مالیات بر خانه‌های خالی در انتظار راه اندازی سامانه ملی املاك

تهران- ایرنا- معاون پژوهش، برنامه ریزی و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی كشور گفت: اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی منوط به راه اندازی «سامانه ملی املاك و اسكان كشور» توسط وزارت راه و شهرسازی است كه تاكنون به اتمام نرسیده است.

ه گزارش دوشنبه تارنمای سازمان امور مالیاتی كشور، «احمد زمانی» با اشاره به اهمیت اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی و تاثیر آن در افزایش عرضه مسكن، گفت: كمبود عرضه مسكن و خالی نگاه‌داشتن منازل مسكونی همواره یكی از معضلات جامعه بوده‌ به همین سبب قانون‌گذار این بار از اهرم مالیات برای رفع این مشكل و افزایش عرضه مسكن بهره برده‌ است.
وی افزود: بر پایه تبصره 7 ماده 169 مكرر قانون مالیات های مستقیم «وزارت راه و شهرسازی موظف است، حداكثر 6ماه پس از تصویب قانون مالیات‌های مستقیم در سی و یكم تیرماه 1394، سامانه ملی املاك و اسكان كشور را ایجاد كند».
زمانی افزود: وزارت اموراقتصادی و دارایی و سازمان امور مالیاتی با هدف پیگیری و اطلاع از روند انجام كار، در سی ام آبان و نهم و هفدهم دی ماه 1394، هجدهم اسفند 1395، بیست و دوم مرداد و پانزدهم مهر و بیست و هفتم اسفند 1396 با وزیر راه و شهرسازی، معاون و دبیر كمیته ملی اسكان آن وزارتخانه مكاتبه داشتند.
معاون سازمان امور مالیاتی كشور یادآوری كرد: با گذشت بیش از 2سال از تصویب قانون مالیات های مستقیم در تیرماه 1394، تاكنون سامانه ملی املاك راه اندازی نشده است.
این سامانه باید به طوری طراحی شود كه در هر زمان، امكان شناسایی برخط مالكان و ساكنان یا كاربران واحدهای مسكونی، تجاری، خدماتی، اداری و پیگیری نقل و انتقال املاك و مستغلات به صورت رسمی، عادی، وكالتی و غیره در همه نقاط كشور فراهم شود؛ وزارت راه و شهرسازی نیز باید امكان دسترسی برخط به سامانه را برای سازمان امور مالیاتی كشور ایجاد كند.
وی تاكید كرد ایجاد نشدن این سامانه پس از گذشت 2سال از تاریخ تصویب، موجب تضییع حقوق دولت شده است.
زمانی گفت: هرگونه اقدام برای اجرای این قانون و اخذ مالیات از خانه های خالی به در اختیار داشتن اطلاعات از طریق اتصال به این سامانه نیازمند بوده كه امید است در راه اندازی آن، تسریع شود.
به گزارش ایرنا، حدود ۲ میلیون و 600 هزار دستگاه واحد مسكونی خالی در كل كشور وجود دارد كه مالیات‌ستانی از آنها به ایجاد سامانه ملی املاك و اسكان منوط است.
وزیر راه‌ و شهرسازی بتازگی درباره ایجاد سامانه ملی اسكان گفت معاونت مسكن و ساختمان این وزارتخانه در حال پیگیری راه‌اندازی سامانه دریافت مالیات از خانه‌های خالی از سكنه است.
«عباس آخوندی» تاكید كرد این سامانه بزودی به مرحله اجرا می‌رسد كه مسوول آن سازمان امور مالیاتی است و وزارت راه و شهرسازی به آن سازمان كمك می كند.
مقام های سازمان امور مالیاتی و وزارت اموراقتصادی و دارایی، وزارت راه و شهرسازی را مسوول ایجاد سامانه ملی اسكان می دانند.
اقتصام*1070*1961*