۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۴۰
کد خبر: 82908054
۰ نفر
ترمیم پلك با استفاده از هیپنوتیزم در مشهد انجام شد

مشهد- ایرنا- عمل جراحی بلفاروپلاستی (ترمیم افتادگی پلك) با استفاده از هیپنوتیزم روز دوشنبه در بیمارستان تخصصی چشم خاتم الانبیا (ص) مشهد انجام شد.

مسئول تیم جراحی مزبور به خبرنگار ایرنا گفت: این عمل جراحی با استفاده از هیپنوتیزم برای نخستین بار در جهان بر روی پلك یك زن 54 ساله بدون بی حسی موضعی، بیهوشی و داروهای آرام بخش انجام شد.
دكتر مهدی فتحی افزود: بر اساس مستندات موجود در پایگاهها و منابع علمی تاكنون هیچ موردی از عمل بلفاروپلاستی بدون استفاده از داروی بی حسی یا بیهوشی و به وسیله هیپنوتیزم در دنیا انجام نشده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی مشهد اظهار كرد: افتادگی پلك عارضه ای است كه اغلب در سنین بعد از میانسالی و هنگامی كه بافت همبند چشم شل می شود، بیشتر در زنان بروز می یابد.
وی گفت: با استفاده از جراحی بلفاروپلاستی یا ترمیم افتادگی پلك، پلك برش داده شده و بافت چربی اضافی پلك برداشته شده و سپس لایه پایینی به لایه بالا دوخته می شود.
مدرس بین المللی هیپنوتیزم افزود: عمل بلفاروپلاستی در زمانی كه بر اثر افتادگی پلك اختلال دید بیمار را موجب شود، جنبه درمانی داشته و در مواردی نیز جنبه زیبایی دارد.
وی اظهار كرد: در عمل ترمیم افتادگی پلك از جریان الكترونیك و كوتر برای جلوگیری از خونریزی و برش دادن بافت استفاه می شود لذا نیاز به بیهوشی یا بی حسی عمیق همراه با بی حسی موضعی است.
وی گفت: در این عمل جراحی با استفاده از هیپنوتیزم هیچ داروی بی حسی، بیهوشی و آرام بخش استفاده نشد و 2 متخصص بیهوشی ناظر آن بودند.
فتحی افزود: در این عمل جراحی كه یك ساعت طول كشید، در تمام مراحل بیمار كاملا بیدار بود و با جراح حرف می زد و از طریق تصاویر ذهنی كه به وسیله هیپنوتیزم ایجاد شده بود، خود را در حال قدم زدن در یك باغ و صحبت كردن با فرزندانش می دید و هیچ دردی احساس نمی كرد.
جراحی بلفاروپلاستی با استفاده از هیپنوتیزم با همكاری دكتر مهدی فتحی دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشكی مشهد، دكتر علی اكبر صابر مقدم متخصص چشم و جراحی اكولوپلاستیك و استرابیسم و دكتر محمد غروی متخصص بیهوشی این دانشگاه انجام شد.
دكتر مهدی فتحی مدرس بین المللی هیپنوتیزم است كه در سال 2017 عنوان پرنس هیپنوتیزم را توسط رئیس انجمن بین المللی هیپنوتیزم دریافت نمود.
وی كه عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی مشهد است تاكنون بیش از 200 عمل جراحی و چندین عمل زایمان بی درد با استفاده از هیپنوتیزم انجام داده است.
هیپنوتیزم كاربرد وسیعی در درمان بیماریهای مختلف مانند اختلال شخصیتی، بدبینی، وسواس فكری، دندانپزشكی، انجام جراحی بدون بیهوشی و كاهش درد زایمان، جراحی های زنان، فتق شكمی، كیسه صفرا، درمانهای دندانی، كشیدن دندان، ترمیم رباط قدامی زانو و جراحی های ارتوپدی دارد.
انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران سال 1368 با مجوز وزارت كشور تأسیس شد و در سال 1380 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نیز فعالیت این انجمن را در حیطه امور پزشكی و روانشناسی تایید و پروانه فعالیت آن را صادر كرد.
این انجمن تنها نهاد قانونی است كه از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مجوز فعالیت در حیطه هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی را در ایران دریافت كرده است.
3027 / 6053