرا كه پیش از آن سموم وارد شده به كشور با ایراداتی همراه بود و منجر به آسیب‌رساندن به سلامت محصولات و مردم می‌شد، اما پس از برجام با وارد كردن بهترین سموم توانسته‌ایم، سلامت محصولات را ارتقاء ببخشیم و در نتیجه امروز شاهد آن هستیم كه بعد از برجام سلامت مردم در بخش كشاورزی و درمان ارتقاء یافته است.
دكتر روحانی با اشاره به انتقاداتی كه نسبت به دولت در زمینه اقداماتی كه قرار بود در 100 روز اول دولت یازدهم انجام شود، گفت: ما در 100 روز اول دولت یازدهم به توافق اولیه برجام دست یافتیم و با همان توافق نفت، پتروشیمی، ماشین‌سازی و دیگر بخش‌های مرتبط تا حدودی از تحریم آزاد شدند.
رئیس جمهور با بیان اینكه در ماه‌های اولیه دولت یازدهم اولین گام‌ها را برای رفع تبعیض‌های ظالمانه برداشتیم، گفت: ما به دنیا ثابت كردیم كه القاء نگرانی راجع به ایران و ایران‌ هراسی دروغ و توطئه است و استفاده ایران از بمب هسته‌ای، توطئه تبلیغاتی علیه ملت ایران است.
دكتر روحانی در پاسخ به برخی از منتقدان كه عنوان می‌كنند در توافق به دنبال چه چیزی هستیم و چقدر به طرف‌های مقابل اعتماد دارید، افزود: اعتماد در روابط خارجی، هیچگاه صد در صدی نیست، بلكه در عرصه جهانی اعتماد نسبی است و ما در دنیای امروز براساس یك سری مبانی عمل كردیم و توافقی به امضاء رساندیم كه علاوه بر طرفین مذاكره، سازمان ملل متحد نیز آن را امضاء كند.
رئیس جمهور با بیان اینكه ما در این توافق به دنیا اعلام كردیم كه اگر نگرانی شما برای دستیابی ایران به بمب هسته‌ای است، هر چند كه دروغ و بر پایه اوهام این نگرانی ایجاد شده، ما آن را رفع می‌كنیم، اظهار داشت: امروز هم به دنیا می‌گوییم كه اگر نسبت به دستیابی ایران به بمب هسته‌ای نگران هستید ما این نگرانی را به طور كامل در برجام رفع كرده‌ایم و برجام اطمینان كامل می‌دهد كه ایران در پی سلاح هسته‌ای نیست.
دكتر روحانی با بیان اینكه امروز تنها آمریكایی‌ها به دنبال برهم زدن برجام هستند و دیگر كشورها به ایران اعتماد داشته و اصرار به ادامه برجام دارند، گفت: هدف اصلی دولت‌های آمریكا در طول سال‌های گذشته محدود كردن استقلال، قدرت و نفوذ منطقه‌ای ایران بوده است و آنها همواره این اهداف چند پله‌ای را دنبال می‌كنند.
ریس دولت دوازدهم افزود: آمریكایی‌ها از ابتدا به دنبال این هستند كه قدرت ایران كاهش پیدا كند و امروز هم چه در برجام بمانند و چه از برجام خارج شوند، به دنبال دستیابی به این خواسته هستند.
دكتر روحانی نفوذ ایران در منطقه را مخالف منافع آمریكایی‌ها دانست و افزود: آنها هرگز نمی‌خواهند كه هیچ كشوری مستقل بوده و روی پای خود بایستد و به همین دلیل همواره با استقلال ایران مخالف بوده و از آن ناراحت هستند، چرا كه آنها زمانی در رژیم گذشته در همه امورات كشور از جمله انتخاب نخست وزیر، دخالت می‌كردند و امروز جای پای خود را در ایران خالی می‌بینند.
رئیس جمهوری با تأكید بر اینكه ملت ایران با تمام قدرت و توان در برابر اهداف آمریكا خواهد ایستاد، گفت: اگر هدف آمریكا این است كه كشور ما استقلال و نفوذ در منطقه نداشته و تابع آنها باشد و از قدرت خود دست بكشد مردم ما همانند 40 سال گذشته در برابر آنها ایستادگی می‌كند اما اگر هدف آنها این است كه ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نكند، باید بدانند كه ایران بر اساس دین و احكام اسلام و فتوای بزرگان خود، هرگز آن را دنبال نمی‌كند.
دكتر روحانی خاطرنشان كرد: اگر امروز آمریكایی‌ها برخلاف تعهد خود گامی بردارند، افكارعمومی و دولت‌های جهان به جز چند كشور، ایران را مقصر ندانسته و همه آمریكا را ناقض عهد می‌دانند. همچنین اگر امروز آمریكا گامی بردارد، این تنها اقدام آمریكا به شمار می‌رود و حركتی نیست كه شورای امنیت بخواهد مانند گذشته پشتیبان آن باشد.
وی افزود: افكار عمومی ملت ایران هم همواره می‌داند كه آمریكا علیه ما ظالمانه عمل می‌كند، اما امروز بهتر مشخص است كه ما به توافق خود عمل كرده‌ایم و به آن پایبند هستیم.
دكتر روحانی با بیان اینكه شاید مردم نسبت به اینكه آمریكا در هفته‌های آینده در برابر برجام چه می‌كند، نگرانی داشته باشند، گفت : مردم باید مطمئن باشند كه ما تصمیمات لازم را برای صورت‌های مختلف برخورد آمریكا در نظر داریم و آمریكایی‌ها در این مسأله دچار خسران جدی و ضرر خواهند شد.
رئیس جمهوری ادامه داد: در این راستا یا آنچه در برجام می‌خواهیم، توسط غیر آمریكا تأمین می‌شود و یا اگر ببینیم آنچه مورد نظر ما در برجام است، تأمین نشده راه و برنامه خود را خواهیم داشت.
دكتر روحانی با تأكید بر اینكه به خوبی می‌توانیم از این معضل كوتاه مدت عبور كنیم، گفت: این مسأله و معضل هرگز نمی‌تواند بلندمدت باشد و اگر آمریكا خطایی كند، بعدها پشیمان شده و متوجه می‌شود كه اشتباهی استراتژیك انجام داده است.
رئیس جمهوری با بیان اینكه مردم باید به زندگی و اقتصاد خود مطمئن باشند، گفت : برنامه ارزی دولت در راستای آمادگی برای مقابله با اینگونه اقدامات، بوده است.
دكتر روحانی با اشاره به اینكه زمانی ارز به هر مقدار و برای هر كاری از قبیل مسافرت و خرید خانه در كشورهای دیگر وجود داشت، گفت: امروز زمانی است كه دولت خود را در برابر تعهدش نسبت به مردم برای واردات سرمایه‌ گذاری، اعزام بیماران و دانشجویان به خارج و دیگر امور مورد نیاز مردم، مسئول می‌داند و در برابر تأمین ارز برای اموراتی نظیر خرید خانه در دیگر كشورها، مسئول نیست و در این راستا ما تلاش می‌كنیم تا نیازهای واقعی مردم را به خوبی تأمین و تضمین كنیم.
رئیس جمهوری خروج نابجا، قاچاق و سوداگری با ارز را مغایر با حمایت از كالای ایرانی دانست و گفت: در 4 سال گذشته نوسان قابل توجهی در بازار ارز وجود نداشت، اما لازم بود كه در این مقطع ارز را كنترل كنیم و امروز در شرایطی هستیم كه چارچوب بوجود آمده برای ارز، منطقی است. البته باید این طرح تكمیل شود و سایر نیازمندی‌های مردم در آن لحاظ گردد.
دكتر روحانی با بیان اینكه مسیر كشور در جهت توسعه و پیشرفت خواهد بود، افزود: ما در این راه موفق خواهیم بود و هیچ نگرانی نسبت به تصمیمات نابجا و اقدامات ناصحیح دیگران نداریم.
سیام /1064

سرخط اخبار سیاست