زوال عقل از هر 9 سالمند ایرانی، یكی را درگیر می كند

تهران-ایرنا- سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: در ایران 6.5 درصد افراد بالای 65 سال زوال عقل دارند و در دنیا تقریبا 11 درصد افراد بالای 65 سال به این مشكل دچار هستند به عبارت دیگر هر 9 نفر یك نفر به درجاتی مبتلا می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی وزارت بهداشت، افزود: یكی از شایع ترین بیماری های سالمندان اختلالات حافظه و شناختی (دمانس یا زوال عقل یا حافظه) است. شایع ترین علت دمانس و زوال عقل، آلزایمر است.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت بیماری تالاسمی مبنی بر اینكه گفته می شود از سه ماه قبل شركت های داروسازی، داروی تالاسمی تولید نمی كنند و از طرفی این داروها از خارج نیز وارد نمی شود، افزود: روند تامین دارو، روال منطقی را طی می كند و اتفاقا داروهای تالاسمی هم تولید و هم صادر می شوند.
خبرنگاری كه این سوال را مطرح كرده بود همچنین گفت: گفته می‌شود سال گذشته به دلیل كمبود دارو، 80 بیمار تالاسمی، فوت كردند.
سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ با بیان اینكه « هر كسی این ادعا را دارد بیاید ثابت كند.» گفت: این اطمینان را می دهم كه داروهای تالاسمی در كشور تولید می شود و اگر به برخی داروخانه‌ها داده نشده به دلیل بدهی آنها بوده است.
وی همچین درباره وضعیت بیماران تالاسمی خاطر نشان كرد: مرگ و میر در جمعیت تالاسمی در اروپا چند برابر افراد معمولی است حالا در نظر بگیرید كه الان حدود 18 یا 19 هزار بیمار تالاسمی در كشور داریم؛ از طرفی در سال 365هزار یا 4.6 در هر صد هزار نفر جمعیت كشور مرگ داریم، حال، این 18هزار بیمار در مقابل 4.6 در صد هزار جمعیت 80گ و میر دارد كه رقم غیر معمولی محسوب نمی شود.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران از موفق ترین كشورهایی است كه توانسته روند تالاسمی را در میان جمعیت كنترل كند.

**كیفیت داروی داخلی مورد تایید وزارت بهداشت است
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در خصوص آنچه كه به سلامت مردم ارتباط دارد هیچ مسامحه ای نداریم كیفیت داروی داخلی هم مورد تایید و مقبول وزارت بهداشت است البته شاید برخی داروها با كیفیت بالاتر و با قیمت بیشتر هم عرضه شود.
حریرچی ادامه داد: برای بیمار آنچه كه برای او لازم است تامین می كنیم كه دارو از جمله مایحتاج اصلی بیمار است و ما به همین دلیل كیفیت داروها را پی در پی ارزیابی می كنیم.

** پزشك اداره كننده بیمارستان نباشد
سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص تعرفه ها و اینكه گفته می شود بیمارستان های خصوصی با ابلاغ افزایش پنج درصدی تعرفه ها، ورشكسته می شوند، چنین اظهار نظری را تایید نكرد.
وی ادامه داد: تعرفه ها در برخی از بخش ها افزایش، برخی كاهش و برخی بخش ها نیز تغییری نداشته است. به عنوان مثال تعرفه هتلینگ (خدمات غیر پزشكی بیمارستان به بیمار بستری) بیمارستان دولتی و خصوصی هشت درصد افزایش یافته و از طرفی دیگر K (كای) جراحی (دستمزد بیمارستانی پزشك) صفر درصد بالا رفته است.
وی خاطرنشان كرد: بیمارستان ها باید از ابزارهای مدیریتی نوین دنیا استفاده كنند، بیمارستان در دنیای امروز بخش مستقلی است كه مدیریت آن باید به كسی واگذار شود كه علم مدیریتی و اقتصادی دارد نه اینكه پزشك باشد.
حریرچی اضافه كرد: در زمان حاضر ضریب اشغال تخت های بیمارستان های خصوصی كشور به طور متوسط 60 درصد است یعنی 40 درصد تخت های بیمارستان های خصوصی استفاده نمی شود از سوی دیگر ما از این مراكز می خواهیم كه با قیمتی كه مردم استطاعت دارند به آنان خدمات بدهند تا ضریب اشغال تخت های آنها بالا برود.
وی این نكته را هم یاد آور شد كه اكثر بیمارستان های خصوصی شهرستان ها و تعدادی از بیمارستان های خصوصی تهران بیمه پایه را دریافت می كنند و 70 تا 80 درصد درآمد آنها از بیمه تكمیلی است.
این مقام مسئول در وزارت بهداشت ادامه داد: ما مجبوریم قیمت ها را براساس آنچه كه دولت اعلام كرده است تنظیم كنیم.
حریرچی همچنین افزود: هم اكنون تعرفه حق الزحمه بستری حرفه ای، بدون تغییر مانده و حق الزحمه بستری فنی، 2.5 درصد بالا رفته است.
وی تعرفه ویزیت پزشكان در بخش خصوصی برای پزشك عمومی را 24 هزار و 500 تومان بیان كرد و گفت: تعرفه پزشك متخصص 38 هزار و 400 و پزشك فوق تخصص 47 هزار و 900 تومان تعیین شده است. همچنین تعرفه همین پزشكان در بخش دولتی به ترتیب 11 هزار و 800، حدود 14 هزار و 800 و 17 هزار و 800 تومان اعلام شده است.
به گفته وی، بیماران نیز در زمان مراجعه به بخش دولتی، در بخش بستری، 10 درصد و برای بخش سرپایی، 30درصد هزینه را از جیب پرداخت می كنند این در حالی است كه اگر برای همان اعمال به بخش خصوصی مراجعه كنند باید بیشتر بپردازند؛ به عنوان مثال برای بیمار بستری در بخش خصوصی 10 درصد به 30 درصد افزایش می یابد؛ ضمن اینكه مابه التفاوت خصوصی و دولتی را هم باید مراجعه كننده از جیب بدهد.

**تخلفات را به سامانه 190 گزارش دهید
حریرچی به هموطنان توصیه كرد كه اگر هر گونه تخلفی در بیمارستان یا مراكز دولتی و خصوصی رویت كردند حتما آن را به سامانه 190 گزارش دهند.
این مقام مسئول وزارت بهداشت به دو نكته از تخلفات بیشتر از همه تاكید كرد كه به سامانه 190 گزارش شود یكی اینكه هر چه خارج از صندوق و بدون ارایه فاكتور رسمی در بیمارستان پرداخت و دریافت شود ، تخلف به شمار می آید و دیگر آنكه اگر بیمار یا همراه بیمار برای تهیه دارو یا تجهیزات پزشكی به خارج از بیمارستان دولتی اعزام شود هم تخلف محسوب می شود.

** كیفیت خدمات اصلی به بیمار در بیمارستان های دولتی فرقی با خصوصی ندارد
وی اطمینان داد كه درست است برخی خدمات بیمارستان های دولتی مثل غذا یا اتاق با بیمارستان خصوصی ممكن است تفاوت داشته باشد اما كیفیت خدماتی مثل جراحی و آزمایشگاهی با بیمارستان خصوصی تفاوتی ندارد؛ ضمن اینكه اگر متوسط كیفیت در بیمارستان دولتی بهتر نباشد حداقل برابر است.

** سالمندان 20 درصد جمعیت كشور را تا سال 2030 تشكیل می دهند
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنانش به افزایش جمعیت سالمند یا همان بالای 60سال كشور طی سال های آینده اشاره كرد و گفت: بر اساس آمار سرشماری سال 90 ، هشت و دو دهم درصد جمعیت كشور بالای 60 سال بود و در سال 95 به نه و دو درصد افزایش یافت به عبارت دیگر هفت میلیون و 350 هزار تن از جمعیت كشور افراد 60 سال به بالا تشكیل می دهند .
به گفته این مقام مسئول، بر آورد شده است كه تا سال 1404 ما 10 درصد جمعیت سالمند و تا سال 1430 هم این جمعیت به 20 درصد می رسد.

** یكی از شایع ترین بیماران سالمندان زوال عقل است
وی یكی از شایع ترین بیماری های سالمندان را اختلالات حافظه و شناختی (دمانس یا زوال عقل یا حافظه) بیان كرد كه شایع ترین علت دمانس و زوال عقل، آلزایمر است و اینكه 6.5 درصد جمعیت بالای 65 سال كشور زوال عقل دارند این در حالی است كه در دنیا تقریبا 11درصد افراد بالای 65 سال به این مشكل دچار هستند به عبارت دیگر از هر 9 نفر یك نفر به درجاتی از زوال عقل مبتلا می شود.

**دپوی دارو با افزایش ارز
سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنانش به افزایش بهای ارز و اینكه شمار مراجعه كننده به داروخانه هم به موازات آن زیاد شده است اشاره كرد و گفت: برخی از بیماران دچار نگرانی شدند و با مراجعه به پزشكان متعدد و گرفتن نسخه های یكسان به داروخانه ها مراجعه كردند و بیشتر از قبل دارو گرفتند كه از عوامل كمبود برخی اقلام دارویی به شمار می آید.
وی خاطرنشان كرد: به موازات افزایش نرخ ارز، جو روانی غیر لازمی در كشور ایجاد شد كه متعاقب آن كمبود نیز به وجود آمد.

**نیاز بیماران به دارو تامین می شود
وی در خصوص این ادعا كه برخی داروهای بیماران نادر همچون داروی ویمزیم برای مبتلایان به ام پی اس تیپ 4 كمبود دارد و در عین حال گران شده است نیز چنین گفت: آنچه كه برای بیماران لازم باشد، فراهم شده است و كیفیت داروها را هم مكررا ارزیابی می كنیم.
وی در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره تجمع شماری از والدین كودكان مبتلا به ام پی اس تیپ 4 و اعتراض آنان به گرانی داروی ویمزیم اظهار داشت: ما دارو را برای كسی كه واقعا به آن نیاز دارد، تامین می كنیم و برخی اعتراض ها به علت تقاضاهای القایی با منشاء شماری از شركت های وارد كننده داروست.
وی ادامه داد: طبق قانون، ما داروی ژنریك تولید داخل را پوشش می دهیم اما شماری از همكاران پزشك داروهای خارجی را تجویز می كنند این در حالی است كه وزارت بهداشت بر اساس قانون داروی داخلی را باید حمایت كند.
وی خاطرنشان كرد: بر اساس برنامه ششم توسعه و آیین نامه ای كه در دولت تصویب شده است هر سال فهرست دارویی كشور را اعلام و هر سه ماه یك بار هم این فهرست را تجدید نظر می كنیم.
حریرچی در خصوص تیپ 4 بودن بیماران مبتلا به ام پی اس كه والدین آنان امروز مقابل وزارت بهداشت تجمع كردند نیز چنین پاسخ داد: شركت ها این تیپ های جدید را كشف می كنند و اصلا برخی از این شركت ها برای داروها یا تجهیزات تولیدی خودشان انجمن حمایت از بیماران را تاسیس می كنند البته بیمارانی كه نوع خاصی بیماری داشته باشند و این شركت ها نیز تولید كننده داروی آنان باشند.
اجتمام** 1776 ** 1418

سرخط اخبار جامعه